| minime3 a întrebat:

Fetelor, voi ce faceti pentru a fi mai frumoase? Dar pentru a evolua? Poate aveti niste trucuri pe care sa mi le spuneti si mie. Dau si funda! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| and0ra a răspuns:

Depinde ce consideri tu că e "frumos". Cum se zice, frumusețea stă în ochii privitorului, fiecare vede frumusețea în alt mod. Personal, mă simt mai frumoasă când sunt machiata, in special cand imi pun pudra d-aia pe sprancene si imi fac eyeliner, ca in asta consta machiajul meu in mare. Mă simt și mai "frumoasă" de când am reușit să slăbesc. Dar, mă rog, asta ține de diverse insecuritati.
Totuși, mie mereu mi s-a părut ca o persoana e mai frumoasa când e fericită, chiar daca suna ca un clișeu. Persoanele fericite sunt frumoase.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mancat foarte sanatos si facut zilnic sport!

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca te referi la trucurile pentru frumusetea fizica, nu mi se par neaparat relevante de mentionat. In rest, cauta sa te informezi mereu despre orice, dedica-ti timp pentru unele cauze care rezoneaza cu sufletul tau(poate chiar voluntariat daca iti permite situatia), cauta sa nu tragi in jos alte femei sau oameni in general, invata sa spui nu si sa indepartezi persoanele toxice si cauta bucuria in lucruri mici. Celelalte clisee le stii.laughing Deci ma opresc aici.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da, sală, skincare si mancat sanatos. Cu totii stim astea.

Iata niste trucuri mai putin discutate care pot face diferente majore:

- Stretching sau yoga:
te ajuta atunci cand stai toata ziua la birou. Mai ales seara, te relaxeaza si elibereaza toata tensiunea din muschi. Dar la stretching tin sa mentionez ca cel static este cel relaxant si bun seara, in vreme ce cel dinamic este de facut inaintea antrenamentelor, ca incalzire. A nu se confunda.

- Masaj facial si al scalpului: parca simti cum toata tensiunea acumulata pe parcursul zilei la nivelul feței se duce. Iar masajul scalpului ajuta si la cresterea parului, in vreme ca masajul facial stimuleaza peoductia de colagen

- Sa te trezesti natural, fara alarme:
Cel putin din experienta mea, ma simt mult mai bine cand ma trezesc natural, nu fortat, de un sunet puternic. Atunci cand ai un program stabilit de somn, corpul se trezeste in mod automat la ora la care a fost obisnuit, nenecesitand o trezire brusca

- Un detox de la social media si de la stiri
Uneori e bine sa te desprinzi de aceste surse care functioneaza pe baza de negativitate. Suntem obisnuiti sa fim stimulati in mod constant si parca uitam sa mai traim.

- Sa iti fixezi postura:
Imi este greu sa cred ca exista oameni care sa NU aiba probleme cu postura in viata cotidiana.

-Sa meditezi:
Dar aici nu ma refer neaparat la ideea standard de meditatie pe care toti ni-o imaginam: un monk budist in portocaliu care sta cu ochii inchisi pe munte. Adica da, se poate si asa, dar meditatul poate fi interpretat si in mod propriu. Spre exrmplu sa te asezi in natura sau chiar la tine in camera si pur si simplu sa te concentrezi pe bataile inimii sau pe respiratie si sa iti eliberezi mintea de orice gand sau stimul

-Un mediu mai minimalist
Acsst aspect poate fi ceva mai controversat, insa eu consider ca o garderoba mai minimalista si o casa mai aerisita pot contribui si la o minte mai clara si mai limpede.

-Lumina naturala:
Nu doar pentru vitamina D, dar si pentru a ne regla ceasul biologic. Sa lasam lumina sa ne intre in casa si sa stam pe afara

Daca am face toate astea, cred ca am fi alti oameni

| alexiaA88 a răspuns:

Probabil te referi fizic lmao, focuseaza te pe tine, du te la sala, foloseste produsele faciale pentru skincare care ti sunt cele mai bune pentru tenul tau, gaseste ti stilul si stai consistenta in lucrurile care ti plac. si incearca sa nu gandesti negativ, gandind negativ te face o persoana negativa ceea ce te va arata ca o persoana neplacuta, neprietenoasa.