| anonima3389 a întrebat:

Deci.vreau sa fac un experiment, dar vreau sa stiu daca merita sa dau banii sau nu.Eu imi mai puneam gel pe unghia naturala, dar m-am saturat sa dacu cateva sute de mii bune pe luna, sau chiar la mai putin de o luna ca sa-mi fac intretinerea( ca oricum sunt fumoase atunci lainceput ca dupa aia se fac urate).Eu am unghiile frumoase,stiu sa le dau forma, si rezista si lungi, insa principala mea problema(pentru care imi puneam gel pe unghii) este aceea ca sare oja de pe unghii cand spal vase sau puri sis implu cand fac treaba prin casa..si e enervant sa stau sa le fac mereu cu oja. De aceea vreau sa imi cumpar o lampa si un gel uv 3 in 1 si sa-mi pun eu singura gel pe unghie, fara sa pilesc unghia, fara toate acele proceduri care se fac in mod normal.(p.s.: stiu sa fac si modele frumoase, vreau doar sa imi pun gel ca sa nu mai sara oja mereu). Oare o sa stea gelul pe unghie daca il usuc in lampa?( repet fara acele proceduri). Vreau doar sa-mi fac eu asa si vreau sa stiu daca merita sa dau banii, sa nu imi cumpar gel si lampa degeaba si sa constat ca nu sta gelul sau ca nu se usuca pentu ca este pus direct pe oja normala.

10 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu "prinde" gelul pe unghie nepilita. Practic pila il face sa adere la unghie, pentru ca ea are format alunecos, uneori si lucios.

Daca vreai sa investesti in lampa, nu e asa dificil sa te uiti la un tutorial pe youtube si sa incerci singura. Cu tips-uri, gel incolor si poti da cu oja peste gel, aplicatoare si lampa.

Dar este o investitie. Dar cine stie, poate iti va placea si incepi sa te ocupi serios de asta.

http://dssmile.wordpress.com/

| Mihaela1964 a răspuns:

Nu cred ca va tine gelul fara sa pilesti unghia mai intai, nu se va "prinde" de unghie si se va dezlipi ca si oja.Procedurile pe care le fac manechiuristele nu sunt degeaba, toate straturile care se aplica au ca scop ca unghia sa devina in final rigida si sa aiba rezistenta.Am auzit ca se gaseste si oja care se usuca cu lampa UV, probabil ca e mai groasa ca si consistenta si ca rezista mai bine pe unghie; n-am incercat-o, n-am vazut-o, nu am alte detalii despre ea.

| anonima3389 explică (pentru Mihaela1964):

Am inteles.dar vreau sa stiu sigur de la cineva care e incercat asta.am auzit de acea oja, dar ar trebui sa-mi cumpar mai multe ca sa-mi fac modele si sunt mai scumpe decat cele obisnuite...eu ma intreb de ce nu ar tine gelul? adica si gelul acela cand ti-l aplica manichiurista il aplica nu doar pe unghia pilita si data cu solutia aceea, il aplica si pe oja...oja obisnuita sau gel color si am vazut ca tine.de aceea ma gandeam ca ar putea sa stin.acum nu stiu.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru anonima3389):

N-am vazut vreodata sa aplice gelul pe unghia netratata sau pe oja obisnuita si am gel pe unghii de vreo 8 ani, poate tu stii sau ai vazut altceva de care eu habar n-am. Daca doresti sa incerci roaga intai pe o macheiurista sa-ti aplice gel pe o unghie, sa faci o incercare-n-ai da banii degeaba -pe lampa UV si gel degeaba.

| Laura927 a răspuns:

Eu am cumpărat din H&M o cutie specială pentru manichiura semi-permanenta.
Conține un gel,minilampa, o soluție tip acetona si un alt tip de gel care i-l aplici după ce ți-ai dat unghia cu acetona respectiva si după gelul care nu este gros deloc dar este îndeajuns de bun încât sa iti susțină unghia tare si oja sub el.
Dacă i-l gasesti in magazine din România i-l poti cumpara cu siguranță, o sa fii surprinsă cât de bine " merge" plus ca eu i-l am de puțin timp si am impresia ca o sa i-l folosesc de acum tot timpul.
Dacă nu gasesti așa ceva acolo, poti încerca cu acrilic, nu ai nevoie de lampa doar de pudra acrilica si acea soluție care te ajuta la modelarea acrilicului pe unghii.
Sunt multe tutoriale pe YouTube despre aplicarea acrilicului.

| SaschaM a răspuns:

Gelul nu tine daca nu iei intai luciul unghiei cu o pila fina si nu pui primer (o solutie care imbunatateste aderenta). Dar nu este nevoie sa iti pui gel ca sa-ti stea oja. Eu am un blog de unghii si stiu ca rezistenta ojei este o preocupare pentru multe persoane asa ca am scris mai demult un articol despre asta. Oja poate sa tina practic pana te plictisesti de ea daca respecti ce am scris acolo. Eu imi tin unghiile si doua saptamani fara probleme. Uite aici e articolul http://mypsychonails.blogspot.ro/......ng-as.html Succes!

P.S. Am uitat sa-ti zic - bineinteles, o alta solutie este oja semipermanenta. Iti trebuie lampa UV pentru ea. Ti-o recomand pe cea One Step de la Crystal Nails (http://wigmond.ro) pentru ca nu iti trebuie decat culoarea, fara baza si topcoat. Unghiile trebuie degresate bine inainte. Oja semipermanenta se da jos doar cu acetona pura si folie de aluminiu.

| anonima3389 explică:

Eu am vazut ca dadea..nu primul strat, dar dupa aia mai dadea...pai si nu ti-ai dat deloc unghiile jos?

| Teodoraa6 a răspuns:

Stii ca sunt si oje permanente nu? laughing care nu sar si se duc doar daca dai cu acetona

| rooxfox a răspuns:

Decat sa iti iei geluri mai degraba ti-ai lua oje semi-permanente se usuca la lampa uv dar unghia nu mai trebuie pilita si nu iti afecteaza asa de mult unghia si tine cam 2-3 saptamani chiar daca faci treaba