| Madytzzzzuuuuuu a întrebat:

Fundita... e bine sa te speli duminica in cap, din cate mi. a zis buni mea... cica nu e bine, dar luni? vb serios

Răspuns Câştigător
| Minnie a răspuns:

---Este păcat să facem baie sau să ne spălăm la cap în duminici şi sărbători, adică
în toate zilele însemnate cu cruce roşie pe calendarul bisericesc?

Nu este specificat clar nicaieri in invatatura de credinta a Bisericii daca e pacat sau nu. Cel putin eu nu am gasit pana acum. Daca insa legam lucrurile, duminica si sarbatoarea sunt zile in care trebuie sa ne ingrijim mai mult de suflet, iar de trup doar cu strictul necesar. Asa se face ca trebuie sa evitam orice grija lumeasca deosebita cum este si baia. Facand asa nu avem indoiala ca o fi sau n-o fi pacat ce am facut noi. La fel se pune problema si pentru spalatul la cap (EXTRAS DINTR-O CARTE BISERICEASCA)

11 răspunsuri:
| Aiicha a răspuns:

Asa spune si bunica mea. Daca ai parul murdar nu cred ca e indicat sa stai si sa astepti pana luni sa te speli.Nu te mai lua dupa superstitii. Ingrijeste-ti parul asta conteaza.

| Petronela a răspuns:

Duminica este sarbatoare si de aceea nu e bine sa te speli pe cap deoarece e pacat.Luni poti sa te speli.

| UNfriendLY a răspuns:

Superstitii.

| Poinsettia a răspuns:

Superstitii. oh go on
Spala-te pe cap cand trebuie, nu cand ii nu-stiu-ce zi.winking

| piciuk a răspuns:

Shit. ce chestie... nu te speli duminica, pentru ca e sarbatoare, asta ca sa te duci luni la scoala sau la servici nespalat.mare prostie. bine ca nu intrebati daca e bine sa fac dus o data pe luna sau de 2.

| blue95 a răspuns:

Da ce are daca te speli duminica sau lunea in cap? Faci matreata mai rau?laughing. nu draga nu cred ca are nimic sunt doar superstitii

| AnonymousMm a răspuns:

Duminica nu ar trebui...si eu cred ca nu e binebig grin
Dar luni nu cred ca este vreo problemathumbs up.eu m-am spalat de multe ori si nu am patit nimic:*

| oanawww45 a răspuns:

E o superstutie ca daca te speli pe cap lunea esti urat de oameni tongue dar nu trebuie sa crezi in superstitilaughing

| CybeRAthlete a răspuns:

Religia ne spune ca duminica e zi de post, de sarbatoare, de relaxare, de stat degeaba... de aceea presupun... luni e ok happy

| SatanaInIzmene a răspuns:

Sunt sigur ca ai creierul destul de alb.Nu conteaza ziua, stai linistita.

| alyvaly a răspuns:

In cap nu-s daca e bine sa te speli... poate pe cap nu are nimic