| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva pe site-ul asta care a tratat parul ars fara sa il tunda? Sau macar sa ia din el cate un cm pe luna? Eu am parul ars, deteriorat, degradat, despicat, etc etc, cam 95% din el ( eu am un fir cam de 25 cm, din care 22-23 au alta culoare) Exista vreo speranta?

Răspuns Câştigător
| anss23 a răspuns:

Nu, nu iti face parul sa se ingrase mai repede. Si parul meu de exemplu e usor gras, insa la varfuri e uscat, asa ca uneori il folosesc imediat dupa ce ma spal ca sa aiba un aspect mai neted la varfuri. Dar daca il folosesti ca masca doar, adica il lasi sa actioneze 30-40 de minute si dupa te speli bine nu o sa ai nicio problema.

9 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Da. Uleiul de argan. Il poti folosi ca masca inainte sa te speli pe cap, pui o cantitate de cam 2-3 linguri in palme(in functie de lungimea parului) si iti treci mainile prin par, lasi sa actioneze cam o ora sau cat timp ai la dispozitie dupa care te poti spala ca de obicei. E posibil sa fie nevoie sa te samponezi de mai multe ori, daca nu se duce tot uleiul de la prima spalare. Poti pune 2-3 picaturi si in sampon sau mai ales balsamul de par. Ajuta foarte mult.

| anonim_4396 explică (pentru anss23):

Chiar si-a revenit parul tau de la ulei de argan?

| anss23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pe mine m-a ajutat cu firele despicate si simt ca e mai sanatos parul.(arata mai bine si nu se mai rupe asa usor)

| anonim_4396 explică (pentru anss23):

Multumesc frumos. Stii cumva daca ingrasa parul? Eu il am gras de fel.

| anss23 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu iti face parul sa se ingrase mai repede. Si parul meu de exemplu e usor gras, insa la varfuri e uscat, asa ca uneori il folosesc imediat dupa ce ma spal ca sa aiba un aspect mai neted la varfuri. Dar daca il folosesti ca masca doar, adica il lasi sa actioneze 30-40 de minute si dupa te speli bine nu o sa ai nicio problema.

| Siminadaniela a răspuns:

E imposibil sa ai aproape tot parul ars, asta daca nu ai folosit in exces placa, uscator sau te-ai vopsit/decolorat foarte des! In cazul asta nu te ajuta nimic, mai bine faci o schimbare radicala de look cu ajutorul unui profesionist (tunzi tot parul ars) pentru a se regenera din nou, daca vei ramane cu parul ars acesta va arata inestitic si nu va mai creste! Mai bine un par scurt si sanatos decat unul lung si degradat!

| anonim_4396 explică (pentru Siminadaniela):

Cum nu mai creste? Parul creste de la radacina. Vrei sa spui ca o sa creasca mai greu, nu? laughing

| Siminadaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu spui ca ai 95% din par ars, cum ar putea sa mai creasca? Mai bine invata sa te exprimi corect! Si daca chiar e ars asa de mult nici o minune in afara de tuns nu te poate ajuta! Daca chiar te intereseaza asa tare podoaba ta capilara (desi daca l-ai ars atat de mult, nu prea cred) cere ajutorul unui specialist!

| anonim_4396 explică (pentru Siminadaniela):

Parul nu creste de la radacina? Nu e ars 95%, problema e ca e ars un pic la varfuri si mai este ars aproape de radacina, si mai e si un pic pe mijloc. si asta doar 2-3 suvite, nu tot parul)

| Siminadaniela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles,