| IrinaAniri a întrebat:

FUNDA! am 13 ani, 56kg si 1.64m, stiu ca sunt grasa, cam cat ar trebui sa slabesc? ca si marimi: la bust 87, la talie 74... , si la sold 93...
imi puteti recomanda si cateva exercitii? (cum se fac, cate sa fac pe zi, si spuneti-mi si cate zile trebuie sa le fac ca sa slabesc 1 kg)

3 răspunsuri:
| selysol a răspuns:

Salut! pentru inceput nu manca seara mai tarziu de ora 20:00 bea 2 litri de apa pe zi evita sa mananci prea multe paine consuma fructe si legume fa abdomene in fiecare zi urca des scarile poti sa incepi sa alergi putin nu foarte mult rezumate la 30 de min cu pauze si pe zi ce trece maresteti timpul cauta pe google `exercitii pentru abdomen, picioare gasesti o sumedenie de exercitii trebuie sa ai vointa multa si vei slabi daca nu mananci tot ce pica si faci putin sport vei slabihappy sa nu sari peste mesele principale si intre ele manaca cate un fructwinking nici sa nu te gandesti la infometare ca iti faci rau.multa bafta si sper ca te-am ajutat cat de cat:d

| ღSოiℓεFօгMεεღ a răspuns:

Inca esti in crestere si nu ar trebui sa ti diete foarte drastice, poti sa te apuci de un sport, cum ar fi si inotul, voleiul... sau poti alerga in fiecare seara, iar in legatura cu dieta nu e bine la varsta ta sa ti regim de capul tau, du.te la un nutritionist si va stii ce fel de regim sa iti dea. Mult succes! happy

| IriiDY a răspuns:

Buna happy
Cum au zis si ceilalti, dieta e foarte importanta happy Trebuie sa mananci destule calorii ( intre 1200 si 1500 daca nu faci sport, mai multe daca faci), fructe, legume, nuci. big grin Desigur, poti slabi doar cu dieta, dar va fi mai usor sa slabesti daca faci si sport. Pentru sport iti propun 2 lucruri: exercitii cardio ( bicicleta, alergat, jumping jacks) si exercitii pentru muschi. Iti propun programul lui Michael Jillians- 30 day shred, e un program de 30 de zile cu cardio si exercitii pentru abdomen, maini, picioare, fund, etc, de 25 de minute. big grin Sau, pe youtube poti gasi diferite exercitii ( cauta channel-ul POP pilates) big grin Am si eu niste exercitii sa iti propun daca vrei, doar trimite-mi un mesaj cu id-ul tau happy Si ai nevoie de 1-2 saptamani ca sa slabesti un kg..Pentru varsta si inaltimea ta, te incadrezi in norme, deci nu ar trebui sa slabesti mai mult de 3 kg. big grin