| LolikShikariBlondeGirl a întrebat:

Girls! Ceva ce confera volum parului subtire! help! 10xkiss!

5 răspunsuri:
| gabriela_7244 a răspuns:

Cauta un distribuitor amway care te poate ajuta cu sampon pentru volum de la satinique, ti-l recomand cu caldura yo_daby@yahoo.com

| Anxx a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. poti da volum parului atunci cand il tapezi, nu te pieptana dupa ce faci baie si usuca-te cu capul in jos big grin chiar ajuta asta :*

| VicentiuVice a răspuns:

Un sampon + balsam special pentru volum :p

| OaNa_5315 a răspuns:

Din fericire, se cunosc inca de pe vremea bunicilor noastre tot felul de trucuri care dau parului mai mult volum si o anumita tinuta – totul, fireste, numai cu ajutorul substantelor naturale, bine tolerate.

Tratament cu ou si bere pentru parul subtire si fragil. Berea este cunoscuta ca un intaritor al parului. Oul netezeste firul de par. Se freaca 1 ou cu 30 ml de bere, se repartizeaza pe parul ud si se maseaza usor. Se infasoara capul intr-un prosop si se lasa amestecul sa actioneze 15-30 minute; apoi se spala bine cu sampon.

Ulei cu ierburi pentru par. Menta indeseste parul coada-soricelului il intareste si ii stimuleaza cresterea. In loc de ulei de soia puteti folosi ulei de floarea-soarelui, alune, porumb sau masline. Se adauga 6 linguri frunze de menta si 6 linguri coada-soricelului in 300 ml ulei de soia amestecand continuu si se incalzeste totul la bain-marie. Se pune intr-un recipient cu gura larga si se tine intr-un loc cald timp de o saptamana; se amesteca zilnic. Apoi se toarna printr-o sita fina intr-o sticla cu dop. In functie de lungimea parului, se incalzesc usor 5-8 linguri de ulei si se maseaza in parul umed lasandu-l sa actioneze 1/2 ora. Infasurati-va capul intr-un prosop. Dupa aceea se spala parul de 2 ori cu sampon.

Fixator cu gutuie. Samburii de gutuie s-au folosit dintotdeauna cu succes in cazul parului subtire. Fixatorul da o anumita tinuta coafurii, impiedicand parul sa "zboare". Se pune 1 lingura de samburi de gutuie in 1/4 l apa pe foc si se lasa sa clocoteasca 15 minute la foc mic, pana ce amestecul capata consistenta unui jeleu; apoi se trece printr-o sita fina. Se lasa sa se raceasca si se aplica in parul zvantat cu prosopul.

Cum poti pune in valoare un par subtire:
- Se opareste o mana de frunze de piersic uscate cu 1/4 l apa clocotita. Se lasa sa se raceasca, apoi se strecoara. Dupa spalare, se face o ultima clatire cu aceasta infuzie.

- Daca iti masezi regulat pielea capului cu apa de mesteacan, lasand-o sa actioneze, parul va deveni mai riguros. Dupa masaj, parul se clateste.

- Iata inca doua sugestii pentru un par mai bogat: parul fin trebuie tuns la 6 saptamani si uscat cu peria pieptanandu-l intotdeauna in raspar. Sau incerca cu suvite mai deschise la culoare – si acestea dau volum, deoarece structura parului este "inasptrita".

| OaNa_5315 a răspuns:

Iata cateva lucruri de care ar trebui sa tineti cont daca aveti un par cu fir subtire si doriti mai mult volum:
- nu folositi balsam pentru ca va face parul greoi
-vopsirea folosind nuantele potrivit pot da iluzia de volum
-samponul pentru volum ajuta intr-adevar
-si samponul pentru par uscat da mai mult volum parului subtire
-un bun uscator de par cu 1800 wati poate face diferenta in adevaratul sens al cuvantului
Atunci cand vine vorba de uscarea parului cu foehn-ul nu folositi peria pentru ca veti obtine efectul invers. In loc, ridicati usor suvite de par si uscati-le.
Bineinteles ca unul dintre lucrurile importante este purtarea unei tunsori potrivite atat tipului de par cat si formei fetei, si care sa va dea mai mult volum.