| anonim_4396 a întrebat:

FUNDITA :* Deci am un inel care are codu ala (cica) 925 e in forma de trifoi si are pietricele si e de argint? si daca da cat valoreaza? dar pare usor! O_o

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Draga mea "experta" Eu vorbesc din experienta.Tu inca nici nu erai "proiectata" de mamica si taticul tau cand invatam la facultate despre metale si zacamintele minerale utile de unde se extrag acestea.prin ce metode si ce le confera acestora valoarea. Deci ciocul mic si mai bine pune mana si invata.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

925 este codul pentru argint.
Nu valoreaza mai nimic daca il duci la un amanet sau vreo bijuterie.
Argintul este foarte ieftin.
Nu poti lua mai mult de 5 lei pe el.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici daca este o bijuterie placata cu argint? Asa cum este al meu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adica e placat si e de argint in legatura cu codul...dar curiozitatea ma indeamna sa te intreb ...cat costa? (pretul) laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai am scris, argintul este foarte ieftin, iar la bijuterie sau amanet nu poti lua mai mult de 5 lei pe el.
Singura solutie ar fi sa il vinzi cuiva cunoscut cu cativa lei in plus.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Valoarea unui obiect de arta nu este egala cu valoarea materialului din care este confectionat.La valoarea materiala se adauga o valoare care creste cu atat mai mult cu cat lucrarea este mai complexa sau migaloasa. O bijuterie poate valora chiar si de 10 ori valoarea matriei prime brute indiferent daca aceasta este aur, argint, platina sau o simpla tinichea.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu e o bijuterie de mare arta ca sa valoreze mai mult de materia bruta. Fata intreba cat poate sa ia pe el. I-am raspuns. Ce nu esti multumit?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe ce se bazeaza afirmatia ta ca : "Nu e o bijuterie de mare arta ca sa valoreze mai mult de materia bruta"? Esti experta sau faci parte dintr-o comisie de evaluarea de esti atat de categorica in exprimare rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Atata timp cat nu vorbesti mult, prost si fara rost. Nu ai ce sa pricepi.

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Ce-i drept, habar n-ai nici ce varsta am si nici ce facultate am urmat. Mai lasa capul plecat.
Tu te-ai uitat la prea multe emisiuni de pe Discovery laughing
Fugi si cauta zacaminte.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt mult mai in etate decat esti tu si da am cautat zacaminte deoarece sunt Ing.geolog.Nu doream sa te jignesc dar mi-am dat seama de vastele tale cunostinte citindu-ti raspunsurile, unele de-a dreptul penibile.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit si aceasta apreciere la adresa ta domnisoara "doctor"?
InquireWithin a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Super! Nu pot sa nu ii dau dreptate. Ca sa mergi inapoi, mergi inainte happy Doar se stie ca toate drumurile duc la Roma happy
Persoana asta pretinde ca ar fi studiat medicina. Celebra Spiru Haret are si facultate de medicina? Ma intreb si eu la fel ca si acest domn, chiar atat de rau sa fi ajuns medicina romaneasca?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga mea "experta" Eu vorbesc din experienta.Tu inca nici nu erai "proiectata" de mamica si taticul tau cand invatam la facultate despre metale si zacamintele minerale utile de unde se extrag acestea.prin ce metode si ce le confera acestora valoarea. Deci ciocul mic si mai bine pune mana si invata.