| king5151 a întrebat:

Exista vreun gel/sampon care sa imi faca parul sa creasca mai repede?

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu exista asa ceva. Este treaba genetica. Si intarirea firului de par este o pacaleala. Nu fac decat sa acopere parul cu chimicale si asa sa-l distruga, in timp. Pe moment dau senzatia de intarire.

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Sunt solutii din plante macinate care fac treaba asta, deci nu e o pacaleala.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

La pariu ca nu se poate indesi parul numai prin
implant.

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Firul de par devine mai gros daca folosesti henna, amla si alte pudre destinate pentru asta, facute din plante macinate.Eu am parul lung, pana la fund, deci nu am de unde sti.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Una este ca devine mai gros si alta ca se indeseste. Cred ca ar trebui sa consulti DEX (Dictionarul Explicativ al Limbii Romane)!

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Cand firul devine mai gros, parul pare mai des...Am inteles ca pentru tine totul e irelevant, dar eu am considerat util sa spun din experienta mea si a altora. Deocamdata tot ce ai raspuns aici e irelevant pentru postare.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Limba romana spune clar: densitatea este numarul de componente (in cazul nostru fire) pe metrul patrat. Deci nu-i vorba de ce inteleg eu ci ce spune limba romana. Te rog eu nu mai compenta la ce spun eu! Am invatat limba romana in alte situatii si ma mandresc ca o stiu macar la nivelul de nota 7, ceea ce nu-i valabil pentru generatiile mai noi.

| dullcat a răspuns (pentru Salontanul):

Intrebarea initiala nu are nicio legatura cu subiectul la care am ajuns noi.Sunt si eu capabila sa fac diferenta, dar observ ca ai simtit nevoia acuta sa-mi dai peste nas, asa cum simt toti utilizatorii de pe aici cu punctaj inalt. Din moment ce consideri ca am 15 ani, voi considera si eu ca tu esti o persoana cu chelie, de vreo 50 de ani, care nu a avut vreodata vreo tangenta cu subiectul initial, asa ca nu inteleg ce cauti aici. Toti oamenii care doresc efectul de indesire apeleaza la produse care fac firul de par mai gros. Dar continua sa-mi dai lectii de limba romana.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Se pare ca nu pricepi! 1. Nu te-a intrebat nimeni. Asa ca puteai sa te abtii in a comenta. 2. Indesirea nu se face prin ingrosare. Deci esti tanara si nu pricepi, nu intelegi ce scriu. Si, da! Am peste 60 de ani si nu am chelie. Iar daca nu intelegi ca la o varsta stiu mai multe decat cei tineri, e grav. Stramosii nostri daci ascultau de sfatul batranilor. Voi, tineretul neomarxist, negati orice. Aveti impresia ca le stiti pe toate, ca pana la voi nu s-a inventat apa calda. Partea proasta este ca nu stiti prea multe. Citeste din DEX si ai sa vezi ca ingrosarea nu-i tot una cu indesirea. Ai ajuns sa fii mai desteapta decat Academia Romana. Ti-am spus sa ma lasi in pace, in prostia mea. Macar mergi la un profesor de limba romana sa-ti explice care-i diferenta intre ingrosare si indesire daca in scoala n-ai avut vreme sa inveti!

| dullcat a răspuns:

Ca sa raspund la intrebarea initiala: Incearca sa folosesti masti cu ou si sampon care nu contine toate prostiile din comert. Eu foloseam ou in liceu, amestecat cu ceai si ulei esential, in loc de sampon, saptamanal. Mi-a crescut parul destul de mult in cateva luni, in conditiile in care abia crestea cativa cm pe an, mai ales ca la tuns varfurile imi lua fix cat crestea si chiar mai mult.

Poti instala aplicatia Inci Beauty, am tot zis de ea pe aici, ma simt de parca sunt de la teleshopping. laughing Scanezi codul de bare al unui produs si iti da o nota in functie de cat de daunatoare sunt ingredientele acelui produs pentru sanatate, sau nu.Nota maxima(cea mai buna) e 20/20. Ai putea arunca un ochi si in dm la sampoanele lor solide, au note foarte bune si mai multe ingrediente naturale, ok pentru sanatate, decat multe sampoane lichide din comert.
Eu nu mai folosesc de mult produse cu nota sub 16 si am vazut o imbunatatire considerabila in ce priveste sanatatea parului si lungimea.

Asta nu inseamna ca trebuie sa neglijezi alimentatia sau alte aspecte de care parul depinde enorm, mai mult decat de produsele din exterior. Tunsul varfurilor despicate de asemenea e foarte important.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| Paracetamol0lol a răspuns:

Nu există cel puțin eu nu am găsit ☹