| penel a întrebat:

Eu am 2-3 de ani si am folosit o cremă de ten pentru 55 +... mi-au ieșit cosuri pe față. Ce sa fac? Eu oricum am renuntat la crema. + mentionez ca am luat cateva pastile Aspasia 45 + pentru piele par unghii.Alifia e din plante. Oare sa-mi fi facut acnee? Pastilele?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Ai 23 de ani? Pai folosește creme și suplimente adecvate vârstei tale. Persoanele mai in varsta au pielea mult mai deteriorata, cremele pentru ele sunt mai concentrate, conțin diverse ingrediente care nu fac bine oricui. In timp îți va trece acneea. Schimba produsele, spala-te pe fata, ai grija la alimentație și în timp se va rezolva.

| penel explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc din tot sufletul meu! Te iubesc! Eu sunt un băiat, de fapt, si de doi ani ma strădui sa mi "perfectionez" tenul..practic masti de un an si ceva. homemade mai mult! Si am facut prostia de mai sus cu crema 55 + Si ce spui despre Aspasia 40 + ca am luat 3 pastile... renunț oricum la ambele.

| WhiteLife a răspuns (pentru penel):

Mulțumesc frumos pentru funda. Nu are rost sa te stresezi, pentru că în timp, organismul este făcut în așa fel încât se repara singur și compensează diverse lipsuri. Poate că acele coșuri nu sunt doar de la crema (poate că nici nu sunt de acolo), poate doar ai trecut printr-o perioada mai stresantă, poate a fost alimentația de vina, poate sunt toate cumulate. Aspasia are colagen, vitamine și minerale și ceva extract de coada calului. Persoanele mai înaintate în vârstă au nevoie de concentrații mai mari de colagen pentru a vedea îmbunătățiri, așa că probabil sunt mai concentrate și de-asta sunt mai recomandate adulților. De curând am luat un supliment cu colagen și vitamina C și spunea că se administrează un plic pe zi, iar persoanele peste 50 de ani pot lua 2 plicuri pe zi. Oricum, vitaminele din compoziția suplimentului Aspasia de gasesc în majoritatea suplimentelor pentru par (iar colagenul și acidul hialuronic in cele pentru piele). Daca nu ai probleme, e bine sa nu te bazezi mereu pe suplimente și să încerci să ai un mod de viață sănătos în general. Pentru îngrijirea pielii, poți intra pe Facebook pe grupul The Ordinary sau sa citești de pe blogul lor (evidence based skin care). Și să nu uităm, aspectul fizic nu este totul, felul în care ne trăim viața și în care ne comportam contează mai mult decat asta. happy

| penel explică (pentru WhiteLife):

Cum se numește suplimentul?

| penel explică (pentru WhiteLife):

Nu te supăra pe mine ..cati ani ai? Sunt bune oare si ot mine la 23 de ani? Nu te supăra!

| WhiteLife a răspuns (pentru penel):

laughing Si eu am puțin peste 20 de ani. Suplimentul asta nu e recomandat de medic, am vrut ceva vitamine împotriva caderii părului și mama a luat asta de la farmacie. Nu știu cât sunt de bune, că am luat doar un pliculeț big grin și nu mai iau, că nu am probleme cu pielea și i le las mamei. O să rămân la ceva multivitamine și minerale.

| penel explică (pentru WhiteLife):

❤ Ce deșteaptă esti! Nici eu nu aveam?‍♂️ dar imi trec si mie coșurile astea. mi-am dat cu niște lămâie si am clatit. Esti de seama mea? Iti doresc multa sănătate si fericire si dacă vrei, csuta ma pe Facebook : Nicușor Bogan. Sincer, nici eu nu o sa iau nimic asa de concentrație mare, ca nu am nevoie încă. După 25 de ani, imi fac de cap cu toate cele. Oricum, ma spăl pe față de două ori pe zi + mască homemade zi de zi... cu mici pauze

| WhiteLife a răspuns (pentru penel):

rolling on the floor

| penel explică (pentru WhiteLife):

De ce râzi?

13 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

E posibil si de la pastile. Vitaminele pentru par si unghii au biotina, vitamine din complexul B si astea cauzeaza acnee in multe cazuri.
Iar de la creme e normal sa iasa. Se numeste purging acest efect. Cand pui o crema pe fata apare purgingul pana pielea se obisnuieste cu ea.

| penel explică (pentru Furnicuta000):

Am avut creme de la care nu am facut coșuri... si la asta 55+ am intoleranță

| penel explică:

Concluzia care o trag este ca Aspasia e prea concentrat pentru vârsta mea.

| penel explică:

Adevarul ca mi-a fost rău câteva zile. eu mănânc foarte multa carne. App am renuntat la sucuri carbogazoase si dulciuri tot de un an si ceva... O sa renunț la crema asta oricum... sa numai am suspiciuni + pastilele aspasia. Pt mine e o pasiune sa am grija in special de ten.