| cristina93 a întrebat:

E bine daca ma dau cu crema hidratanta daca am tenul gras? E bun sau nu?

Răspuns Câştigător
| gabriela_7862 a răspuns:

Inseamna ca ai tenul mixt, ca al meu. daca vei folosi o crema pentru ten gras, ti se va usca fata. mai bine incearca ziua sa folosesti o crema foarte lejera, nu grasa si seara una care poate fi putin mai grasa. important e ca dimineata sa-ti indepartezi excesul de sebum. iar lotiunea tonica nu e intotdeauna necesara, eu personal cred ca e doar un moft. incearca de asemenea mastile cu argila(se gasesc in comert sub forma de pudra care se poate amesteca cu apa, sau cu miere, albus de ou, etc sau gata preparate, ce-i drept sunt putin mai scumpe, dar merita). acestea curata in profunzime tenul si n-o sa se mai ingrase asa usor. foloseste-le cam o data, de doua ori pe saptamana.

9 răspunsuri:
| cristina93 explică:

Am o crema pentru ten gras de la BIOTEN, si ma dau seara, am tenul gras pe funte si pometi, sin cand in cand ma mai dau si cu crema hidratanta de la GARNIER.
M-am gandit sa ma dau cu cea pentru ten gras seara si cu cea hidratanta ziua. E buna ideea mea?

| cristina93 explică:

Am lotiune tonica si crema hidratanta de zi si de noapte de la garnier

| bruno9432 a răspuns:

Gabriela ti-a explicat foarte frumos. as vrea doar sa adaug ceva:
tenul gras inseamna exces de sebum, hidratarea este altceva si este necesara pentru un ten sanatos si frumos.
Deci trebuie sa caut un produs purifiant sau echilibrant pentru controlul sebumului dar nu renunta si la o crema hidratanta, si ea este importanta.
Ingrijirea tenului inseamna 3 pasi simpli:
demachiere
tonifiere (lotiune tonica)
hidratare (crema sau lotiune)
Pentru primele 2 alege produse pentru tenul gras sau mixt iar pentru ultimul o lotiune sau crema hidratanta.

| Munchkin a răspuns:

Nu folosi cremă decât de la o singură marcă. De preferat cumpără-ţi o cremă hidratantă de zi şi una hidratantă de noapte, amândouă de la Garnier.
Şi da, este bine să foloseşti cremă hidratantă.

| Munchkin a răspuns:

P. S: Cumpără-ţi o cremă pentru ten gras, tot de la Garnier. (sau de la firma pe care o foloseşti, eu îţi recomand Garnier pentru că este foarte bună.)

| diuuu a răspuns:

Da.Este bine.Important e sa fie o crema speciala pentru ten gras.Crema se aplica dupa procesul de demachiere(curatare, tonifiere, hidratare).

Are un rol foarte important pentru ca, in ciuda faptului k ai ten gras el tot are nevoie de hidratare, altfel va produce tot mai mult sebum si iti vor aparea si mai multe cosuri, etc. pe fata! Deci hidratarea este f importanta!

Si curatarea se face obligatoriu de 2 ori pe zi!winking
Iti recomand produsele de la Ilcsi.

| gabriela_7862 a răspuns:

Depinde in ce zone ai tenul gras. daca e gras peste tot, atunci foloseste crema speciala pentru tenul gras, care nu permite excesul de sebum. daca ai tenul gras doar in zona T (frunte, nas, barbie), atunci foloseste o crema pentru ten mixt. in principiu creme hidratante sunt pentru toate tipurile de ten, trebuie s-o alegi doar pe cea potrivita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea pentru ca trebuie sa mergi la farmacie si intrbi de crema pentru tenul gras nicidecum hidraantatongue

| biank98 a răspuns:

Foloseste o crema speciala pentrul tenul gras.