| AliceAnnnnna a întrebat:

De ce dacă nu ai ochii albaștri sau verzi nu arați bine? laughing Sunt pagini pe Facebook care promovează genul acela de cap diamant micuț, năsucul perfect și ochii albastri sau verzi. O fata pe care o cunosc frumoasa foc a vrut sa i se posteze poza pe acea pagina de "fete frumoase" și nu au postat-o și au intrebat-o "Ai ochii albaștri?" Ea zice nu. O întreabă dacă are ochii verzi, ea la fel, nu. După acea persoana de pe pagina zice "atunci nu ai cum sa iesi in evidentă.
Ce Dumnezeu? thinking

27 răspunsuri:
| Csander a răspuns:

De fapt intrebarea corecta ar fi:" Ce dumnezeu este cu voi fetele care vreti atata atentie?!"
Si ce daca n-a acceptat-o? Ce daca nu ai ochii de o anumita culoare? Ce daca esti gras sau slab? Ce daca esti scund sau inalt? Ideea e sa fii tu, nu ce vrea societatea. Nu va mai lasati atat de pacaliti de tot ce inseamna internet, chiar daca esti cineva tanar sau cineva mai in varsta. Cadeti mult prea usor in toate capcanele si apoi regretati toate tampeniile, desi spuneti mereu ca traiti fara regrete.

| Simpatic a răspuns:

Cand ma gandesc ca ochii caprui sunt cei mai frumosi, caprui ca la puiwinking

Răspuns utilizator avertizat
| danbnz a răspuns:

Daca un grup de pe Facebook are aceasta pretentie nu inseamna ca e litera de lege pentru restul lumii.

| siriusblack98 a răspuns:

Ce probleme au unii macati-as viata ta...Nu vrei sa facem schimb?

| FreddieM a răspuns (pentru siriusblack98):

Daca-i dai problemele tale sau ale mele, moare din prima zi. laughing)

| siriusblack98 a răspuns (pentru FreddieM):

O vezi direct la stirile de la ora 5 laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa recunoastem ca niste ochi albastri si un par blond infrumuseteaza mult mai mult un chip decat orice alte culori. Pur si simplu asta e adevarul, asta reiese si din sondaje, din parerile oamenilor.

| AliceAnnnnna explică (pentru Csander):

Toată lumea spune "ce contează" dar toată lumea e "societatea". Dacă tu ar fi sa alegi dintre gras și slab alegi slab. Dacă tu ar fi sa alegi dintre un cap micuț și unul mai mare ai alege ăla mic ca de Bebeluș. Dacă ar fi sa o alegi pe una cu nasul puțin mai rotund și nu drept și subțire pe cine ai alege? Cred ca știi deja. Degeaba zicem noi "ce dacă ești așa și asa" ca ne mințim singuri.

| Csander a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

As spune ca n-ar trebui sa-ti dai cu parerea despre ceva ce nu cunosti, mai ales despre persoane.

| AliceAnnnnna explică (pentru Csander):

Atata timp cât mi s-a făcut bully de la grădinița pana in prezentul de fata la facultate și încă se continua lucrul asta din cauza fizicului și ca am "fata de cal" îmi permit sa îmi dau cu părerea despre oameni. Toți sunteți la fel. Cu societatea voastră cu tot

| Csander a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Si ar trebui sa fii atat de slaba incat sa iei rautatile oamenilor slab dezvoltat mintal in calcul? Nu te-ai pus prin anturajul care trebuie, altfel ai fi vazut lucrurile altfel.
Daca n-ai avea "defectele" astea de care zici tu, probabil n-ai mai fi aceeasi persoana, gandeste-te la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asa e
https://www.youtube.com/watch?v=2_q64tFju6c

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci fata vede o pagina unde se promoveaza superificialitatea
Trimite poza ca ultima obsedata de atentie
Si e suparata ca nu intra 100% in standarde?
Haha.
Pai tine cu standardele societatii da doar alea care-i plac ei? In care se incadreaza ea? Daca tine asa mult sa arate lumii ca e in standarde sa-si puna lentile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Dacă ar fi sa o alegi pe una cu nasul puțin mai rotund și nu drept și subțire pe cine ai alege?

Aici care e raspunsul? Ca eu nu-l stiu. Nu stiam ca e un singur tip de nas acceptat in lume.

| siriusblack98 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Mai fata mea, eu chiar vreau sa fiu 100% sincer cu tine, daca tu esti in poza de profil atunci intelege ca esti foarte frumoasa, nu ai fata de cal, esti chiar draguta.Problema este ca tu ar trebui sa fii constienta de frumusetea ta, nu ar trebui sa iti pese de ce cred altii, doar parerea ta conteaza, ai mai multa incredere in tine.Mie poate sa imi spuna unu' ca sunt urat si prost cat vrea, eu stiu ca nu este adevarat.In privinta societatii daca este sa vorbim la colectiv, da ai dreptate, societate este bolnava. Daca este sa luam pe fiecare in parte atunci te inseli. Oamenii sunt diferiti.

| AliceAnnnnna explică (pentru anonim_4396):

Societatea. Am spus tot.

| AliceAnnnnna explică (pentru siriusblack98):

Eu doar am dat un exemplu aici nu făceam referire fix la mine. Legat de ochi astea era vorba de o prietena și ii spuneau paginile ca dacă nu are ochii verzi sau albaștri zicea pas. Și culmea ca numai eu am nimerit sa stau cu persoane care ma fac nu știu cum. Prea zic toți același lucru, înseamnă ca au dreptate. Nu sa zici ca zic 5 persoane.

| siriusblack98 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Acolo nu vorbeam de culoarea ochilor, tu singura i-ai dat replica la un utilizator ca ti s-a facut bully mereu ca ai fata de cal si pe tema fizicului, te-am crezut pe cuvant.Eu am anumite principii dupa care ma ghidez in viata.Cand vine vorba despre oameni, sunt extrem de selectiv.Eu pe oameni nu dau 2 bani, pe parerile lor trebuie sa ma platesti numai ca sa le ascult, de importanta la parerile lor nici nu se pune problema.Ti-au zis 100 de prosti sa spunem ca ai nu stiu ce fata de cal, corect? Asta inseamna ca au dreptate? Nu. Uite la Antonia, ea singura a marturisit ca toata viata s-a lovit de jigniri precum ''ai fata de cal, esti inalta ca o prajina, esti urata asa inalta si cu fata aia lunga''etc.Antonia este in top 100 cele mai frumoase femei de pe planeta, atentie, la nivel GLOBAL. Daca vrei sa pui pret pe parerile lumii n-ai decat, dar nu lumea iti da de mancare.

| Csander a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Sunt curios doar, cati ani ai? Ca sa inteleg mai exact la ce nivel intelegi tu "societatea". N-o lua ca pe o ofensa, nu asta caut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Societatea nu te forteaza sa faci nimic. E alegerea ta sa vrei sa apari pe o pagină de handicapate. E alegerea ta să-ți pese de niște chestii atât de stupide ca like-uri pe o aplicație

| AliceAnnnnna explică (pentru siriusblack98):

Antonia? Frumusețea aia? Really? Cum sa spună așa lucruri despre ea când ea e superba

| Csander a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Pentru ca tu nu intelegi societatea, desi pretinzi ca o faci. Exista oameni care or sa ii atace pe altii din orice motiv, oameni care nu doresc nimic si nu au nici un fel de regret, nici un fel de tel, ci doar distrug, pretinzand ca este amuzament.
Crezi ca esti singura care a trecut printr-o etapa de asta? Trebuie sa fii puternic. Fizic nu te-au agresat, nu te-au batut! nu au tras de tine, e doar "sentimental", gaseste putere si calca pe ei.

| AliceAnnnnna explică (pentru Csander):

Scuza-ma. Am o tăietura la jugulara din clasa a 7-a când a venit cineva la mine și mi-a zis "mori fir-ai a d de fosila". E un semn care o sa îmi rămână toată viața. Am semne pe ochi când îmi băgau unghiile in ochi la liceu astea care își puneau unghii cu gel și le încărcau. Am fost la kinetoterapie ca mi au contractat Mușchii băieții la câți pumni și picioare mi-am luat de la ei din cauza ca sunt "urata".

| Dandinelle a răspuns:

Ti-am vazut comentariile mai devreme, te lasi atacata, ai grija ce-ti doresti. Tu singura te-ai pus si-n discutiile astea in ipostaza de victima. Prietena ta a cerut un compliment si nu i s-a dat, e amuzant cand la "noi" in Romanica, se promoveaza in general tinuta fake, buzite implinite, nasut subtiat, pometi rotunjori si normal mega conturati, pentru ca sunt oameni care urmaresc prostiile de genul, care nu aduc valoare spirituala, mentala.
Mi se pare mega amuzant cum de te deranjeaza atat de tare ce au spus oamenii aia. Ati fost cumva la o preselectie pentru ceva la care trebuia sa va prezentati corpul sau fata? Ati vazut ce duri sunt producatorii cand e vorba de aspectul fizic al unei: modele, actrite, dansatoare etc? Daca prietena ta incearca o meserie pe partea asta atunci ar trebui sa se obisnuiasca cu cate un NU si o scuza lame.
Daca nu incearca sa se promouvez in frein fel, de ce se complica? Vrea atentie? sa se uite in oglinda, si sa se iubeasca atat de mult, incat atunci cand cineva ii zice ca nu are je ne sais quoi, nici macar sa nu o deranjeze, pentru ca ea stie cum e.
Si mi se pare tampita scuza lor, si nu pare reala, deoarece daca vor o poza o gasesc pe stock in primul rand, e si faza ca poti folosi photoshop sau alte programe de editare foarte usor. Si tot nu inteleg cum sunteti voi de-acord sa dati poze asa pe Facebook necunoscutilor.

| bogdan324 a răspuns:

Stai sa ghicesc, nimeni din grupul ala n-are mai mult de 16 ani?
Frumusetea aia nu vine doar estetic, mai conteaza si personalitatea

| Emazio a răspuns:

Sunt preferințe personale, si un stereotip care s-a propagat printre masele proaste. Pentru ca ochii căprui sunt foarte comuni, insa genetic sunt si cei mai avantajosi, la polul opus fiind cei albaștri. Mie personal imi plac ochii verzi, pentru ca sunt singurii care pot sa isi schimbe culoarea.