| Adelina1998B a întrebat:

Fetelor, stiti ceva solutii pentru cresterea parului? ...sau masti facute acasa. ceva ce a-ti incercat si au dat roade. multumesc :*

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Eu folosesc o masca de par cu un galbenus de ou, un pic de miere de albine, ulei de ricin ( cam o lingura), ulei de masline ( tot o lingura), catvea picaturi de vitamina a. Uleiul de masline si cel de ricin trebuie incalzit un pic apoi se amesteca cu celelate ingrediente, masca o aplici pe par, lasi sa actioneze in jur de 1 ora si apoi te speli normal pe par dar sa insisti pentru a curata bine uleiul, apoi aplici un balsam.
Masca se foloseste de 1-2 ori pe luna.

| Lola05 a răspuns:

Pfoaaaaai. Aveam la un moment dat adevărate ritualuri cu măști și uleiuri și fructe și de toate :))) Acum am descoperit variantele cele mai simple și sănătoase:
- Am părul lung, îl mențin cam până la jumătatea spatelui de lung (mai lung nici nu îmi place, că nu se mai așează în niciun fel) și îl îngrijesc mai nou doar cu produse naturale 100%. Îl tund singură, regulat, la 1-2 maxim 2 luni jumate la vârfuri. În felul ăsta am scăpat cam 90% de problema cu vârfurile despicate. Am un foarfec special pentru asta, dacă ai curajul să te tunzi singură îți recomand să cauți un foarfec pentru tuns (găsești între 30-100 lei) pentru că are lamele ascuțite și nu tocește părul, spre deosebire de foarfecul normal.
- Am un șampon solid (tip săpun) din uleiuri naturale cu care îl spăl bine, odată la 4-5-6 zile, depinde de necesitate.
- Îl clătesc după aceea cu apă cu oțet de mere. Oțetul dedurizează apa și are rol de balsam. Îmi lasă părul moale și ușor de descâlcit. Când se usucă, nu se simte deloc mirosul.
- Îl las în 99% din cazuri să se usuce natural. Astfel nu îl agresez cu căldura foehnului și e mult mai sănătos decât în vremurile când foloseam foehnul cam de fiecare dată.
- Nu folosesc placă sau ondulator. Am descoperit cum să îl fac să se aranjeze natural (pur și simplu după ce îl spăl și se usucă bine, îl răsucesc pe o bentiță. Îți las la final un tutorial). Când stă aiurea, îl împletesc sau îl prind cumva și gata. Placă dacă folosesc o dată sau de 2 ori pe an, deși acum am un an și ceva de când nu am folosit deloc.
- Când ai timp, fă-ți o mască de apă cu făină de secară. Poți adăuga și jumătate de avocado bine copt. Cel mai bine ar fi să realizezi amestecul acesta într-un blender, că dacă amesteci cu o lingură e posibil să rămână multe cocoloașe. Aplici masca pe părul umed (după spălare) și stai cu ea să zicem 20 de minute, apoi clătești bine bine de tot cu apă călduță. După asta NU mai șamponezi. Nu îți fă probleme dacă mai rămân particule de secară în păr, când se usucă vor cădea. Ăsta e un tratament foarte bun pentru fortificarea părului. Încearcă să îl faci măcar o dată la 2 săptămâni.
- Mai poți încerca pentru stimularea creșterii tinctură de urzică și ardei iute, dar mare grijă să le folosești exact cum scrie pe prospect, adică o lingură tinctură diluată la 100 ml apă. Altfel nu prea are efect. Stopează căderea părului și stimulează circulația, ceea ce îl face să crească mai repede.
- Mare griă cu alimentația, să mănânci variat, dulciuri mai puțintele, fast-food și sucuri carbogazoase cât mai deloc :P și fructe și legume la greu, mai ales crude. Dacă organismul tău are cu ce să "hrănească" un fir de păr, acesta va crește repede și va arăta bine. În caz contrat, nu.
La mine au dat roade toate aceste soluții cumulate. Contează și să îl speli cu o solție blândă, și să îl tunzi regulat, și să mănânci bine, și să aplici din când în când câte o mască, etc. În timp, rezultatele vor fi mai mult decât vizibile.
Uite tutorialul de care îți spuneam: http://www.ele.ro/......ecte-32420 - primul clip de acolo

| Alli1224 a răspuns:

De fapt am o metoda simpla, parul creste cu 20 cm pe luna doar cu o tocanita de imbir, il aplici pe radacini si masezi.

| Adelina1998B explică (pentru Alli1224):

Tocanita de ghimbir? ..imi poti spune mai multe te rog?

| Alli1224 a răspuns:

SIMPLU, il dai doar prin razatoare.