| AnnyXoxo a întrebat:

Fetelee love struck cam cum ar trebui sa ma epilez cu benzi de ceara.batting eyelashes vreau sa o fac prima data si nu prea am idei `.batting eyelashes fundita :-x

Răspuns Câştigător
| Afdsa a răspuns:

1) Frecaţi faşia de ceară între mâini pentru 5 secunde pentru a încălzi ceara.
Sfat: Dacă este o ocazie specială, evitaţi să vă epilaţi cu o seară înainte pentru a evita roşeaţa.
2) Despărţiţi uşor cele două faşii. Refolosiţi fâşia până îşi pierde aderenţa.
3) Întindeţi fâşia pe piele şi frecaţi în repetate rânduri în direcţia creşterii firului de păr. ( de la genunchi spre gleznă )
4) Printr-o mişcare rapidă trageti fâşia în direcţia opusă creşterii firului de păr. Cu cât mai repede cu atât mai bine!
Sfat: Nu trageţi de marginile fâşiei pentru a evita ruperea firului de păr.
Sursă : Citeşte mai multe aici : http://www.veet.ro/debut-wax-directions-of-use.php.
Baftă :D!

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca cumperi ceara in cutie sau cartuse de ceara urmezi pasii:
* introduci ambalajul intr-un vas cu apa fierbinte pana ce continutul se lichefiaza
* cu o paleta de lemn sau plastic se intinde ceara topita si racita la temperatura suportabila pentru intinderea ei pe piele
* intinderea pe piele se face uniform, de sus in jos, sub forma unei banzi cu latimea maxima de 5 cm --- se intinde numai o singura banda care se lasa 3-4 sec. dupa care se smulge in sens invers intinderii( de jos in sus! ) cu o miscare rapida.
* dupa finalizarea smulgerii primei benzi se trece la aplicarea urmatoarei si tot asa --- nu se aplica simultan mai lute benzi pentru ca, se pot intarii /solidifica foarte mult rupandu-se la smulgere in bucati mici ( se pot epila simultan cu mai multe benzi aplicate doar persoanele cu indemanare dobandita in timp! ) Numai bine!

| DeDexD a răspuns:

Te doare mai bine cu de alea de la reclama

| addyy a răspuns:

Sa stii ca exista instructiuni si pe eticheta.Ia citeste-o si vezi! E greu?

| B343 a răspuns:

Nu o incalzi! pentru ca nu-ti poti zmulge toate firele de par pentru ca nu se raceste sad eu am incercat sa nu o incalzesc si rezultatul a fost foarte bun happy

| 5614m a răspuns:

Simplu! tinand banda de ceara intre palme 2 min sh intinde.o p piele, in directia de crestere a firelor de par.trage.o cu putere in directia opusa! sperk ti.am fost de ajutor:X:X:*