| evelynne a întrebat:

Fetele care au avut probleme cu greutatea... cum ati reusit sa slabiti?happy v-a fost greu? in cat timp ati ajuns la greutatea favorabila?:d

6 răspunsuri:
| PuFuLeTe a răspuns:

Cam intr-o lunaa...sau cateva saptamanii! depinde de fiecare!big grin Fundita:X

| PuFuLeTe a răspuns:

1. Stabileste-ti un obiectiv rezonabil
Te-ai hotarat deja cate kilograme vrei sa slabesti? Trebuie sa iti amintesc ca lupta cu kilogramele va fi cu atat mai grea, cu cat numarul acestor kilograme este mai mare. Nu are rost insa sa te supui unui regim de infometare. Daca trebuie sa dai jos in jur de 20 de kilograme, este preferabil sa slabesti in doua sau chiar trei etape: o faza de slabire in care pierzi sapte kilograme, urmatoarea faza in care te stabilizezi, apoi o noua faza de slabire. Criteriile actuale de frumusete nu fac alceva decat sa te ghideze cu pasi repezi catre anorexie, asa ca ai face bine sa uiti de ele si sa incerci sa obti silueta mult dorita fara a te infometa sau fara sa te subnutresti. Pentru ca mai bine ai cu trei kilograme in plus si esti sanatoasa, decat sa ajungi precum top-modelele infometate si subnutrite!
3. Manca suficient si variat
Nimic nu e mai rau decat sa mananci la repezeala, pe un colt de masa, dintr-o conserva abia incalzita. A manca trebuie sa fie o placere, nu uita acest lucru. Organizeaza-ti o mica sarbatoare, aseazati o fata de masa vesela, incalzeste-ti mancarea si alcatuieste meniul cu grija: varietatea aromelor iti va sadisface nevoia de a manca, iar senzatia de satietate va fi deplina.
4. Mai multe glucide si fibre, mai putine lipide
Pentru a pierde din greutate mananca zaharuri cu indicele glicemic scazut sau mediu, cum ar fi cerealele integrale, legumele uscate, lactatele ( degresate evident ), fructele si fructoza ( cu moderatie ). Este bine sa stii ca aceste alimente sunt de asemenea bogate in fibre alimentare, al caror efect pozitiv intr-un regim de slabire il cunoastem deja. In schimb ai face foarte bine daca ai reusi sa limitezi consumul de lipide saturate ascunse ( carne, mezeluri, lactate integrale, branzeturi ), dar mancati totusi un minim de lipide care contin cei opt aminoacizi esentiali ( uleiuri vegetale si indeosebi cel de floarea soarelui, soia, porumb, dar si in cantitate mai mica ulei de masline, rapita sau arahide ). Sa nu uiti de proteine care sunt foarte importante pentru sanatate si le gasesti in cereale si legume uscate, dar si in peste, carne, oua si lactate.

- a sari peste o masa: arma fatala -
Ai putea crede ca daca sari peste o masa, fie ea micul dejun, pranz sau cina, slabesti mai usor. Acest comportament are in schimb un efect contrar si iata si de ce:

- ai tendinta sa mananci mai mult la masa urmatoare, in compensatie. Lipsit de calorii si de nutrienti, organismul tau se razbuna stocand lipidele si glucidele integrate la masa urmatoare.

- mancand, arzi calorii, iar cand sarim peste o masa, nu ardem nimic.

- lipsit de glucide, organismul apeleaza pentru a si le procura la rezervele de grasime, dar si la cele musculare.

5. Mestecati bine
Mestecand indelung, mentii alimentele mai mult timp in cavitatea bucala si senzatia de satietate va fi superioara. In plus masticatia faciliteaza digestia.

6. Bea apa inte mese
Pentru a potoli senzatia de foame, bea apa, ceai neindulcit sau suc de legume, de preferinta intre mese, pentru a dilua bolul alimentar. Nu este recomandabil sa bei un pahar mare de apa inaintea mesei, pentru ca vei fi tentata sa devorezi tot. Poti bea din nou apa la o ora dupa ce ai mancat.

| evelynne explică:

Eu am de slabit decat vreo 5-6 kg si cam asa vrea sa le dau in 2 saptamani, sau chiar mai putin. Oricum de azi m-am apucat de regim si f. mult sport. Sper sa reuseschee hee. aaa si multumesc pentru. rasp:*

| AndraAlexaLove a răspuns:

O solutie buna e sa mananci mai multe legume, poti sa mananci tot ce mancai si inainte dar in porti mai mici, si ai grija! Nu manca piept de pui.Nu este sanatos, deoarece contine hormoni de crestere(doctorul mi-a zis.)
SI nu uita sa faci in fiecare zi abdomene.In prima zi 10, 15, 20 etc.Din 5 in 5.

| SummerSmile97 a răspuns:

Eu nu am avut probleme de genul acesta, dar sora mea cand era cam prin gimnaziu era mai grasuta iar cand a ajuns la liceu s-a pus pe sport adica mergea in fiecare dimineata (vara) pe stadion si facea cateva ture, mergea la sala, a facut si masaj anticelulitic si a avut grija ce o mancat (nu tinea cure de slabire dar nu manca foarte multa carne si paine) si asa a reusit ea sa slabeasca!

Sper ca te-am ajutat!

Raalucaa ^.^

| Criss_2552 a răspuns:

Buna! Eu am 13 ani si aveam 48 kg... acum am 46 si asta in doar 7 zile. E o tentaie a fetelor de a avea pofta noaptea. Am renuntat la acest obicei si am reusit. A da mai sunt ci dulciurile de vina. Incearca cu mere verzi sau alte fruste si vei reusi happy... Fundita? big grin