| ElenaMaria1 a întrebat:

E bun spirtul pentru cosuri?

40 răspunsuri:
| dedfgv a răspuns:

Spirtul usuca nu numai cosurile ci si pielea la fel ca si zeama de lamaie sau pasta de dinti(sunt chesti care merg daca ai foarte putine cosuri si nu le folosesti foarte des)mai bine du-te la farmacie si intreaba ce e bun pentru tenul tau(daca e gras, uscat sau mixt)sau daca poti e bine sa mergi si la un medic dermatolog sau la o cosmeticiana sati puna niste masti speciale

| T30D0RA a răspuns:

Sa nu incerci asa ceva niciodata! Greseala asta am facut-o si eu si mi-au aparut mai multe cosuri. Poate e bun numai dupa ce iti spargi un cos si dai peste cu spirt. Si repet: nu te da cu spirt pe toata fata! Asculta la mine!

| Cameliaa12 a răspuns:

Nu prea, mai bine incearca ceai verde preparat dupa reteta de aici: http://www.frumusele.ro/......nul-tau/10 si citeste ce scrie si aici: http://www.frumusele.ro/......evenire/39

| alessia5158 a răspuns:

Este mai bun decat nimic---omoara bacteriile de pe suprafata pielii. Evita sa-ti spargi cosurile ( pune pasta de dinti peste ele pentru a se usca).

| EmaS a răspuns:

Se curata un castravete proaspat si se da pe razatoare (sau se baga la mixer), iar pasta obtinuta se aplica pentru 15-20 minute pe fata. E un tonic minunat, in plus previne si inlatura cosurile, punctele negre, ridurile si deshidratarea.
Tot din castravete se mai poate face o pasta pentru albirea tenului, prin amestecarea unei linguri de suc de castravete cu o lingura de lapte si cateva picaturi de apa de trandafir. Se lasa pe fata 15 minute.

Pe lânga actiunea de catifelare a tenului, castravetele este apreciat si pentru actiunea de îndepartare a ridurilor. Prin aplicarea pe fata a feliilor de castravete, puteti reduce considerabil ridurile de pe fata sau le puteti atenua. Feliile de castravete subtiri si reci sunt faimoase pentru linistirea durerilor de ochi.

| mona a răspuns:

Spirtu arde si iti lasa urme, nu ti recomand

| hummer24 a răspuns:

Nuuu sa nu te dai cu spirt pentru ca usuca pielea rau de tot si o imbatraneste

| Jane a răspuns:

Nu iti recomand sa folosesti spirtul pentru cosuri, pentru ca nu asta e solutia. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic dermatolog si sa iti dea el niste remedii pentru cosuri, pentru ca leacurile "babesti" nu o sa te ajute. Sper ca te-am ajutat!

| Aasdfghj a răspuns:

Mai bine foloseste lamaie ca sa usuca, daca nu ai crema. de spirt nu stiustraight face

| RosalinaB a răspuns:

Dupa cite stiu arde cosurile, doar ca iti face pielea fetei uscata ()

| aliceinchains a răspuns:

Și eu am auzit de remediul ăsta împotriva coșurilor, dar depinde de fiecare persoană în parte, dacă funcționează sau nu. Eu am folosit o soluție cumpărată de la farmacie, numită Zineryt.

| 13cris a răspuns (pentru aliceinchains):

Si eu am folosit zinerit dar mi s-a asprit si inrosit piele teribil... depinde foarte mult si de ten

| cryna a răspuns:

Pentru a dezinfecta da.dar dupa ce dai cu spirt! atentie sa nu dai mult si fa intai un test adica aplica pe piele sa vezi daca nu faci alergie de la spirt! sa dai cu crema (nu neaparat pentru cosuri).dar spirtul e foarte tare.ai grija ce faci

| MihaelaMika a răspuns:

Sal, se spune ca e buna... dar dupa mine nu-i chiar asa de eficienthappy.Pe timpuri se folosea alcoolul.Dar u poti folosi o solutie sau o crema cu care te dai pe ele si te clatesti si pe urma o solutie cu care tamponezi cosurile dupa spalarehappy. Tenul tau va fi mai curat si o sa dispara in timphappy.

| KhalDrogo a răspuns:

Nu prea cred, posibil ca mai mult sa irite pielea afectata de cosuri decat sa aiba vreun rezultat notabil. Daca vrei ceva foarte bun cumpara Zynerit, te scapa de orice cos(din acela mare ma refer)in maxim 2-3 zile.Si pentru puncte negre cumpara produse de la Clear&Clean

| usdhudshcdushuds a răspuns:

Nu! Spirtul e pentru dezinfectat(cand te lovesti, te dai cu spirt pentru a indeparta microbii) Pielea fetei este foarte sensibila Plus ca este prea agresiv. Sper ca ti-am fost de ajutor!

| mikkaella a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

doamne fereste

| SenioritaTeePupaceşte a răspuns:

Eu de abia am 10 ani dar stiu de la fratele meu ca nu s-a dat cu spirt caci nu e bun deloc.Are o sticluta cu un lichid in ea si isi da in fiecare zi, il usutra putin dar trebuie sa suporte, sticluta asta se numeste Clear Sckin si a luat-o de la Avon.

| Lɑяisɑ a răspuns:

Nu,nu este bun.Mi-am dat si eu intr-o zi si ma usturat.

| Anda1197 a răspuns (pentru Lɑяisɑ):

Lol! normal ca te ustura! cosul e un fel de rana! este bun de dat dar foarte rar! nu in fiecare zi ci odata pe saptamana...

| star4all a răspuns:

Da dupa ce scoti cosurile e foarte bine sa te dai cu spirt deoarece curata si usuca locul. Si nici nu raman urme dupa unde ai scoswinking

| ʌɲɗɾєɱʌɾɣ a răspuns:

In oarecare masura e bun, dezinfecteaza dar pentru a mai estompa aparitia altor cosuri ar fi bine sa consulti un dermatolog; sau macar sa mergi la farmacie (cum am facut eu) si sa ceri ceva eficient - sa-i spui farmacistei cum ai tenul (gras, uscat etc.) Ai grija de obicei produsele bune sunt si un pic mai scumpe, dar... faci cum crezi!

Sper ca te-am ajutat!

| ċønŧraśŧ a răspuns:

Nu, mai bine du-te la dermatolog si sa-ti dea un tratament cevawinking

| Oaki a răspuns:

Eu de obice imi sparg cosurile dupa care am spal pe fata si ma dau un putin spirt imbibat intr-un tampon, si mai am si niste creme. Deci raspunsul este da! Funda te rog!

| Oaki a răspuns:

Da este foarte bun, eu imi sparg cosurile ma spal pe fata dupa care ma dau cu un tampon imbibat bine in spirt, dupa care ma dau cu o crema. Funda te rog >:d

| PurityBecameBlasfemy a răspuns:

Pasta de dinti ajuta la distrugerea cosurilor, le usuca

| YourEternalLove a răspuns:

Da e ff bun si eu il folosesc arde cosurile tongue succes

| ElenaMaria1 explică:

Ce tot atat imi spuenti ce sa fac eu?straight face.eu doar de spirt v-am intrebat.asa nu inseamna ca eu am cosuri sau ceva de genul rolling eyes

| xxx1 a răspuns:

E ff. bun pentru ca usuca cosurile si le reduce

| H3ll3n a răspuns:

Pff...nuuu

| Stefana_2710 a răspuns:

Nuu. Incearca Rivanol.winking