| JessicaLove a întrebat:

M-am despartit de iubitul meu acum cateva luni pentru ca eu eram in sesiune iar el nu intelegea deloc asta, nu puteam invata de el. Asa ca, m-am enervat pe moment si am renuntat, bineinteles, voiam doar sa vada ca a gresit. El nu a vazut asta, iar eu am inceput sa ies foarte des prin cluburi cu niste colege (el vazand la instastory). Avand in vedere ca am avut o relatie de 3 ani, m-am gandit ca, eh, asta e, poate am privit eu gresit lucrurile si ca poate ar trebui sa las de la mine si sa vorbesc cu el, sa nu arunc la gunoi totul asa usor. Cand i-am scris, total schimbat: a zis ca l-am batjocorit, ca l-am abandonat etc. si ca am inceput sa ies atat si chestii de genul asta. m-am gandit ca poate e normal, ca l-am lasat si merit asta si ca am fost o iubita rea. intr-adevar mai facusem si eu greseli.dar au trecut 4 luni, 4 luni de cand astept o schimbare din partea lui, de cand sper ca isi va reveni. imi mai scrie uneori sa vada cum ma simt si vorbim putin iar apoi da seen. asa ca m-am enervat si am zis ca de ce e curios cum ma simt, daca nu ii pasa si nu mai vrea nimic cu mine. si a inceput sa injure, a zis ca ii e stricata masina si nu are chef de vorba...si ca daca nu ii pasa nu imi scria. Si e atat de dureros cand ma gandesc ca el nu era asa, adica era cel mai dragut cu mine,nu am vrut sa il ranesc atunci cand am plecat. voiam doar sa se calmeze lucrurile. si efectiv mi-a zis "ce nu intelegi ca e gata totul de mult?" si a zis ca niciodata nu am meritat nimic si m-a durut atat de tare si inca ma gandesc daca sa ii mai scriu, daca sa mai insist. nu prea mai rezist asa. greselile mele au fost cam asa: am mai baut si mi s-a facut rau (si el a facut asta), am avut prieteni baieti (dar si el a avut fete), am fost destul de ciudata in sensul ca nu prea ii spuneam sa ne vedem (dar si cand o faceam: ziua surorii mele, nu a vrut sa vina. cu mine in club, nu. dar peste o zi cu prietenii, da.la mine de craciun doar intr-o zi ca in celelalte vai de mine merge la prietenii lui sau vin ei la el, tot chestii de genul si eu daca ii spuneam asta nu rezolvam nimic, era gen "erau musafirii mei cum sa vin" dar stii..erau doar prieteni putea sa scape de ei) si efectiv e atat de frustant si ma simt atat de rau si cea mai vinovata. plus ca imi spune ca eram neimplicata dar el la mine in casa statea weekend de weekend, dormea la mine. dimineata eu ma trezeam sa fac cumparaturi, el dormea bine mersi laughing) daca statea la mine si beam seara, eu cumparam tot. ca ma gandeam ca umbla destul dupa mine avand in vedere ca el avea permis si eu nu. si daca nu ii spuneam asa des sa vina sa iesim era si pentru ca nu voiam sa zica ca sunt "profitoare" ca il pun atata pe drum (el statea la 30 km). si cu toate astea, ma face sa ma simt extrem de vinovata si sa imi cer scuze incontinuu si sa ma intreb mereu ce nu am facut bine (am omis o greseala: fumam mult, nu suporta asta. dar si el fuma "alte chestii", nu tigari, doar cand nu era cu mine). de exemplu si de revelion au dormit la mine si prietenii lui ca vai, cum sa vina si sa nu bea laughing SI TOT NU AM FACUT NIMIC SI TOT NU MERIT NIMIC spune el. partea rea e ca ma simt si extrem de vinovata. dar nu pot sa spun ca el nu a facut nimic pentru mine, ca mi-a fost alaturi daca a fost vreo problema. doar ca nu mai suport situatia actuala si nu stiu ce ar trebui sa fac.

16 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

N-ai obosit tastand?! --- scrii o ditai poliloghie iar la sfarsit nu intrebi nimic! S-o luam ca pe o spovedanie?--- sau, de oboseala, ai uitat ce-ai vrut sa-ntrebi?

| Adry05 a răspuns:

Treci peste, si daca va impacati o sa fie dezastru, la cum pare ca e o sa ramana cu traume si o sa-ti reproseze intruna cand o sa pari mai rece ca-l lasi iar. LAsa-l si cauta altul sau vezi-ti de tine

| RB26DETT a răspuns:

El iese cu baietii la o bere si discuta cu ei despre cat de fraiera esti ca il tot cauti si cum te tine el tot asa din scurt... daca a fost atat de batut in cap sa nu te inteleaga la treaba cu sesiunea, ma intreb de ce te mai chinui? S-a terminat, cauta-ti pe cineva pe aceeasi frecventa cu tine, nu doar unul care sa te faca sa razi si sa te simti bine in preajma lui, cauta pe cineva care sa te si inteleaga si sa-ti dea si libertate, sa nu te monitorizeze non stop...
'Imi place' cum stau unele si se chinuie cu aia care isi bat joc de ele pe cand acolo in lumea larga sunt o groaza de baieti de treaba ce n-au noroc pentru ca-s prea de treaba?!
Am si eu cativa prieteni cu care tot ies si stand asa de vorba cu ei ii vad cum vorbesc cu fostele si rad de ele ca tot incearca si tot insista dar ei au terminat cu ele.
Lasa-l, ignora-l, cauta pe altcineva, stiu, e greu dupa o relatie atat de lunga dar chiar nu merita.
Daca il ducea putin mintea iti dadea libertatea de care aveai nevoie in perioada sesiunii.

| OldSoul a răspuns:

L-ai ignorat in perioada cu sesiunea, el a inceput sa creada ca tu nu il mai placi sau ca ai pe altcineva. Odata cu despartirea si cu iesirile tale in club i-ai "demonstrat" ca are dreptate, chiar daca situatia nu era tocmai asa, ei bine, asa a parut, asa s-a vazut, si uite asa el a reactionat in consecinta cu ce ai facut tu.

| sofisis a răspuns:

Deci...tu i-ai dat papucii in sesiune ca nu te lasa sa inveti si tot in perioada aia tu ieseai prin cluburi foarte des. Misto sesiune si dedicatie invatatului.
Trecand peste asta nu poti sa scuzi faptul ca beai alcool cu "si el bea". Tu esti femeie. La femei da urat. Chiar nu cred ca ai alte greseli majore. Cred pur si simplu ca s-a produs o ruptura ireparabila si atat. Sfatul meu e sa iti vezi de viata ta si sa il uiti.

| Emma30555 a răspuns (pentru sofisis):

Sa bei sau sa fii beat da la fel de urat și la femei și la bărbați dacă ești atât de exigent încât nu admiți ca poți sa te îmbeți sau doar sa bei alcool vreodată la vreo petrecere, când ești tânăr și te distrezi. În ziua de azi nu se mai face diferența prea mare între femei și bărbați, toți tinerii sunt la fel se distrează și sunt serioși atunci când trebuie. Vorbim de oameni cu spirit liber, dar cu simțul măsurii cărora nu le e teama sa facă ce simt, ca vai ii vor judeca ceilalți.

| alina2k18 a răspuns:

Omu' ti-a zis pa deja...
Ce e asa greu de inteles?
Trebuie sa iti vezi de viata ta si sa treci peste, e simplu.

| JessicaLove explică (pentru alina2k18):

Nu e asa usor cum pare, dupa 3 ani. Nu imi pot lua gandul si nu pot face nimic altceva

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns:

Nu te mai simți vinovata, asta e doar o mica manipulare din partea lui, nu ai greșit atât de tare sau cel puțin nu mai tare decât el, tu cel puțin vrei sa repari, iar el se pare ca nu prea vrea, cel puțin momentan, sfatul meu este sa nu mai insiști, lasă lucrurile sa se rezolve de la sine, ocupa-ți timpul cu altceva o perioada nu te mai gândi doar la relația pe care ai avut-o

| xerxes1 a răspuns:

"eu am inceput sa ies foarte des prin cluburi cu niste colege "
A facut bine ca a scapat de tine.

| JessicaLove explică (pentru xerxes1):

laughing serios, dar de ce? Tu stii cum e? Mai simteam nevoia sa uit. Și el nu își vedea vina nicicum, ma jignea doar pe mine. Așa ca trebuia sa îmi ocup timpul, era mai simplu așa. Dar asta nu înseamnă ca nu mi-a pasat cum a dedus el.

| Raducons a răspuns:

Trebuia sa inteleaga situatia si sa accepte ca esti in sesiune. sa te incurajeze si sa te sustina daca tine la tine, dar el e egoist vrea numai sa se distreze fara sa aiba responsabilitati.Nu este o persoana de incredere, poate ca e mai bine asa, tu ocupate de scoala ca este importanta, mai importanta ca el oricum.

| 90210 a răspuns:

Gaseste-ti altul. Nu mai merita.

| qwertpro a răspuns:

Ei bine, nu esti tu unica in asa situatie, eu la fel sunt intr-o situatie asemanatoare, doar ca la mine e vorba de o relatie de prietenie.Eu nu prea am multi prieteni,si cu un an in urma mi-am facut un prieten pe care il credeam cel mai bun, dar era cam unicul. Exact ca si la tine, la mine situatia a fost similara. Aveam senzatia ca ma foloseste, ca sunt pentru el doar ca o papusa, ma simteam adesea vinovat pentru ceea ce nu eram, incercam sa il ajut mereu da lui nu-i prea pasa de mine.Mai ales saptamana asta, am fost facut vinovat pentru tot ceea ce s-a intimplat si a luat si a renuntat la mine ca la un nimic, si presupun ca nu o sa mai vorbim niciodata.Chiar daca e o relatie de prietenie, am tinut mult la el, si ma simt oribil ca stiu ca nu vom mai vorbi vreo data, dar am stiut ca trebuie sa renunt la prietenia asta pentru binele meu.La tine situatia e similara.Te-ai gandit vreodata, de ce te simti numai tu vinovata? El nu are nici-o vina? De ce nu mai tu depui atata efort in relatia asta? Iti place sa suferi pentru ceea ce nu merita? Ce ar fi daca tu nu ai mai sustine relatia asta? Ar mai exista ea? Intr-o relatie, ambii trebuie sa lupte pentru ea, nu conteaza ca e de dragoste sau prietenie.Gndestete,oare a meritat sa tot depui efort pentru un om care nu tine la tine si care nu te apreciaza? Ca ai iesit cu prietenele tale nu e nimci rau in asta.De ce el are voie dar tu nu? Trebuie sa il lasi si sa uiti de el.Stiu ca e greu, dar nu e el unicul om din lume.In viata ta vor aparea alte persoane mult mai bune care o sa te aprecieze si care o sa tina mult la tine.Nu se mai merita sa continui asa caci mereu vei ajunge acolo de unde ai inceput.Este asa un proverb ca: Sa ai incredere intr-o persoana care te-a tradat si care nu tine la tine, e ca si cum ai citi o carte a 2 oara, dar ai spera sa aiba un alt sfarsit.Sunt sigur ca in viata ta deja au aparut noi oameni, dar tu nu observi acest lucru deoarece tot alergi dupa cine nu merita. Timpurile de candva s-au dus, oamenii se schimba, iar el nu o sa mai fie niciodata ca inainte, si trebuie sa intelegi asta.Trebuie sa uiti de el ca sa poti cunoaste pe altcineva.Stiu cum te simti, stiu ca e greu, dar crede-ma, candva te vei simti mai bine si vei fi mandra ca ai luat decizia asta pana la urma.Eu am cunoscut noi oameni care intr-adevar merita atentia mea si care ma apreciaza pentru ceea ce sunt, si stiu ca ei nu ar renunta la mine, si asta doar in cateva saptamani datorita faptului ca am scapat de asa prieten oribil.Din cauza la asa prieten eu nu-i vedeam pe restul-l si credeam ca el e unicul prieten care e in viata mea, desi m-am inselat.Vei suferi la inceput, trebuei sa suferi ca sa treci peste, dar sa nu exagerezi deoarece nu ai pentru ce, tu stii bine ca ai facut tot ce ai putut.Nu te mai mustra pentru trecut, tu doar ai incercat sa fii fericita, si nu poti impune pe cineva sa fie cu tine, si nici nu are rost.El va intelege ca a pierdut un om care a tinut mult la el, dar va fi tarziu.Nu mai asculta micniunile lui, zii si tu lui exact ce iti zice el, deoarece aici el trebuie sa se simta urat, nu tu.

| elaventurero a răspuns:

Da...ceva tipic. Fiecare dintre voi ar vrea sa castige acest duel psihologic, sa «domine», sa manipuleze. Vinovatia nu te ajuta la nimic, doar iti distruge increderea in tine si te face sa blochezi elementele cele mai importante ale dezvoltarii tale.
Cand partenerul tau e suparat pe tine, isi aminteste toate „relele" pe care i le-ai facut in trecut si cat de mult l-ai dezamagit si atunci vor incepe reprosurile si toate cele.
Mi-as dori sa te pot ajuta cu adevarat in problema ta, care din exterior pare atat de usor de rezolvat dar te inteleg ca esti legata emotional si trebuie sa scapi din aceasta manipulare. Esti tânãrã, Sfatul pe care ti-l dau E sã iti dai timp pentru tine, esti un intreg si poti functiona singura, in fapt nu ai nevoie de «o jumatate» care sa te completeze.Nu incerca sa iti umplii «golul» ce il simti cu alta relatie. Timpul e medicament, iti va pansa rãnile fara probleme. Discuta cu parintii tai. Multã sãnãtate.Alege cuminte!