| Rx5hnS a întrebat:

Folosesc cu strictete crema de ochi de la oriflame Optimals Even Out care ar trebui sa hidrateze si sa reduca cearcanele. Aproape am terminat un tub, nu mai sunt vanata, insa sunt rosie in zona de sub ochi. Mama a spus ca poate m-a iritat, dar crema aia m-a facut o senzatie racoritoare. Cum scap de roseata aia si de la ce e?

1 răspuns:
| gratargratar a răspuns:

Deci nu mai esti vanata, dar esti rosie. Asta e un progres.
Roseata aia poate fi din doua motive:
a) Iritare datorita frecarii repetate a pielii.
b) Alergie la vreun ingredient din compozitia cremei.

In ambele cazuri, dpdv fiziologic e vorba de o irigare excesiva cu sange la nivelul arterelor (si venelor).

Incearca sa nu mai folosesti si vezi ce se intampla.