| xNuiiDeTiinex a întrebat:

Heeiii TPU :* am si eu o mica problema. Am sprancenele foarte subtiri si rare. Si as vrea macar sa le dau o forma, dar pentru ca sunt subtiri nu cred ca am cum... Ce as putea face? sad va rog ajutati-ma.

13 răspunsuri:
| frostxtq a răspuns:

Buna,
Sa iti razi sprancenele nu e o solutie. Sfatul meu (cum au spus si ceilalti) este sa folosesti ulei de ricin. Acesta are rolul de a accelera cresterea parului (indiferent de zona). Trebuie sa aplici zilnic dimineata si seara sau eventual macar seara si sa dormi asa. In 2-3 saptamani ar trebui sa vezi rezultate. E indicat sa folosesti aceasta metoda, deoarece pentru a putea da forma unor sprancene, intai trebuie sa le lasi sa creasca si sa nu le pensezi deloc, sa le ajuti sa fie mai dese. In timp ce folosesti uleiul de ricin, cand iesi in oras poti folosi creion pentru sprancene, insa cu tact, desenezi linii fine pentru a da un aspect cat mai natural chipului. :)

Poate o sa te ajute si acest video:

https://www.youtube.com/watch?v=U4bPYX0SeIk

| xNuiiDeTiinex explică (pentru frostxtq):

Faza e ca la mine sunt sprancenele, nu stiu cum sa zic... nu merge sa le dai forma. decat daca sunt groase. ca sa aiba din ce lua si sa faca forma

| frostxtq a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Tocmai de aceea trebuie sa le ajuti sa se regenereze cat mai repede ca sa ai la ce sa dai forma. Parul are ritmul lui de a creste, la fel si sprancenele, poti doar sa ajuti la regenerarea lor, nu le poti obtine peste noapte.

| Raluu21 a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Uleiul de ricin e foarte bun, te dai seara cu un betisor de urechi cate putin de a lungul spranceanei si o sa mai creasca :*
Nu ai specificat daca esti fata sau baiat... daca esti fata nu e o problema asa mare, foloseste un creion/fard de sprancene ca sa dai iluzia ca sunt mai groase :*

| LuciWv a răspuns:

Hmmm...
Ai putea incerca la farmacie, intrebi daca are ceva pentru cresterea parului, desi ma indoiesc.
Ai putea sa le faci mai "stufoase" daca leai "tunde" definitiv, vei arata ciudat cam 1-2 poate 3 saptamani, dar dupa vei avea niste sprancene de speriat.
Alt fel nu cred ca ai cum, implant de par? laughing
Bafta

| xNuiiDeTiinex explică (pentru LuciWv):

Ce treaba are ce spui tu cu ce intrebare am pus eu? straight face eu am zis de SPRANCENE, NU de PAR!

| LuciWv a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Si sprancenele sunt din carne?

| xNuiiDeTiinex explică (pentru LuciWv):

Hai las'o balta... ca e mai bine asa!

| LuciWv a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Daca sunt rare, radele, si iti vor creste la loc mai mari. si., nu te mai obosi sa dai coment, asta-i adevarul.

| irinuk28 a răspuns:

Unge-le cu ulei de ricin.Nu te mai pensa, decat dacă e ceva în plus(și asta în caz că nu îți place să nu te pensezi). Apoi du-te la cineva care se pricepe să îți dea o formă, poate la un salon mai bine.

| xNuiiDeTiinex explică (pentru irinuk28):

Dar ce efecte are uleiul de ricin? le face mai dese, sau ce? eu vreau sa le dau o forma sprancenelor, dar nu pot din cauza ca sunt prea subtiri.

| irinuk28 a răspuns (pentru xNuiiDeTiinex):

Da, le face mai dese happy.Dar consultă-te și cu cineva de la un salon înainte, poate îți va face mici trucuri la sprancene ca să le ajute să se îndesească, dar oricum uleiul de ricin e în prim plan!

| anoonym a răspuns:

Uleiul de ricin e cel mai bun. il poti gasi in orice farmacie