| BiuL a întrebat:

Am un inel din argint cu pietricele. Nu prea l-am purtat insa il am de multi ani si si-a mai pierdut din stralucire, nu mai arata asa bine. Ce pot folosi sa il fac sa arate ca nou?

Răspuns Câştigător
| spi a răspuns:

Cu o periuta si pasta de dinti.eu am avut unul din argint si i-au cazut si cateva pietricele..am colorat cu oja pietricelele si apoi am dat cu lac de unghii pe toata suprafata lui:d sper sa functioneze si la tine la mine chiar nu se cunoastea. bafta:d

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Foloseste bicarbonat de sodiu.
Într-o cutie metalică sau o cratiţă, puneţi bijuteria din argint, presuraţi bicarbonatul de sodiu peste bijuterie şi apoi turnaţi peste argint apă clocotită. O să aibă loc o reacţie din care o să rezulte spumă. După aceasta, întoarceţi bijuteria cu o furculiţă pentru a se curăţa mai bine.

Întoarceţi bijuteria pe toate părţile până ce apa se răceşte. Scoateţi apoi bijuteria din soluţie şi uscaţi-o minuţios cu un prosop. Dacă pe bijuterie mai sunt urme de bicarbonat de sodiu, clătiţi în apă curată. Uscaţi-o foarte bine. La final, dacă aveţi la îndemână o cârpă specială pentru curăţat bijuteriile din argint, folosiţi ambele părţi: prima pentru curăţare şi a doua pentru lustruire.
Sursa: http://bijuteria-ayanna.web2011.infoeducatie.ro/Intretinere.html

| mixxjim a răspuns:

Il freci cu axion pasta cu o periuta de dinti veche pe care nu o mai folosesti sau cu pasta de dinti. si o solutie cu otet e buna (adic aapa cu otet), dar poate ataca pietricelele otetul

| Bubu4 a răspuns:

Cu pasta de dinti il faci ca noubatting eyelashes

| Anonimusss97 a răspuns:

Il dai cu lac de unghii.
si eu am facut la fel cu bratara mea din argint si a fost ca noua.
funda? puppy dog eyes

| Rety_Petry_1992 a răspuns:

Salut, il speli cu "pur" pentru vase, sau il duci la o bijuterie sa il finiseze putin pentru a-i lua mizeria care sa depus deasupra.

| AndreaBianca a răspuns:

Cu o periuta si pasta de dinti dai pe el. Si eu am avut un inel ed argint si si-a pierdut stralucirea dar am dat cu pasta de dinti pe el si cu periuta si a iesit f binewinking

| ramo8424 a răspuns:

Buna incearca sa il speli cu pasta de dinti succes

| hamudihamudi a răspuns:

Pt curatare simpla:
1. Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)
2. Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.
3. Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.
funda?

| hamudihamudi a răspuns:

Pt curatare simpla:
1. Obiectele din argint/ cu parti argintate se curata cu pasta de dinti (fara apa!) sau cu praf de creta amestecat cu o lingurita de otet. (merge pe incercate)
2. Argintul se curata prin frecare cu suc de lamaie. Se clateste cu apa calda, apoi se sterge cu o piele de caprioara.
3. Apa amestecata in parti egale, cu amoniac.