| NYØ2002 a întrebat:

Eu planuiam sa fie parul mare si cand imi strang bani sa imi fac un tratament cu Keratina dar parintii mei spun ca trebuie sa il am mic dar mie nu imi place.Eu vreau sa il am mediu si uniform.
Maicamea spune ca degeaba imi fac Tratament cu Keratina cu nu fac nimic ca tot se increteste in urmatoarea luna ca asa e din scalp.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-am mai spsu si eu si acu parintii tai, pastreaza parul cat mai scurt, la 3-4 cm, ca sa ti se aseze.
Acum ai parul foarte mare si de aceea iti sta ca o matura in cap.
Tratamentele cu keratina nu te ajuta cu nimic, ca vei arata ca un caine pudel, daca ti se face asa ceva.

| Goete a răspuns:

Altii au alte planuri cu tine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Ioneasca are impresia ca le stie ea pe toate. Oare o fi auzind vreodata in viata ei (lunga de altfel) ca exista tratament cu keratina care iti indreapta parul? Sau mintea ei nu face diferenta intre permanent care iti increteste parul si keratina care il indreapta?

Si ca sa raspund la intrebare, eu am facut un astfel de tratament avand parul foarte lung. E ok pentru cateva luni (asta daca nu te speli des pe par) atata timp cat folosesti sampon fara sulfati ca daca folosesti, pa tratament! Si vreau sa spun ca dupa ce s-a dus keratina aia din par mi-a ramas un par deteriorat si vad pe net tot mai multe fete care se plang de asta.
Eu ti-as zice sa nu dai banii pe el pentru ca parul creste repede si daca nu e lung se va vedea urat, cret la radacina si drept in rest.

| NYØ2002 explică (pentru Furnicuta000):

Eu daca am parul mediu cam intre 7-12cm si ma spal pe cap de 2 ori pe saptamana stiu ca tine vreo 3-4 luni.Eu daca imi fac permanent cat costa? Si daca am parul de 8 cm si imi fac tratament si in urmatoarea luna o sa am de 9 cm tot se increteste? ca sa ii zic sa imi ia 1cm ca sa ajung iar la 8? Eu chiar imi doresc sa am parul lins.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NYØ2002):

Daca vrei par drept nu iti trebuie permanent ca ala ti-l face cret. Iti trebuie un tratament cu keratina.
La salon e scump, ajunge si la 1000 lei pentru un par lung la un salon cu pretentii.
Eu mi-am luat de pe net un kit, e foarte usor de aplicat, doar trebuie sa respecti foarte atent instructiunile. Eu am dat vreo 150 sau pana in 200 lei dar avea parul destul de lung, pretul e in functie de lungimea parului, la tine cred ca ar costa in jur de 100 lei. Nu mai stiu de pe ce site am luat dar cauta pe google tratament cu keratina si vezi care site ti se pare ok, cauta si recomandari pe Facebook. Vezi sa nu fie nici foarte ieftin ca atunci poate fi de proasta calitate.
Si tratamentul asta nu face minuni, in sensul ca daca parul tau natural e foarte cret nu o sa reusesti niciodata sa il ai lins, ci doar sa fie mai putin cret. Repet, trebuie urmate cu atentie insttuctiunile pentru ca daca gresesti ceva nu o sa mai ai rezultatul ala.
Dar eu in locul tau as folosi placa. De 2 ori pe saptamana nu e o tragedie tinand cont ca esti baiat si parul creste repede iar tu il tunzi periodic.
Si placa oricum iti trebuie daca vrei sa iti faci tratamentul ala pentru ca keratina trebuie fixata cu placa in par.

| Sonia822 a răspuns:

Oamenii fac tratamente cu cheratina dupa 30 ani, cand nu mai au deloc. In rest ai cheratina naturala, si se strica parul cu cheratina artificiala. Indiferent ce-ti spune coafeza, care vrea si ea sa manance o paine.

| Andra9pk a răspuns:

Orice tip de tratament pentru par dauneaza in timp.

| Eteda a răspuns:

Nu este adevarat, tratamentul cu keratina merge si pe par mediu sau lung, daca ar fi asa cum spune mama ta, si ar face doar cele cu parul scurt. Si de obicei, permanentul tine in jur de 6 saptamani din cate stiu de la o prietena

| NYØ2002 explică (pentru Eteda):

Semi permanet 3-6 luni di permanent=mereu

| Eteda a răspuns (pentru NYØ2002):

Chiar nu stiam, mersii. Eu auzisem de 6 saptamani, de la o fata care facuse