|

Fetelor,voi cum slăbiți? Ce "trucuri " aveți?

5 Raportează Evaluează
5 răspunsuri:
| a răspuns:

Incerc sa ma mentin zilnic intr-un numar de calorii si sa nu exagerez cu alimente proaste tip chipsuri, fast-food, dulciuri, mananac doar cand ma forteaza imprejurimile sau cand mi-e foarte pofta. big grin In rest incerc sa mananc cat mai ok. Si fac si sport ocazional, cand imi permite timpul.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Inlcouim paina, pasta si dulciurile cu multe salate de cruditati si foarte mult sport!

| a răspuns:

Eu nu slabesc, imi mentin silueta.
Mananc 3 mese pe zi,gustari,multe fructe,legume,beau multa apa, nu mananc dulciuri si evit orice preparat cu zahar. Ma refer la cele cumparate, cum ar fi cele de rontait.
Secretul e sa ai un stil de viata sanatos mereu, altfel dupa ce vei slabi si vei manca din nou toate porcariile, vei pune la loc.
Sanatatea e pe primul loc.

| a răspuns:

N primul rând, trebuie să ții o dietă sănătoasă.
Teoretic, sa slabesti nu e mare filosofie: trebuie doar sa "arzi" mai multe calorii decat ingerezi sau, simplu spus, sa mananci mai putin decat are corpul tau nevoie. Dar oricine si-a impus vreodata sa slabeasca poate sa spuna ca nu e chiar floare la ureche. Dincolo de diete drastice, pastile si depresii, slabitul are mare legatura cu stilul de viata si cu atitudinea noastra.
Iata cateva sfaturi care te vor ajuta sa slabesti treptat, dar sigur si fara prea mare efort!
Idei mici cu rezultate mari:
• Inainte de toate, calculeaza-ti IMC-ul (indicele masei corporale) – iti vei da seama de fapt cat de tare ai nevoie sa slabesti. Cu cat evaluezi mai bine o "problema", cu atat va fi mai usor sa o gestionezi!

•Fa tot posibilul sa nu mananci seara (nu mai tarziu de 19.00 – 20.00). Daca nu-ti permite programul si e musai sa mananci seara, ai grija ce mananci: hrana "usoara", saraca in calorii, care sa se digere repede, de preferat pana adormi.Chiar daca fructele sunt dietetice, nu le manca daca stii ca te vei culca in curand, fiindca acestea vor fermenta in stomacul tau si iti vor tulbura somnul, plus ca te vei trezi balonat si cu fata la cearsaf.
•Mananca disociat pe cat posibil. Asta inseamna sa combini cat mai putine tipuri de alimente la o masa. Preferabil e sa combini un aliment bogat in proteine cu o sursa sanatoasa de carbohidrati si fibre. Cum ar fi o friptura la gratar cu fasole verde sote. Sau lactate cu cereale. Sau peste fript cu salata, ori pui fiert cu cartofi natur si salata de cruditati. Ori poate branza slaba cu salata. Asa iti vei asigura o digestie usoara, iar hrana ingerata se metabolizeaza in favoarea ta. Pune-te putin in locul aparatului tau digestiv si inchipuie-ti cat de greu si obositor ar fi sa trebuiasca sa cuplezi si organizezi (sa zicem) o suta de bile in 30 de culori, cand ar fi mult mai simplu daca bilele ar fi numai in doua culori.Mancand disociat te scutesti de o digestie...2004 - 2117 + Vezi răspunsul întreg

| a răspuns:

Bună!

Întâi de toate presupun că deja știi că pentru a slăbi într-un mod armonios trebuie să ai atât o alimentație corectă, cât și un program de exerciții pe care să îl respecți cu regularitate. De asemenea după ce ajungi la greutatea dorită trebuie să îți menții un stil de viață sănătos.

În al doilea rând eu personal folosesc următoarele câteva „trucuri":
1. Consum cât mai multă apă
2. Am renunțat definitiv la sucuri acidulate
3. Nu mai mănânc după ora 7, maxim 7:30, pentru că nu întotdeauna treburile zilnice îmi permit să fiu acasă la ora 7.
4. Mănânc mâncare gătită de mine, o diversific cât pot de mult, mănânc câte un fruct în fiecare zi și încerc pe cât posibil să nu consum dulciuri, cel puțin nu din cele cu foarte mult zahăr.
5. Am mese regulate, 5 mese pe zi, cele 3 principale și 2 gustări
6. Din două în două zile mă duc la sală

Nu știu dacă sunt chiar trucuri, este un stil de viață, unul care să respecte în linii mari principiile după care ar trebui să ne ghidăm pentru a fi sănătoși, dar pe care l-am adaptat vieții mele și felului meu de a fi. Când m-am apucat acum un an să respect tot ce ți-am scris mai sus, fără compromisuri și amânări de genul „Mâine mă duc la sală că azi sunt obosită", am slăbit inițial și destul de repede 5 kilograme. Per total, după un an am slăbit 8 kilograme și sunt foarte fericită. De la 58 am ajuns la 50 și nu cred că îmi doresc să mai scad.

oricum ar fi, multă baftă cu slăbitul și fii încrezătoare în tine!