| KirigayaKirito a întrebat:

Deci, am o problema, cu placa de par.
O folosesc, de vreo 6 luni in fiecare zi (cam jumatete de ora imi ia sa imi intind parul).E putin deteriorat,si s-a mai rarit(sau mi se pare? chiar nu stiu,dar imi cade ceva fire pe zi).
Insa nu pot renunta la ea, parul cret nu-l mai suport, il am natural, foarte cret si pur si simplu nu imi sta bine.Deci varianta " sa renunt la placa" nu exista pentru mine.
Desi probabil imi veti spune ca o sa regret, si ca trebuie sa renunt la ea...
Pur si simplu, I CAN'T!
Ce sa fac, ca sa nu-l pierd?laughing
Adica, nu mi-e ca se arde,pentru ca odata ce il intind, arata binisor,dar nu vreau sa ma trezesc fara par!laughing
Nici cand il intind,nu sta foarte drept,insa nu mai sta AFRO!laughing
Si am si breton I don't want to see.

Astept sfaturi, multumesc!

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Fă-ţi măşti de păr cu ulei de cocos(îl iei de la plafar), vitamina A şi E uleioase (le iei de la farmacie), miere de albine şi eventual gălbenuş de ou. Stai cu masca asta peste noapte (strangi părul şi îl acoperi cu o pungă, peste care pui o căciulă mai veche) şi a 2-a zi te speli pe cap. Încearcă ca înainte să te speli să înmoi părul în apă vreo 2 minute. După asta, dizolvă şamponul într-o cană cu apă, la care poţi adăuga şi o linguriţă de bicarbonat. Va fi mai puţin agresiv şi mai eficient.
Încă o regulă... tunde-ţi vârfurile deteriorate, 1-2-3 cm, cam o dată la 2 luni. happy

6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Şi daaa, tocmai mă pregăteam să îţi scriu şi eu de henna big grin E foarte faină pentru păr.

| ellasweetlollipop a răspuns:

Inearca sa-l mai lasi putin sa respire. Nu spun ca trebuie sa renunti la placa, dar in zilele in care nu iesi din casa incearca sa-l lasi sa respire putin. Nu-l face cu placa in fiecare zi chiar daca nu iesi din casa. Iar, pentru hidratare incearca sa folosesti henna incolora, care e destul de ieftina. Pwp, bafta! kiss

| CatalinaKaty a răspuns:

Uite aici ceva cete poate ajuta http://www.youtube.com/watch?v=m1RO-d1Z9Hs si unde nu e indreptat bine poti sa-l faci cu placa :D

| 이채린 a răspuns:

Buna. Ca sa il mai refaci fa masti de par naturale. big grin Sau du-te si cumpara de la plafar Henna fara culoare. Reface parul. big grin Sper ca te-am ajutat. ^^

| KirigayaKirito explică (pentru 이채린):

Henna?
Suna ca si..chestia aceea ce folosesc indienii sa isi picteze mainile!laughing
E buna? Si cam cat costa? big grin

| 이채린 a răspuns (pentru KirigayaKirito):

Da,Henna. XDD E foarte buna! Dintr-o singura folosire iti reface parul. big grin Costa 12 lei. ^^ Dar sa o iei incolora. Sau daca vrei sa te vopsesti cumva... poti sa iei Henna rosu, negru, saten si blond. Si nu afecteaza parul deloc! Ba chiar il reface ^^