| IrinaAniri a întrebat:

FUNDA MARE! va promit. de vreo 2 3 luni ma simt foarte neicrezatoare, in sensul ca mi-am cam pierdut prietenii pentru ca am devenit distanta, si mda, nu e vina lor ci a mea. pur si simplu nu mai sunt sociabila deloc. vorbesc doar cu una doua fete din clasa, si cam atat. inainte avea destul de multi prieteni si eram mult mai sociabila. nu stiu ce sa fac ca sa redevin cum am fost, mai e cineva care a trecut prin situatia asta care ma poate ajuta?

4 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Si eu trec prin aceeasi situatie, ies in oras doar cu 4 fete.Am oferte de iesit cu baieti si fete smechere, dar le refuz pentru ca nu ma simt in largul meu cu ei.Cred ca tu ar trebui sa ii mai bagi in seama pe vechii prieteni si sa iti faci altii noi, comunicand mai mult, pentru ca eu, desi sunt in aceeasi situatie comunic, la mine problema e ca refuz eu.Bafta! big grin

| Wowhow a răspuns:

Cred ca iti inteleg situatia. E foarte posibil sa fie din cauza scolii(ai fost foarte stresata/ai invatat prea mult si acum ti s-a luat de tot) sau a familiei(poate ai probleme sau treci printr-o perioada mai grea). Incearca sa iei o pauza de la tot stresul asta(de cateva saptamani) si cred ca totul va fi bine. happy

| Tolea_Claudia-Daniela_1993 a răspuns:

Poi...crestem si ne schimbam. prietenii vechi incep sa ne para mai diferiti...de aceea ti se pare ca nu esti sociabila!

| GreenDayFanKarla a răspuns:

Si eu trec prin asta chiar acuma.Eu aveam o gramada de prietene si totul s-a schimbat pe parcursul veri lui 2010, am plecat in vacanta si cand m-am intors chemam pe cineva afara si nu venea. M-am mutat in alta scoala din cauza mamei si acolo mi-am facut decat O SINGURA prietena care e si ea mai deprimata de fel.Mai vorbesc cu 3 fete din vreo 12 fete cu care ma intelegeam mai bine. Ei bine am inceput sa ma simt neincrezatoare si foarte deprimata am dat vina pe mine ca fetele nu mai vorbesc cu mine din cauza mea, dar mi-am dat seama ca ele si-au gasit alte prietene si nu au mai gasit timp pentru prietenele mai vechi.Bine partea asta am inteles-o dar nu am inteles de ce nu ma pot inprieteni cu fetele de la mine din clasa, de ce nu se inprietenesc cu mine si multe alte lucruri.La un moment dat mi-am dat seama(adica mi-a spus diriginta)ca eu imi formasem o bisericuta cu acea fata si eu nu le lasam pe celalalte fete sa se inprieteneasca cu mine. Apoi am incercat sa ma inprietenesc cu ele, dar am observat ca ele nu ma acceptau.Nu pot sa iti spun decat ca persoanele ca noi cauta persoane care ne ii accepte asa cum sunt (adica eu asta caut), dar asta inseamna ca si noi trebuie sa ii acceptam asa cum sunt ei(e mai greu de facut, dar eu asta incerc acum)Iti recomand sa asculti muzica Rock(metal, punk, punk-rock, rock classic, hard rock, ...etc...)O sa te ajute foarte Mult, iti spun din propria experienta. Sfatul meu e muzica(rock).