| qCuteKawaii a întrebat:

Eu de obicei nu prea ma machiez. Cred ca m-am machiat de vreo 2-3-4 ori intr-un an si atunci la evenimente speciale cum ar fi ( banchet, petrecere, nunta etc.) si nici nu m-am machiat eu, m-a ajutat o prietena. Luni voi fi clasa a 9 a si vreau sa ma machiez, insa nu mult. Putin rimel, tus sau creion si un luciu de buze. Problema este ca nu prea stiu cum sa le "aplic" corect, avand in vedere ca nu am mai folosit. Cu prietena aceea care m-a machiat am vorbit si a spus ca are niste treaba, deci trebuie sa ma fac singura. Am si crema hidratanta pentru ingrijirea fetei si ulei de argan care am inteles ca ajuta ( am tenul curat, dar are nevoie si el de ingrijire) Si acum intrebarile :

1. M-am dat cu crema hidratanta si uleiul de argan de vreo cateva ori, dar nu sunt sigura. Inainte de a ma machia imi dau cu crema hidratanta, apoi cu uleiul de argan si la final ma machiez? Si credeti ca e bine sa le folosesc avand in vedere ca am un ten frumos? E in regula daca am "grija de ten" folosind astfel de creme?
2. Cum imi aplic rimelul/tusul/creionul corect? Puteti da orice, tutoriale, sa explicati voi, numai sa fie mai pe intelesul meu.
3. Contra pungilor de sub ochi ce trebuie folosit?
Va rog sa imi raspundeti la intrebari...

Răspuns Câştigător
| 拉维尼亚 a răspuns:

1. Chiar daca ai tenul frumos este bine sa ti-l ingrijesti folosind anumite creme pentru a ti-l pastra in continuare deoarece tenul frumos imbatraneste cel mai repede si are nevoie de mai multa ingrijire decat tenul gras! Deci e foarte in regula sa folosesti creme.
2. Daca nu ai mai folosit tus pana acum sa nu incerci sa te dai pentru prima data in prima zi de scoala pentru ca garantat nu-ti va iesi cum trebuie, te vei mazgali si va fi greu de indepartat, lasand si urme in acelasi timp; si cu creionul este dificil prima data dar nu atat de tare in comparatie cu tusul. Insa ai si maine o zi la dispozitie ca sa exersezi. Sa te dai cu rimel este simplu. Poti sa incepi cu genele lungi de pe pleoapa superioara intinzand cat mai tare pana spre varful firelor ca sa se lungeasca si sa repeti aceasta miscare de cateva ori, apoi genele mai scurte iar apoi cele de jos. Ca sa-ti iasa cat mai bine cel mai important lucru indiferent cum incepi este sa le alungesti cat mai mult. Va fi simplu, vei vedea. Nu cred ca la liceu vei avea probleme cu profesorii din aceasta privinta, o stiu din propria experienta pentru ca eu ma machiez zilnic destul de mult (fond de ten+tus+rimel+creion de sprancene+luciu de buze+culoare la ochi uneori) si nu mi s-au facut observatii niciodata.
3.Cuburi de gheata, acestea ajuta si pentru pungi si pentru cearcane.

2 răspunsuri:
| Catacombe a răspuns:

Buna. Daca spui ca ai tenul curat crema hidratanta va face doar sa ai fata mai hidratata, nu te va ajuta cu machiajul. Daca stii sa te dai cu tus, da-te. Daca nu, nu iti recomand sa faci asta inainte sa pleci la scoala fiindeca nu o sa-ti iasa si o sa incerci sa stergi, o sa te murdaresti, nu o sa mai ai timp etc. Poti folosi un corector, sau lasa cam 30 de minute pe ochi niste felii de castravete proaspat si schimba-l odata la 10 minute. in ultimele 5 minute, stoarce sucul ramas de pe felie si maseaza-l pe zona respectiva. Eu iti recomand sa te machiezi asa in prima zi : rimel, creion alb [ o sa-ti puna in evidenta ochii si te dai doar sub ochi ], gloos sau ruj, blush [ fard de obraz ] si cam atat happy daca vrei ceva mai mult te poti faace si cu fard de sprancene

| criss29 a răspuns:

Salut!
1. Daca folosesti crema hidratanta nu se va intampla nimic.
2. Fiind prima oara cand te dai tu tusul, nu ar trebui sa te faci mai ales in prima zi de scoala, mai ales de liceu. Si eu incep liceul dar cred ca ma voi da doar cu rimel, pentru ca am incercat sa ma dau cu tus si, cu tot cu tutoriale nu mi-a iesit. In plus ca se spala destul de greu.
3. Niste felii de castraveti. Sper ca te-am putut ajuta. happy