| DiaLos a întrebat:

Fetelor, voi de la cati ani va machiati?

13 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Machiajul nu are o varsta...dar dupa parerea mea o fata frumoasa nu ar trebui sa se macheze doar pentru ca are un cos sau doua..machiajul e facut pentru femei care nu sunt multumite de chipul lor si pe care machiajul le face ceva mai frumoase.
Daca esti frumoasa nu are rost sa-ti strici tonul pentru a fi si tu in ton cu moda

| beautifulkiss a răspuns:

Buna pai eu de acum de la 14 ani, adica de la liceuhappy
Dar folosesc doar un baton corector si strugurelhappyUneori mai folosesc si putin fard de pleoape, dar doar uneori.Nu trebuie sa folosesti multe produse de la varsta asta, de fapt e recomandat cat mai discret pentru ca dupa aceea iti strici tenul de la o varsta mica.
Numai bine.

| Etelca a răspuns:

12 aniwinking

| Anytsa a răspuns:

Eu una am inceput de la varsta de 14 ani, dar ma uit acum ca fetele din ziua de azi incep sa se macheze de la 10 ani.

| CristinaElena96 a răspuns:

Ce e cu copii din zilele de azi? Machiaj de la 10 ani? Cum o sa aratati la 20? Va raspund eu, o sa aratati la 20 ca una de 40.Doamne da-le minte! Eu la 16 ani si cv folosesc un rimel si fard inchis de culoare, foarte rar creion si un balsam de la Nivea. Daca ma crezi am folosit de 2 ori in viata fondul de ten. Unde va este naturaletea, dar mai ales mintea?

| danadana28 a răspuns:

De pe la 13 ani, dar foloseam doar rimel. Unele produse gen rimel, dermatograf, luciu de buze mi se par cele mai indicate pentru fetele sub 15 ani. Despre fondul de ten, ce sa zic? Multe adolescente apeleaza la el sau la pudra pentru a masca acneea, dar aceea trebuie tratata, nu ascunsa. Deci daca vrei sa te machiezi la scoala si ai 10-12 ani opteaza pentru un rimel, un gloss si eventual un blush daca esti mai palida de felul tau, nimic mai mult pentru ca risti sa se uite profesorii urat la tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 14 ani am descoperit fondul de ten, am folosit mascara, dupa farduri colorate, am renuntat de tot la cele colorate si acum folosesc doar fdt, mascara si pudra.

| Lora1 a răspuns:

13-14 ani

| Georgy98 a răspuns:

Eu am decis sa ma machez la liceu, dar sincer nu imi plac machiajele, doar putin rimel si pudra happy, momentan nu ma machez imi place sa fiu naturala si asa cum m-a lasat Dumnezeu, am 14 ani happyNu ma atrag chesti de genul asta, este un mod de a arata mai frumoasa ceea ce nu e bine pentru ca te vei obisnui asa si cand esti nemachiata vei zice ca esti urata, sa te machezi este un mod de iti acoperi imperfectiunile ...asta e parerea mea!

| JuicyCupcake a răspuns:

Eu am 12 ani si ma machiez de aproape 2 ani.Acuma sincera sa fiu eu nu ma machiez exagerat; dar acum depinde si de varstabig grinaca ai 8-11 ani ar fi indicat doar un blush si balsam sau luciu de buze. Daca ai 12-14 ani te poti da cu o mascara, un creion de ochi, blush, fard de pleoape si balsam sau luciu de buze.Iar daca ai 15 ani sau mai mult esti libera sa folosesti ce vreiwinking Dar sa nu uiti sa te demachiezi bine si sa hidratezi fata.winking

| Decode49 a răspuns:

Eu am 15 ani si la 14 ani am inceput sa ma dau cu rimel insa doar la ocazii speciale. Machiajul nu mi se pare o necesitate si nu il folosesc.

| kidduţa18 a răspuns:

Am 13 ani, dar nu de mult timp am început. Dar folosesc doar rimel şi în situaţiile în care îmi iese un coş mai mare, îl ascund cu fond de ten. Părerea mea e că nu e tocmai bine să folosesc de la vârsta asta tot felul de prostii.

| Dragutic_Iony_1997 a răspuns:

Eu m-am de la 10 ani adica ma machiez de 4 ani. la tine depinde caTI ani ai sa nu te machiezi cu culori inchise asta e mai bine