| Denianonim a întrebat:

Există un mascara/rimel care să nu faca rău genelor?
Am 13 ani si mă fac zilnic cu rimel (nu pot sta fără) am observat că la un ochi mi s-au rupt genele de la jumătate
Nu știu ce să fac!
Acum trebuie să îmi pun mai multe straturi de rimel ca să ascund asta
Menționez că mă demachiez in fiecare seară cu discuri și pun vaselină pe gene
Acord fundã

5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Genele nu ti se rup de la jumatate decat daca le agresezi tu, de exemplu daca folosesti un intorcator de gene si pui presiune prea mare pe el. Genele se demachiaza usor, eventual si cu un demachiant bifazic, adica demachiant care contine ulei, pentru ca uleiul dizolva machiajul(poti incerca si ulei de cocos). Imbibi 2 dischete demachiante in ulei, le pui pe ochi cateva secunde tinand putin apasat si apoi le misti pentru a indeparta produsul. Ce mascara folosesti?

| Denianonim explică (pentru anamariarot):

Ai dreptate
Am folosit omdulator de gene care se incalzeste si am pus presiune pe gene zilnic
Folosesc o mascara obisnuita din comert

| Denianonim explică (pentru anamariarot):

Ai dreptate
Am folosit ondulator de gene care se incalzeste si am pus presiune pe gene zilnic
Folosesc o mascara obisnuita din comert

| anamariarot a răspuns (pentru Denianonim):

Deci ondulatorul este problema. Daca tot vrei sa-l folosesti, foloseste-l, dar fara sa implici caldura, pentru ca genele sunt fragile de la natura. O perioada nu-l mai folosi deloc si aplica in fiecare seara ulei de ricin la baza lor.
Daca vrei gene mai lungi, exista primer pentru gene. Are in componenta fibre care ajuta la alungirea lor si se aplica inainte de mascara. De asemenea, conteaza foarte mult si miscarile pe care le faci cand il aplici. Nu e suficient sa tii periuta si doar sa clipesti "peste" ea, ci e nevoie de miscari zig-zag de la baza catre varf. Bineinteles, asta daca iti doresti un efect mai dramatic. Inca un lucru: nu folosi aceeasi mascara mai mult de 3-4 luni!

| xxt0much a răspuns:

Buna, eu am genele drepte si folosesc ondulatorul cleste, il inclazesc un pic cu feonul, dupa le odulez si folosesc rimeluri organice fara chimicale. Iti pot recomanda cele de la lavera, eu le cumpar de pe situl asta. https://organik.ro/account/activereferal-8f00bec0e4c673ff47ee894c774e64ec
Eu sunt afiliata asa ca poti beneficia de 5 % reducere la prima comanda.
Toate cele bune.