| BlancaFantasma a întrebat:

E bine sau nu sa folosim sapun atunci cand ne spalam pe fata? unii zic ca e foarte rau, altii in schimb zic contrariul.eu folosesc(foarte putin-dove) caci fara sapun am impresia ca fata imi ramane la fel de "unsuroasa". cu ce sa`mi dau pe fata, daca nu cu sapun? vreo masca naturala imi recomandati?(fara miere ca n`am:d)

9 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Masca mentolata...curata si pielea si ma ajuta dupa barbierit.

| SimoDR a răspuns:

Fiecare persoana isi alege sapun ( ca si parfumul) in functie de preferinte, de PH-ul pielii, de tipul de ten, etc. Normal ca folosirea sapunului e necesara, indiferent daca este un sapun solid, un sapun crema sau un sapun gel. Pentru ca apa simpla nu reuseste sa indeparteze impuritatile. Numai ca sunt destui ( din pacate) cei care habar nu au cum sa isi aleaga sapunul si din acest motiv pielea lor are de suferit. Daca fata ta ramane unsuroasa este posibil ca tenul tau sa fie gras sau combinat. SI pentru asta, dupa ce te cureti bine poti sa folosesti masti sau creme usor astrigente, bazate pe citrice, castravete sau aloe vera.Si argila e buna, dar e mai pretentioasa.
uite un loc unde vei gasi mai multe informatii http://www.sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/ingrijirea-tenului_1415

| Buuff a răspuns:

Nu e nimic rau in asta.Piele fetii desi e mai sensibila e tot piele si trebuie curtata. depinde de ph pielii tale. daca tie iti prieste la ten si nu ti se crapa sau irita fata inseamna ca l-ai nimerit. depinde de pielea ta.creme naturale sunt cele care au ceva legat de castraveti in esenta. alea de obicei sunt bune :*

| Sophy89 a răspuns:

Eu stiu ca nu e prea bine sa folosesti sapun pentru fata...ai putea sa incerci un gel de curatare pentru barbati potrvit pentru tipul tau de piele :D. Prietenul meu il foloseste pe acesta http://www.shopmania.ro/......l-11065165 si din cate vad, ai tenul gras iar acesta ar fi cel potrivit si pentru tine :). Sper ca te-am ajutat :)

| BlancaFantasma explică (pentru Sophy89):

Vrei sa dai mai multe detalii despre intrebare?

| Sophy89 a răspuns (pentru BlancaFantasma):

Deci eu am fost si la dermatolog in trecut si stiu ca sapunul nu este prea bun pentru fata. In primul rand pentru ca usuca fata foarte tare (nu este cazul tau) dar si pentru ca nu este special pentru a curata fata, poate provoca o gramada de iritatii si roseli. Uite, am gasit ceva in legatura cu acest lucru:
''Ce diferenţiază un produs de curăţat bun de unul inferior? Trei calităţi de baza: Curăţă faţa fără să usuce (cum fac săpunurile) sau fără să lase tenul gras; Nu conţine alcool şi parfum; Este potrivit tipului de ten însemnând că pentru tenul uscat este nevoie de un produs mai emolient, iar pentru tenul gras este nevoie de un produs care să cureţe mai în profunzime (dar nu să usuce sau să irite).''

| axll a răspuns:

E ok dove. depinde de persoana. cele care au tenul gras nu au o problema in a se spala cu sapun. se spune ca sapunul usuca tenul. persoanele care au tenul uscat trebuie sa se fereasca de sapun si sa se spele cu altceva.

| StamateAlina1987 a răspuns:

Apa nu poate curata singura tenul, asa ca e bine sa folosesti un sapun sau ceva asemanator.
Eu folosesc sapunul si pentru fata si pentru corp, dar un sapun foarte bun, un sapun organic cu multe proprietati.
Sapunul care il folosesc si ti-l recomand este pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Uleiul din arbore de ceai este cunoscut si sub numele de "trusa de prim ajutor din sticla"
Iti garantez ca dupa ce folosesti odata sapunul de la Thursday Plantation, o sa il folosesti mereu.