| EmeSwagg a întrebat:

Deci. Am 1.70 si 63 de kg. Cam pana in aprilie - iunie as vrea sa slabesc 10-15 kg. Am calculat si ar fi cam 4-5 luni adica sa dau jos 3 kg pe luna (pana in aprilie). Asa s-ar obisnui organismul cu kg date jos si nu s-ar mai depune? Adica am citit ca daca te infometezi sau slabesti brusc risti sa te ingrasi la loc mai tare ca la inceput. Insa problema mea e ca, nu stiu cum sa dau acele 3 kg jos. Fac sport in fiecare seara, adica pe bicicleta 40 min si 200 abdomene si joia ma duc la atletism. Dar ceea ce ma enerveaza cel mai tare e ca, de ex tin regim si fac sport o saptamna, doua iar apoi ma las. Nu stiu cum sa ma motivez in fiecare zi. Mi-am scris pe o foaie tot felul de motive ca sa slabesc dar tot ma las. Sau de exemplu, de Craciun, cum am sa ma abtin sa nu mananc mult? Ma simt motivata cand mi se intampla la scoala sa se mai lege de mine una care ii disperata de slabit, si atunci chiar imi doresc sa slabesc. Dar nu stiu cum sa ma motivez pe un timp mai lung.

Deci intrebarea mea e ca : ce diete corespunzatoare imi recomandati si ce exercitii fizice, si cum as putea sa ma motivez pe o durata mai lunga? Multumesc. Funda happy

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Deci răspunsul meu este: vei ajunge foarte slabă (brrrr..., nu vei arăta bine, adică un aspect scheletic) dacă dorești să pierzi în greutate 10-15 kilograme. Este suficient doar trei kilograme în minus pentru greutatea ideală, sănătoasă și normală pentru înălțimea ta.
Deci, învață să mănânci, nu există diete minune (regim alimentar ține un pacient care este operat, pe termen scurt, mediu sau chiar lung!).
În concluzie, nu mai asculta la cele de la școală, respectă-ți sănătatea.
Exclus înfometarea și sedentarismul.
Apropo, câți ani ai?
Pa, pa.

| EmeSwagg explică (pentru Legiuitoarea):

Am 14 ani.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru EmeSwagg):

Bună.
Mulți înainte și nu îți pune sănătatea în pericol.
Pa, pa.

| AleeAndra2 a răspuns:

Hei! EmeSwagg, pentru inceput as putea sa-ti spun cate ceva despre aceste "chestii". Deci, stiu ca o ti se para ciudat si ca o sa zici ca o sa te ingrasi mai rau, dar nu. Iti recomand 3-4 mese pe zi,una dimineata-cea mai importanta si ai putea sa mananci niste gris cu lapte,cereale,etc. La pranz orez cu legume (gen:mazare, morcov), dar in proporti medii bineinteles, apoi cina care ai putea manca un piuree cu carne de pui pe gratar si "masa de noapte" care ai putea manca o salata. Intre fiecare masa cate un fruct(nu este obligatoriu). Astfel stomacul tau se va micsora, si se va obisnui cu putina mancare. Iar cu exercitiile fizice ai putea sa faci cate 20-30 de abdomene sau genoflexiuni pe zi. Poti sa incerci si tu, eu am incercat si am slabit 9 kg.winking