| Ririru a întrebat:

De la o vreme mi-au aparut foarte multe cosuri si puncte negre pe fata, mi-am cumparat argila ( pentru ca am auzit ca e buna ) dar nu stiu cum sa o prepar astfel incat sa dea roade in ambele sensuri.

( Daca stiti alte masti, ar fi perfect. Funda. )

3 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Poti sa o amesteci cu suc de lamaie, ou sau castravete ras

| tzus a răspuns:

Pentru cosuri: iti poti prepara un ceai de musetele si dupa sa te pui la aburi pentru minim 5 minute pentru a deschide pori, dupa care storci cosurile si punctele negre dar nu in totalitate, atat cat iese ca sa nu-ti faci vreo rana. Dupa care prepari argila: pui un pliculet sau jumatate de plic de argila cu putina apa, atat cat sa se formeze o pasta daca pui prea multe dar sa fie apoasa si e cam degeaba. O pui pe fata si stai cu ea timp de 30 min sau si pana cand se usuca. Dupa care uzi putin fata ca sa nu te iriti cand dai masca jos, si cu un buretel sau dischete demachiante umede, stergi masca de pe fata cu miscari circulare, tocmai pentru a nu irita tenul; cand iti va ramane doar putina argila atunci poti sa te speli pe fata cu apa calduta. Dupa tapotezi fata( ca sa nu faci mai rau cosurilor) si poti sa te dai cu ceaiul de musetel sau galbene, cum vrei tu, pe fata si lasi sa se usuce, dupa care aplici crema pe care o ai. Poti face asta cu musetel daca nu, dupa ce-ti faci masca, poti sa te dai cu apa termala sau minelara pe fata si lasi tot la fel. Poti sa faci asta cu argila timp de 7 zile dupa care daca mai este nevoie doar de 2 ori pe saptamana. Ca sa o combini cu fructe depinde si ce fel de ten ai, dar asta nu-ti va lua din cosuri ci doar iti va usca, hnari, hidrata, tonifia fata. Iar pentru punctele negre mai este o solutie la 10 lei care o folosesti timp de 10 zile si iti dispar daca nu poti face o masca cu praf de copt, drojdie si apa ( dar miroase cam urat). Acuma depinde si ce creme ai tu acasa. Sper ca te-am ajutat
p.s. sunt cosmeticiana in caz de ceva poti sa-ti trimiti mesaj

| denisa123456 a răspuns:

O poti prepara cu apa cu legume sau fructe.