| Shor_Miky_1992 a întrebat:

*FUNDA* Am varfurile despicate, dar nu vreau sa ma tund. Am asteptat atata timp sa-mi creasca parul, si plus de asta, daca ii spun sa ma tunda putin, ea imi ia de trei ori mai mult. Exista vreun tratament/sampon/balsam sau orice altceva care poate sa rezolve problema asta? Vreau sa spun, ceva la care chiar sa se vada rezultatul.

Răspuns Câştigător
| roxanarock a răspuns:

Masca impotriva varfurilor despicate cu miere si apa
Amesteca doua linguri de miere in patru cesti de apa calda si aplica aceasta masca pe par dupa sampon sau dupa balsam si nu o mai clati. In acest fel poti controla uscarea parului.
Masca cu ulei de masline
Cu minim o ora inainte de te spala pe cap aplica 5-6 linguri de ulei de masline pe varfurile despicate apoi acopera varfurile inmuiate in ulei cu folie de aluminiu sau de plastic. Poti sta cu aceasta masca si mai mult de 1 ora depinde cum vrei, apoi te speli normal.

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pune pe cineva cunoscut sa iti taie din varfuri daca sunt despicate e necesar sa le tai si foloseste ulei de ricin

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Parul odata despicat nu se poate reface si varfurile trebuie eliminate.Mie mi se toceste foarte repede parul si fiindca nu vreau sa ma tund des imi dau cu un ser pentru varfuri de la avon(are si la oriflame) care le lipeste momentan si parul arata sanatos, bineinteles ca efectul se duce dupa spalare, dar imi place ca si previne sa se toceasca si mai mult si pot sa aman timpul de tuns. Poti sa-l incerci macar...

| supermamici a răspuns:

Foarfeca rezolva temporar si vei avea parte de un par scurt. Tu ai nevoie sa ingrijesti parul cu un produs mai bun, iti recomand produsele profesionale pentru parul degradat: http://timez.ro/produsele-cosmetice-joico-k-pak-pentru-parul-degradat/

| AndradaRoxana9 a răspuns:

Tratamentul cu ou si avocado
Amesteca intr-un bol mediu 1 ou cu jumatate de avocado pasat, adaugand la final putin balsam nutritiv.
Aplica tratamentul de la mijlocul firelor spre varfuri si lasa-l sa actioneze 20 de minute. Clateste-ti parul din abundenta si repeta ritualul de 2-3 ori pe saptamana, pana cand observi primele semne de imbunatatire.
Utilizeaza apoi lunar acest amestec miraculos si te vei tine departe de varfurile despicate cu succes.
Tratamentul cu banana si portocala
Bate doua oua spuma intr-un recipient si adauga 100 ml de suc de portocale, impreuna cu o jumatate de banana strivita.
Aplica pasta rezultata pe toata lungimea firului de par, de la radacina pana la varfuri, apoi acopera-ti capul cu o boneta din plastic si lasa remediul sa actioneze 30 de minute.
Indeparteaza balsamul natural cu apa calduta si vei observa cat de fin si sanatos arata parul tau dupa uscare.
Tratamentul cu papaya
Papaya este un fruct bogat in vitamine, cu reale proprietati de regenerare a parului.
Trece prin blender doua felii de papaya si amesteca-le apoi cu o ceasca de iaurt simplu. Aplica tratamentul in zona varfurilor si asteapta 30 de minute.
Repeta actiunea de 2 ori pe saptamana, apoi 1 data sau de 2 ori in fiecare luna.

| Sanziana00 a răspuns:

Uleiuri, uleiuri si iar uleiuri! Uleiul de argan, de ricin, de masline. Toate sunt bune pentru par. Incearca-le.

| TeddyDaiana95 a răspuns:

Ba da este tratament pentru varfurile despicate care il folosesc si eu si e ft bun. nu necesita taierea firelor despicate mereu. Daca ai pe cineva reprezentant la avon este un produs nu mai stiu cum se cheama dar cauta acolo ....mult succes :D uite site.ul pg 151 ultimul produs http://www.badita.com/2013/02/catalog-avon-campania-6-2013-brosura.html

| MaryParis2211 a răspuns:

Dupa baie amesteca otet de mere si miere cu apa si toarna peste par stand cu capul in jos. Dupa aia nu te clati.Va disparea si mirosul dupa ce se va usca.