| qCuteKawaii a întrebat:

Eu de obicei nu prea ma machiez. Cred ca m-am machiat de vreo 2-3-4 ori intr-un an si atunci la evenimente speciale cum ar fi ( banchet, petrecere, nunta etc.) si nici nu m-am machiat eu, m-a ajutat o prietena. Luni voi fi clasa a 9 a si vreau sa ma machiez, insa nu mult. Putin rimel, tus sau creion si un luciu de buze. Problema este ca nu prea stiu cum sa le "aplic" corect, avand in vedere ca nu am mai folosit. Cu prietena aceea care m-a machiat am vorbit si a spus ca are niste treaba, deci trebuie sa ma fac singura. Am si crema hidratanta pentru ingrijirea fetei si ulei de argan care am inteles ca ajuta ( am tenul curat, dar are nevoie si el de ingrijire) Si acum intrebarile :

1. M-am dat cu crema hidratanta si uleiul de argan de vreo cateva ori, dar nu sunt sigura. Inainte de a ma machia imi dau cu crema hidratanta, apoi cu uleiul de argan si la final ma machiez? Si credeti ca e bine sa le folosesc avand in vedere ca am un ten frumos? E in regula daca am "grija de ten" folosind astfel de creme?
2. Cum imi aplic rimelul/tusul/creionul corect? Puteti da orice, tutoriale, sa explicati voi, numai sa fie mai pe intelesul meu.
3. Contra pungilor de sub ochi ce trebuie folosit?
Va rog sa imi raspundeti la intrebari.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti hidratezi tenul e foarte bine pentru prevenirea ridurilor, dar trebuie sa ai grija sa folosesti creme fara iritanti. De exemplu : Bioderma sensibio light sau bioderma sensibio rich.
Nu trebuie sa folosesti si uleiul cand te machezi, ajunge doar crema. Iar daca te dai si cu ulei nu poti folosii si crema si ulei.

Daca nu stii sa-ti aplici tusul mai bine nu il folosii, daca nu iese perfect ar fi foarte aiurea sa ai un machiaj inegal.

Pentru pungi zicea cineva ca a scapat folosind dusul ( doar furtun, jet direct ) cu apa rece pe pungi.

| Ruxandra15 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=ngKD575PsDU
Cel mai usor e sa te dai cu rimel clipind sau in zig-zag. Tusul e un pic mai greu de aplicat eu te sfatuiesc sa incerci putin azi si creionul pe linia apei(jos)

| jessi12 a răspuns:

1. Da, e bine sa le folosesti.dar nu prea des.
2. Ti-as da tutoriale dar sunt pe telefon. Deci, rimelul il aplici normal..adica te dai cu el avand ochiul deschis.iar pentru a le alungi mai mult tii si ochiul inchis si dai pe varfuri..sa nu le incarci prea mult ca va arata urat. Creionul poti sa-l aplici pe jos..cat de putin.iar sus dai cu tus...(te poti uita la poza mea de profil ..sa vezi cum sunt eu data. poate te ajuta)
3. Poti folosi gel pentru revigorare inainte. apoi un corector lichid sau solid ar fi perfect.
Daca ai ceva nelamuriri ma mai poti intreba.:*