| Mario1994 a întrebat:

E adevarat ca medicamente te imbatranesc prematur când ai 20-30 ani?

10 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Există unele medicamente care pot avea efecte secundare negative asupra sănătății, inclusiv asupra îmbătrânirii. Totuși, acestea sunt general considerate a fi excepții, nu reguli. In general medicamentele au efecte specifice si sunt prescrise pentru problemele specifice, medicul ținând cont de beneficiile și riscurile medicamentului în cauză. Este important să discutați cu medicul dumneavoastră despre orice preocupări sau întrebări pe care le aveți cu privire la medicamentele prescrise

| doctorandus a răspuns:

Lol. La cate medicamente am luat in viata, un amic imi zicea ca arat cu 10 ani mai tanar decat varsta reala.

| NLS a răspuns:

Imbatranit prematur la 30 de ani?
++Doar daca duci o viata haotica si nu dormi noptile, nu te hidratezi suficient, nu mananci suficient sau variat, si nu faci mai mult de 100 pasi pe zi.
++Sau stai MULTE (de ex PESTE 12-15 ore ) ore pe zi in fata ecranelor (TV, telefon, PC).
++Sau daca esti o fire predispusa stresului excesiv, si te macini din orice rahat.
++sau traiesti intr-un mediu abuziv si toxic, unde "mananci pe paine" tipete, scandaluri, amenintari, din partea familiei sau colegilor.

Pastilele nu au nici o legatura cu asta, si daca presupunem ca ai lua cantitati industriale, ti-ar afecta organele interne in mod "vizibil" (ficatul si splina in primul rand, dar unele afecteaza si rinichii, inima, vasele de sange, sau pancreasul).

Inca nu am vazut medic sa prescrie medicatie atunci cand NU e nevoie.
Iar daca iei ceva din proprie initiativa, fara recomandarea medicului, iti meriti soarta.
Vei avea pe viitor probleme mai grave decat imbatranitul prematur.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

DA. 100%

| Trixt3r a răspuns:

Părerea mea strict personala este ca doar machiajele te pot îmbătrânii mai repede. (poate și stresul dar nu-i dovedit științific)

| Fantaspirit a răspuns:

Stresul,fumatul excesiv, stilul de viață, de alimentatie și genetica mai mult.

| EliLeli a răspuns:

Nu.

| Kaonashii a răspuns:

Ce medicamente? Nu are sens intrebarea ta
Multi oameni sunt tinuti in viata de pastile la 20 de ani
Pastilele luate dupa ureche pe termen lung evident ca nu fac bine
Dar date de medic nu
Oamenii imbatranesc prematur in primul rand pentru ca nu dorm suficient si sunt stresati

| AlinSamson a răspuns:

Hei. Nu, medicamentele nu îmbătrânesc prematur omul. Medicamentele pot ajuta la prevenirea și tratarea unor boli care pot accelera procesul de îmbătrânire, cum ar fi bolile de inimă, diabetul și bolile de rinichi. De asemenea, medicamentele pot ajuta la tratarea simptomelor care însoțesc procesul de îmbătrânire, cum ar fi durerea și oboseala. Cu toate acestea, medicamentele nu sunt responsabile pentru îmbătrânirea prematură a omului.