| MariusDumitrescu a întrebat:

De ce le sta mai bine barbatilor mai in varsta in tinute elegante decat celor tineri?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au o anumita varsta, nu le-ar mai sta bine intr-un tricou cu imprimeu pe el sau blugi si adidasi.

Cei tineri sunt si influentati de moda actuala, domnii mai in varsta au prins alte vremuri, unde stilul vestimentar era altul, cu bastoane, palarie, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arati si tanar foarte bine elegant, emana masculinitate si esti vazut in societate ca high value.

| proserpina22 a răspuns:

Eu cred că sunt mai mulți factori care intervin aici: istorici, psihologici, dar și legați de aspectul fizic. Când te gândești la un bărbat în vârstă, deseori poți să spui că este o persoană care are un control asupra vieții ei, care este serioasă și care are multă cunoaștere asupra ei. În trecut ținutele elegante erau purtate doar de acest fel de persoane, deoarece prin ele își arătau seriozitatea, puterea, inteligența și eleganța. Personalitatea unei persoane în vârstă se potrivește cu "cerințele" care presupune purtarea unei ținute elegante. Persoanele tinere nu prea se potrivesc, deoarece societatea ne-a învățat să credem că ele nu sunt destul de pregătite pentru ca să fie personalizate de acele costume...personalitatea nu prea se pupă cu ambalajul.