| Dyia67 a întrebat:

E bun ulei de cocos natural după epilare?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e rău.

| Sophieka a răspuns:

Nu, nu este bun.

Uleiul de cocos este cel mai gras ulei dintre toate uleiurile. Nu se recomanda pentru a fi utilizat pe corp sau fata.
Iti blocheaza porii pielii creeand inflamatii sub piele si cosuri.
Cumpara-ti un spray pentru dupa epilare.

| tudorvolcano a răspuns (pentru Sophieka):

Din câte știu, problemele cu porii sunt în principal cauzați de excesul de sebum, nu de uleiurile dinafară.

Folosesc ulei de cocos cu mentă, ca să-mi îngraș tenul, părul și fața.
De o lună sau două nu mai folosesc șampon sau săpun, pentru că îmi irita prea tare părul și fața. Acum simt că se duce acneea, nu mai am nici ceafa iritată, iar părul și tenul meu nu sunt mai grase ca înainte.
Iarăși, nu pun alcool pe față, că degresează fața, și scoate toți nutrienții din piele.
De când folosesc doar ulei de cocos cu ulei esențial de mentă, nu mai am inflamații.

Uleiurile esențiale (mentă, eucalipt etc) sunt destul de puternice încât să distrugă mătreața și bacteriile de pe față și din păr, chiar dacă folosite în cantități mici.
După, ca să evit contactul direct cu pielea, le diluez în uleiul de cocos.

Mare parte din oameni nu au nevoie de șampon, gel de duș, sau săpun la duș. Apa este suficientă pentru a curăța pielea și părul.
Doar cei care lucrează în munci în locuri unde se murdăresc puternic: platforme petroliere, uzine, construcție etc., și ajung acasă plini de praf, de ulei industrial, de smoală, și de alte produse foarte dăunătoare pielii, aceia da, au nevoie să se dea cu șampon și săpun să ia toată mizeria de pe ei.
Dar în rest nu. Șamponul și săpunul funcționează ca detergentul de rufe; nu sunt la fel de agresive ca detergentul de rufe, dar sunt totuși agresive și creează inflamație pielii.

| Sophieka a răspuns:

Exemple: Spray / ulei de musetel; arbore de ceai; aloe vera; eucalipt; menta; lavanda; trandafiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sau Aloe Vera