| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ce pot face ca si adolescent ca sa am mai multa incredere in mine? Uneori ma vad urat, uneori frumos, in unele oglinzi urat, in altele frumos si tot asa. In pozele facute cu camera normala (cea din spate) arat super urat cu trasaturile inverse. Eu am o spranceana un pic mai sus ( nu o observ in oglinda) dar in pozele cu trasaturile inversate se cunoaste urat. mai am si o cicatrice pe frunte si un mic cucui, eu cand pun mana pe el in comparatie cu cealalta parte a fruntii este ditamai cucuiul, dar in oglinda nici macar nu il observ. ei bine, in pozele inversate fata de oglinda mi l vad ditamai cucuiul, exact asa cum mi l simt eu. mai am si o alunita langa spranceana care in cealalta parte arata urat si aia. Ce sa fac?

2 răspunsuri:
| 6Anonim9 a răspuns:

Salut! Si eu sunt exact la fel. Cand imi aranjez parul, mi se pare ca-s foarte frumos. Cand ma trezesc dimineata, din nou, naspa. Dupa dus, iarasi frumos. La fel si forma corpului, evidenta abdomenului, pieptul, umerii, depind de reflexie si de lumina care o patrunde. In principiu, eu incerc sa ma bazez doar pe parerea oamenilor. Am auzit complimente sincere de la persoane de la care chiar nu credeam ca e posibil sa le primesc, si asta ma face mai increzator. Hai sa-ncercam sa-i lasam pe ceilalti sa ne priveasca, ca la urma urmei nu noi insine traim "printre" noi, ci celelalte persoane traiesc cu noi. Sper ca ai inteles ce voiam sa zic!
Si inca un sfat: ceva real e mult mai bun decat un ideal.
Numai bine!winking

| Zazy a răspuns:

Cu ce te a izestrat Dumnezeu, cu aia ramai. Accepta te pe tine insuti. Sincer si eu cateodata ma vad frumoasa in oglinda si mi se pare ca arat altfel, iar ziua urmatoare de exemplu mi se pare ca arat suepr naspa, parul sta aiurea, ochii sunt rosii, apar cosuri etc. Stii, toti avem o zi mai buna sau mai rea... putem intr o zi sa aratam superb, iar urmatoarea zi sa avem un cos gigantic sau mai stiu eu ce. Ma rog, stiu ca am inceput sa aiurez pe aici (scuze ) laughingdar ceea ce vreau eu sa spun e ca oricum frumusetea e trecatoare! happy tongue TRIST DAR ADEVARAT. Conteaza ce fel esti tu de fapt, conteaza prietenii, familia, sanatatea ta si mai putin aspectul. Fiindca, sunt unii oameni, de exemplu eu care se indragostesc de defectele oamenilor si lasa deoparte calitatile lor ( ma refer la aspectul fizic). Mie imi plac oamenii sa arate asa cum sunt ei si chiar da, imi plac alunitele oamenilor de pe fata, si cucuiele sunt dragute laughing) tongue nu stiu daca ai inteles ceva din polologhia asta, dar oricum iubeste te pe tine insuti. asa cum te vezi tu pe tine, asa te vad si ceilalti. te vezi frumos, esti frumos. te consideri urat si te axezi pe defectele tale... si ceilalti vor crede ca esti asa. Secretul e sa te iubesti pe tine! Eu asta fac de ceva vreme si functioneaza happy hehe