| SaRan a întrebat:

FUNDĂ! Am părul extrem de gras, a doua zi după spălare zici că nu l-am spălat de luni de zile, şi oricât de mult încerc să mă spăl mai rar, nu se văd efectele - şi nici să umblu cu părul uleios nu-mi place.
În al doilea rând, mi se electrizează ca naiba. Nu mă pieptăn foarte des şi nici nu-mi pun mâinile în păr mereu anume ca să-l fac să nu se electrizeze/îngraşe. De asemenea, folosesc doar balsam şi şampon, fără niciun alt produs de styling, fără căldură, pentru a nu deteriora firul de păr.
Voiam să vă rog să-mi spuneţi nişte produse cât de cât naturale (şampon, balsam, tratament etc) încercate de voi, care au efect.
Apropo, părul meu este natural ondulat, iar eu nu vreau să-i schimb textura, numai că după câteva ore ce este spălat, părul meu se 'pleoşeşte' şi buclele se îndreaptă, şi nu-mi place cum îmi stă.
Ajutor, vă rog!

7 răspunsuri:
| BeautyTeacher a răspuns:

Bunaaa:*
Am gasit intr-o revista ceva sfaturi sper sa iti fie de folos:*
1.cumpara-ti sampon si balsam speciale pentru par gras
2. tine-l cat mai mult prins in coada
3. dupa baie usuca-te cu phoeonul la radacini, va suge ca sa zic asa cantitatea de sebum
4.mananca branza
5.prepara-ti o masca din suc de lamaie galbenus de ou si brusture e cea mai eficienta.
6.o alta masca ff eficienta este cea cu argila.se amesteca 2 lingurite de praf de argila ci apa si pasta obtinuta se pune pe scalp si se las sa actioneze 15 min fara a masa apoi parul trebuie clatit fffffff binne si spalat cu sampon anti par gras
sper ca te-am ajutat:*

| iKatherin a răspuns:

Cred că părul tău e uleios şi din cauza balsamului şi al şamponului. Foloseşte head and shoulders pentru păr gras şi poate că şi balsamul e de vine. Încearca o data, de doua ori să nu te faci sau dacă chiar nu poţi nu-l aplica de la rădăcină! Parul meu era la fel mereu era uleios şi din cauză că tot schimbam şampoanele şi mă făceam cu balsam. M.am axat după un timp doar pe head and shoulders şi nu am mai folosit balsam doar foarte rar. Acum parul meu e perfect si îl spăl tot a2a zi. Succes!winking

| Criss_1962 a răspuns:

Nu stiu, cred ca cel mai bine ar fi sa ti-l pieptani mai des. Iti poti spala parul, apoi ti-l stergi cu prosopul de dai cu balsam pe par si in timp poti face altceva.sa te uiti la televizor, sa stai pe comp, sa raspuns la intrebari pe TPU big grin. Apoi dupa ce parul ti s-a uscat putin de la sine (adica fara sa-l usuci cu fionul) te pieptani apoi de asezi usurel si til usuci cu fionul. Seara cand sa te culci iti pui pe perna un prosop uscat si te culci. Noapte buna! Sper ca te-am ajutat! Funda? pls

| diana_8914 a răspuns:

Poti folosi balsam aceeasi marca cu samponul. dupa ce te speli.da-te cu spuma care nu e grasa.sau te poti da cu ulei. exista ulei care nu ingrasa parul daca te dai cu el.dar sa nu te dai in abundentaaa. poti folosi sampon si balsam de la Garnier.eu am scapat de parul gras cu elee. sper sa iti fie de ajutor rasp meu. funda plssss

| AndreChan a răspuns:

Foloseste un balsam de par si un whash and go e bun pentru parul uleios!

| Ana01_6575 a răspuns:

Eu iti ofer samponul si balsamul "Kallos" eu de cand ma dau cu el am parul foarte fin.Si iti mai ofer de cate ori de trezesti dimineata se te pieptani. Eu nu preu sti daca te va ajuta sfatul meu dar incearca!

| lulu_2150 a răspuns:

Pai pentru parul gras nu stiu ce sa zis ( si al meu e la fel, doar ca al meu e drept) pentru electrizare poti folosi produse speciale din magazine ( asa mi-a zis coafeza mie ) si incearca sa te usuci cu uscatorul, parul meu nu e asa de gras daca il usuc cu uscatorul decat cand il usuc cu prosopul big grin sper sa te ajute