| anonim_4396 a întrebat:

Hei buna TPU!
Folosesc deseori placa inainte o foloseam de vreo 3 ori pe saptamana.acum o data pe saptamanalaughing nu pot sta fara ea imi sta parul tare nasol.Am vazut la magazin o protectie pentru caldura 220 de grade parca era de la taft nu sunt sigura la vreo 17.50 lei.
1.credeti ca este buna solutia/ati incercat-o?
2. ce protectie de par mai stiti care este buna si care ati incercat-o?

FUNDA

3 răspunsuri:
| AlinnaM a răspuns:

Cu cat folosesti placa mai des cu atat parul devine mai aspru, degradat si greu de aranjat, uneori chiar are si o tendinta mai mare de ondulare de aceea nu se mai intinde decat la temperaturi foarte mari. Tu ai nevoie de o regenerare prin o tunsoare, eventual, si o masca inainte de spalare aplicata saptamanal: ulei de masline, ulei de ricin, miere, scortisoara, uleiul de migdale si multe alte ingrediente naturale ingrijesc parul foarte bine dar trebuie sa tii masca cel putin 1h jumate in par, apoi utilizarea unei mastii dupa samponare. Serul pentru varfurii deteriorate de la Avon chiar e super ok, iar protectie pentru placa am incercat doar ceva de la Loreal din gama profesionala pentru salon, dar nu face miracole fara o ingrijire adecvata. Retine ca parul cu cat e mai hidratat si sanatos cu atat se intinde mai usor. Eu sunt vopsita blonda, desi am parul natural saten inchis, am par ondulat si mi l intind la 160 de grade din prima dar o folosesc doar odata pe saptamana. Cand il aveam foarte degradat de la placa pentru ca il intindeam de 4 ori pe saptamana se intindea doar la 200 de grade. Bafta!

| BiaD a răspuns:

Păi sunt ok. Nu garantează 100% apărarea părului. Cred ca orice protecție pentru păr este ok. Însă îți recomand să renunți la cele 220 grade, sunt groaznic de dăunătoare. Părul ți se va întinde si la 130-140 grade. happy

| cosmina77777 a răspuns:

Uite...in primul rand daca foloseai placa de 3 ori pe saptamana inseamna ca ti ai ars parul si din aceasta cauza nu mai sta.dar daca vrei sa iti cumperi alte chestii pentru par eu iti spun sa folosesti ceva natural.ca de ex usturoi cu ulei de masline cu ou etc le amesteci si iti faci masca 1la saptamana.eu asa fac si am par frumo.depinde de par acum stii? eu il am mai buclat dar nu cret si imi sta bine.