| Andy888 a întrebat:

De ce mai ales noaptea, cand ma uit in oglinda si imi bate lumina unui bec fix in față, becul fiind deasupra mea, mi se vede fața distorsionata? Ziua, in lumina soarelui arat ok, dar daca imi bate o singura sursa de lumina artificiala in față, precum cea unui bec, o spranceana pare mai ridicata decat cealalta, sunt inegale, si pe langa asta arat foarte urat.
Lucrul asta se intampla si in sursele de lumina slaba, de exemplu daca e innorat afara iar eu ma aflu cam la 1-2m de geam, daca ma uit in oglinda cu lumina aia batandu-mi in fata arat ca naiba...
Daca o sursa de lumina la fel de slaba imi bate de sub barbie sa zic asa, arat ok, dar daca imi bate de deasupra capului nu arat bine.
Voi patiti la fel? Sau sunt singurul cu problema asta?

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| fighter391s a răspuns:

Acesta este un efect provocat de lumina care bate in oglinda, si de felul in care esti pozitionat fata de ea. Daca te uiti ziua pe caroseria unei masini se va intampla acelasi lucru.
Este normal ca un astfel de efect sa se intample.
Incerca sa te uiti din diferite pozitii, felul in care arati se va schimba.

| Andy888 explică (pentru fighter391s):

Stiu ca efectul acesta dispare daca ma uit din alte pozitii, vreau doar sa stiu daca si voua vi se intampla la fel.

| fighter391s a răspuns (pentru Andy888):

Da, mi se intampla.