| Grove1234567890 a întrebat:

Hei happy. Aş vrea nişte sfaturi...pentru buze pline, catifelate şi frumoase.Nu aş vrea chestii gen operaţii, rujuri, balsamuri de buze. Chestii naturale care să le pot face în casă. Mulţumesc anticipat! love struck

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poți decât să apelezi la glossu-ri/rijuri pentru volum.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Sa folosesti balsam de buze de mai multe ori pe zi cand se usuca, si in fiecare seara si dimineata sa ti le exfoliezi usor cu o periuta de dinti iar apoi sa aplici miere, pe care o cureti apoi cu apa calduta dupa 10 minute. Poti sa mai faci exercitii faciale, sa pronunti vocalele A E I O U dar asa accentuat.

| h3r a răspuns:

Gloss/ruj pentru buze cu efect de volum.
Nu există nimic natural pentru asta, cel mai bine este să dai cu un gloss transparent sau culoarea buzei( foarte deschisa ), le dă un efect de mărire...să zic așa, și vine și foarte bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exfoliere intensă

Exfolierea îndepărtează pielea moartă de la suprafaţa buzelor şi le lasă moi şi catifelate. Pe de altă parte, stimulează circulaţia sanguină ceea ce face ca buzele să fie mai pline şi să capete un aspect roz natural.

Aplică pe buzele tale un balsam de buze intens hidratant, lasă să acţioneze cel puţin 10 minute, apoi foloseşte o periuţă de dinţi pentru a-ţi masa delicat buzele.

Vei observa cum pielea moartă va fi îndepărtată, iar buzele tale rămân perfect netede.

Aplică apoi iar balsamul de buze. Ai grijă însă să nu-ţi răneşti buzele pentru că pielea lor este foarte sensibilă şi nu se regenerează la fel de repede precum pielea facială.

Stimulează colagenul

Aplică de cel puţin două ori pe zi un tratament pentru buze care conţine ingrediente ce stimulează producţia de colagen.

Vitaminele A, C şi E sunt esenţiale pentru buzele tale, dar şi acidul hialuronic, care este un puternic hidratant ce oferă buzelor volum din interior.

Stimulează circulaţia

Foloseşte gloss-urile de buze care au un ingredient precum scorţişoara, menta sau piperul negru.

Nu sunt deloc periculoase pentru buzele tale, chiar dacă îţi oferă o senzaţie de uşoară usturime. Ingredientele iritante umflă pielea buzelor şi le fac să pară mai pline prin stimularea circulaţiei sangvine.

Trucuri de culoare

Alege rujurile şi gloss-urile în nuanţe deschise. Este un truc simplu: ce este de culoare deschisă pare mai mare. Pe de altă parte, nuanţele închise te îmbătrânesc.

Efect 3D

Dacă foloseşti rujul, aplică în centrul buzei de sus şi al celei de jos un mic punct de gloss tranparent. Lumina este reflectată, ceea ce oferă buzelor un efect 3D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poţi folosi gloss-uri cu efect de volum.
Te pup!

| capricc a răspuns:

Iti poti o exfoliere cu miere si o periuta de dinti moala, le poti hidrata cu grasimi naturale (ulei de peste, unt) si poti face exercitii faciale pentru buze. Cauta pe Google - buze mai pline fara acid hialuronic. Ai toti pasii pentru o ingrijire naturala

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre exfolierea buzelor
cu produse naturale

http://www.sfaturilemariei.com/......zi-buzele/

| oBuburuză a răspuns:

Exista modalitati pe care le stiu dar sunt babesti gen sa iti dai cu miere pe buze sau sa faci mereu ca si cum ti-ai intinde ruju!

| Feelings14 a răspuns:

Crema de galbenele. o gasesti in farmacie.7 lei. ajuta si atuncia cand sunt crapate si le protejeaza si de frig si de razele solare. pui foarte putin pe deget apoi intinzi pe buze. le face mai sanatoase si mai stralucitoare. o cutie iti va tine 2-3 ani daca o folosesti doar pentru buze, insa crema de galbenele ajuta foarte mult la piele. asa ca ti-o recomand cu multa incredere!

| Rebekka97 a răspuns:

Cauta si tu pe net.Eu am gasit asa:
1. Exfoliaza-ti buzele cu o periuta cu peri foarte moi, apoi aplica balsam sau luciu. Acest truc nu numai ca te ajuta sa-ti pastrezi buzele frumoase si catifelate, dar ti le si mareste!
2.Un alt truc, pentru a le avea mereu catifelate, este să le ungi, seara, înainte de culcare, cu puţină miere de albine. Mierea este cunoscută pentru proprietăţile hidratante şi vindecatoare. Astfel, nu vei mai avea buze uscate şi crăpate.
3. Amesteca pudra de migdale cu lapte pentru a forma o pasta. Curata-ti buzele cu aceasta solutie usor abraziva de doua ori pe saptamana, astfel incat sa dispara celulele moarte.
4.Prepara un amestec de glicerina, lamaie si apa de trandafiri si stocheaza-l intr-un recipient, rasfatandu-ti buzele cu el in fiecare seara, inainte de culcare.
5. Extractul de castravete este foarte bun pentru prevenirea inchiderii nuantei buzelor, la fel cum este si aloe vera.
6.Sucul de lamaie amestecat cu miere are acelasi efect benefic.
7. Sucul de tomate contine licopen, care face bine pielii in general, deci si buzelor.
Nu stiu daca merg k nu le-am incercat niciodata dar sper sa te ajute.:*

| assi a răspuns:

Pentru buze pline le poti contura cu un creion intr-o nuanta naturala...iar pentru hidratare inceara miere cu zahar timp de cateva minute iar inainte de clatire maseaza-ti usor buzele happy

| Steff7100 a răspuns:

Chestii naturale pentru umplerea buzelor nu exista. Sau eu, cel putin, nu am auzit. Incearca un gloss cu efect de buze pline dar aplicat decat in mijlocul buzelor. Iar pentru buze catifelate, fara crapaturi si restul incearca vaselina cosmetica. Se gaseste la tot pasul si nu este mai scumpa de 10 lei

| edyplayer5 a răspuns:

Nu