| Park1Suin a întrebat:

De unde a inceput Oriflame, din ce tara?
Dar AVON?
Care produse sunt mai bune:AVON sau Oriflame?

9 răspunsuri:
| ÁnΌMŀŠ a răspuns:

Eu aleg AVON.Din Polonia.

| ioanaioana a răspuns:

Oriflame-Suedia
Avon-S.U.A
Avon mi se pare ca are un catalog mai bine organizat si promotiile sunt mai dese. Oriflame are preturi mai mici, dar uneori un produs e redus o data la 3-4 campanii, sau chiar mai rar. Oprindu-ne la preturi, cele de la Oriflame sunt clar mai scazute decat cele de la Avon si mie personal imi plac mai mult produsele lor de machiaj mai ieftine decat cele cu un pret mai ridicat de la Avon. Parfumurile Avon mi se par mai rezistente si mai deosebite.Si Oriflame are cateva esente parfumate bune, dar nu sunt foarte rezistente. E adevarat ca de la Oriflame nu am testat multe parfumuri, asa ca nu pot sa generalizez.
Apoi, Oriflame are un plus pentru cremele de corp parfumate si pentru diversitatea produselor pentru coafat. Gama lor Milk&Honey este una foarte buna, au mai avut cateva colectii destul de bune pe care le-au scos repede din productie.
Avon, pe de cealalta parte este un imperiu. Cu adevarat un imperiu! Nu din cauza calitatii ci mai ales a diversitatii. Are o gama larga de bijuterii foarte frumoase si deseori am ramas cu gandul la unele perechi de cercei sau ceasuri comercializate. Apoi, are game bine definite: Planet Spa, Senses, Beyond Colour, etc. A colaborat cu foarte multe vedete si profitul firmei este colosal, fiind clasata printre cele mai profitabile branduri la nivel mondial.
Personal consider ca Oriflame are produse ceva mai bune decât Avon (si decat multe alte branduri), dar Avon se vinde mai bine, e un brand mai dezvoltat si mai estetic. Imposibil sa nu te atraga ceva din catalogul lor si daca nu il mai rasfoiesti timp de 3-4 luni ai un soc cand vezi cate noutati au lansat intre timp.

| lory_6999 a răspuns:

Produsele AVON sunt mai bune. AVON e din America la fel si Oriflame!

| AgathaRo a răspuns:

Ambele sunt fondate in state.

| KateMiddleton a răspuns:

Oriflame+Suedia=Yohio,Robin Stenjenberg

| εяαℓυcαз a răspuns:

Oriflame, e mult mai buna! P.S:E din Suedia.

| LoveLebadaa a răspuns:

Avon! happy

| Alice3939 a răspuns:

Eu votez pentru AVON... desi oriflame e un brand mai mare, Avon ofera mai multe produse si mai interesante

| EvelinaRegal a răspuns:

Hei maicame e reprezentant la ambele si are comenzi mult mai mari la avon si parerea mea e ca avon