| anonim_4396 a întrebat:

De unde pot cumpara benzi de ceara rece de la Veet? Si cam cat ar costa?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Draga mea, sub nici o formă nu folosi crema depilatoare, este ca și cum ai folosi lama. Firul de păr crește repede, des și cu rădăcină mai groasă. Excelente sunt benzile de ceară la care te-ai orientat, eu le folosesc sporadic, prefer aparatul de epilat. Trebuie să ai grijă ca atunci când te epilezi să fii relaxată, atunci când ești obosită doare. Dacă este pentru prima oară când te epilezi, ideal ar fi să mergi la un salon de frumusețe. Cu benzile e simplu, le încălzești între palme, le desprinzi (ele sunt două câte două), și le aplici pe porțiunea ce trebuie epilată în sensul de creștere al firului de păr. Pielea trebuie să fie bine întinsă atunci când aplici banda cu ceară. Trebuie să ai grijă atunci când smulgi, să nu tragi banda de ceară in sus (perpendicular) ci oblic (paralel cu pielea) pentru că doare mai puțin. De asemenea să ai grijă ca să smulgi banda în sens invers creșterii firului de păr.
Am găsit un articol despre epilare, e valabil în general nu doar pentru epilarea inghinală. http://www.elegantza.net/2010/05/sfaturi-pentru-epilarea-inghinala.html
Mari succese și o zi cu zâmbet să ai!

2 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Fire! O poți achiziționa le la raioanele de cosmetice la prețuri de aproximativ 25 lei. Dar înainte de a te hotărâ pentru acestea vezi că mai sunt benzi epilatoare cu ceară rece și de la la alte firme (SESU, etc.) care au acelați efect și sunt un pic mai ieftine.
O seară cu zâmbet să ai!

| Fire_4506 a răspuns:

Eu vreau sa imi epilez parul facial. Am incercat cu crema depilatoare dar creste prea repede. Tu ce mi-ai recomanda? Sa fie si bun.