| anonim_4396 a întrebat:

Hei ce alegeti dintre Ives Rocher si Avon?

25 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Am incercat cateva produse de la Yves Rocher si nu pot spune ca m-au dat pe spate, destul de scumpe si nici nu ma multumesc pe deplin.Mi-a placut parfumul Moment de Bonheur, scrub-ul cu caise, rimelul Sexy Pulp si gelurile de dus, crema de fata cu galbenele era mult prea grasa, balsamurile de buzen-au avut nimic special si nici produsele din gama pentru acnee nu m-au ajutat.As alege Avon, pentru ca au o varietate mai mare de produse, atat ieftine, cat si mai scumpe, folosesc parfumuri, geluri de dus, am de curand si un sampon pentru par gras ce mi se pare ok si nu mi-a cauzat matreata, am accesorii de la ei, oje, corector, n-as mai cumpara insa tonicele lor pentru fata deoarece au alcool denaturat.Per total, as alege Avon.

| gelu1970 a răspuns:

Dintre cele doua... Ives R
insa nu e ceva nemaipomenit.

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Atunci ce marca de produse e ''nemaipomenita'' pentru tine?

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parfumuri ce imi plac, fac parte din gama:
jean paul gaultier
paco rabanne
gucci
versace
issey miyake
scuze daca am dezamagit, insa din aceste marci am folosit diverse parfumuri si m-au incantat.
ok Asuka?

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Ok Gelu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer nu as putea traii nici cu una nici cu alta din astea doua firme.

Despre YR :
De exemplu 2 ani am comandat incotninuu de la Yves Rocher un sampon pentru reflexe galbene dar parului meu nu l-a mai suportat si am renuntat. Am incercat si samponu purificant ( a ajuns sampon pentru motanul meu ), pentru volum ( n-am vazut volum ), pentru relfexii roscate ( n-am vazut nici-o diferenta ), pentru neutralizarea blondului parca era unu albastru si ala si-a facut treaba dar nu vream mereu sa n-am reflexii. Acum folosesc Syoss pentru matreata si costa 11-15 lei (depinde de unde-l iau ) si are 500 ml, ofera mult volum.
http://cdn.the-beauty-addict.com/......grease.jpg

De la ei am avut un singur rimel Sexy Pulp care l-am ales eu ca si cadou pentru ca nu as fi dat atatia bani pe un rimel, a fost ok, si-a facut treaba dar l-am inlocuit cu Essence crazy volume roz pentru ca e doar 11 lei.
https://tanyamaxim.files.wordpress.com/2013/05/essence-all.png

Am incercat rujurile lor cu nu stiu ce extract de cirese iar unul e plin de sclipici si unu e ok ca si culoare dar consistenta lui e foarte lichida, nu stiu cum sa-l descriu da la inceput e lucios in draci, dupa se usuca tare si dispare misterios iar buzele raman doar patate de nuanta aia si asta in conditiile in care n-am mancat si n-am baut. Le-am inlocuit cu un ruj lichid de 5 lei care rezista cam 7 ore cu tot cu mancat si baut. :))

Am incercat parfumurile lor si anume : Moment de Bonheur L'Eau ( ala verde care e super fres, super divin, adorabil dar nu persista prea mult si asta ma scoate din sarite deci n-as da banii pe el ), Apă de parfum MOMENT DE BONHEUR ( ala clasic la fel, nu persista ), Comme une Evidence ( nu persista, miroase bine dar nu vad rostu sa reaplic parfumul. am plecat la 7 dimineata, vin la 3 deci chiar nu cer asa mult :)) ), Naturelle a fost prea natural pentru mine pentru ca l-am spalat imediat de pe mana cum l-am simtit, FLOWERPARTY ( deci asta miroasr divin a bombonele si e asa jucaus dar aceiasi problema cu persistenta ), Apă de toaletă Liliac Violet ( mi-a placut cum mirosea in recipient dar ajungeam la scoala si o intrebam pe colega mea daca miros a parfum si aia ma intreba daca m-am dat :)) ).
In concluzie n-as platii pentru parfumurile YR sunt scumpe si nu persista, eu le-am primit cadou pe majoritatea, prefer firma FM pentru parfumuri chiar daca sunt replici la parfumuri celebre unele persista toata ziua si chiar simti ca de exemplu 199 din gama de lux de la barbati care este echivalentul la 1 million.

Gelurile lor de dus chiar daca miros divin nu hidrateaza pielea si nici nu ramane mirosul pe piele dar sunt inebunita dupa alea la 7 lei cu miros de cafea, grapefruit, rodie etc dar daca vreau un gel hidratant imi iau Nivea, Dove sau Palmolive iar pentru un gel care persista optez pentru tresori d'orient, astia au si parfumuri cu mirosul gelului de dus si sunt super.

Am avut un unt extra miraculos de la ei dar untul de shea luat din plafar cu 5 lei face aceiasi treaba, am avut o crema de maini cu musetel dar gasesc variante la fel de bune si mai ieftine la nivea de exemplu iar cremele de fata sau ochi pe mine nu ma dau pe spate, prefer Bioderma sensibio light/rich sau Clinique step 3 pentru ten uscat avand in vedere ca hidrateaza tenul, n-au alcoo/parfum in ele si asa mai departe. Am mai avut de la astia si niste balsamuri de buze care nu faceau absolut nimic doar miroseau bine si le-am inlocuit lejer cu nivea essential care ( ala albastru fara aroma ) care hidrateaza si repara buzele foarte bine.

Am avut si deodorantele rollon dar nu erau bune, nu rezistau dar au fost bune pentru casa dar sa dai 10-11 lei pe ceva care nu isi face treaba bine nu prea vad rostul si chiar incercasem atunci vreo 5 variante.

Am avut de la astia demachiantul bifazic pentru ochi si ala mi-a placut in draci, demachia pocnind din degete dar e cam prea scumpicel.

Nu m-as mai intoarce la YR pentru nimic, nu mai ma tenteaza iar pentru geluri de dus care miros divin cred ca o sa incerc firma aia I love. nu stiu ce, am gasit site-ul asta www.depozituldecosmetice.ro care astia au un pret foarte mic la toate draciile. Exemplu crema de la i love nu stiu ce in DM e 30 iar la astia 17 lei, rimelul ala essence in magazin e 14-15 iar la astia 11.

Cat despre Avon, mi-a placut doar rimelul ala super shock si am inteles ca e unul big nu stiu ce care e super dar se demachiaza greu. La astia nu mai intru la puricat ca pot sa zic din start ca nu mi-au placut niste pudrele, nici fondurile de ten, nici fardurile si nici nimic.
Pentru machiaje aleg asa :

Fond de ten : Bourjois ( flower perfection pentru acoperire si healthy mix radiance reveal pentru un aspect luminos, acoperire mica si doar putina uniformizare )

Pudra : Maybelline Affinitone sau Max Factor creme puff ( o prefer pe cea de la Maybelline pentru ca se consuma cam in 2 ani cat are termenul de valabilitate decat cea de la MF care chiar daca are 21 de grame fata de 9 grame ale primei tot se duce in cateva luni fiind foarte prafoasa asa )

Farduri : Inglot dar iti recomand Seventeen pentru ca sunt foarte cremoase si pigmentate cele din paletelele de 3 culori

Blush : Farmasi si astia de la Farmasi au un fard de ochi in numarul 19 care e un roz cu sclipici auriu care imita niste blushuri celebre

Am palavragit cam mult. :))

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De palavragit ai palavragit laughing dar nu mai schimb firma, tot cu YR merg inainte. Mersi de celelalte sfaturi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce ti-ai lua produse doar de la o singura firma laughing? Adica da, sunt ok la promotii si ca-ti dau cadouri, ai uneori posibilitatea sa-ti iei produse de milioane doar cu 1 leu si tot asa laughing. Ai incercat fonduri de ten de la ei?

| Happyjump a răspuns:

Sincer, niciunul, ambele sunt de tot rahatul. Dar, daca ar fi sa aleg poate as alege Yves Roches.

| Ruxandra15 a răspuns:

Yves Rocher pentru geluri de dus care sunt divine. Am produse de machiaj Avon, rimelul Super Shoc este cel mai bun dupa parerea mea, baza de machiaj este foarte proasta, mi se strange fardul in pliu, crema cu unt de cacao e superba iar sampoanele s-au schimbat, acum doi ani erau mai calitative acum lasa mult de dorit

| anonim_4396 explică (pentru Ruxandra15):

Adevarat, gelurile de dus au un miros foarte natural in comparatie cu altele. Cat despre Super Shoc, am ramas cam dezamagita de el. L-am primit cadou de la ei cand am comandat crema de fata Nutri Advance, a fost ok dar rimelul a lasat de dorit.

| Ruxandra15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu l-am iubit din prima insa aceea periuta ureasa este minunata dupa o luna de la deschiderea rimelului

| MorganaM a răspuns:

Daca vrei de calitate si iti permite buzunarul - Yves Rocher, daca nu, te multumesti si cu Avon. De acolo eventual creioane de ochi, tus, rimel, dar crema de fata, gomaj si altele, de la Yves Rocher sunt ca lumea

| anonim_4396 explică (pentru MorganaM):

Eu am luat un rimel de la Avon si ma ustura ochii. Pe cand de la YR am dat inca o data ca pret si sunt multumita.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Eu panaacum nu am patit asa..doar ca am luat si unul cu perie scurta ce nu era bun de nimic...
Aaaa, era sa uit - cel mai mult foloseam pana acum rimel de la Oriflame - de la el nu mi se lipeau genele, si pareau naturale.

| anonim_4396 explică (pentru MorganaM):

Cel cu perie scurta nu era ceva gen Mascara Super Shock?

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu mai tin minte... L-am aruncat.

| princess004 a răspuns:

Diferenta e de la cer la pamant. Clar ives rocher.

| AlicefromWonderland15 a răspuns:

IIves Rocher. Avon e calitate proasta

| anonim_4396 explică (pentru AlicefromWonderland15):

In sfarsit gasesc pe cineva cu aceeasi gandire. big grin

| GRatZYucA2001 a răspuns:

Ives Rocher.E de calitate si au super oferte! Si Avon e bun, dar...

| GRatZYucA2001 a răspuns:

Poti incerca si Oriflame.E destul de bun.De la rujuri, oja, rimeluri, creme, farduri si accesorii.

| bluestar6 a răspuns:

Depinde de tine dupa parerea mea Avon :-)

| AddaAndra00 a răspuns:

Heii...Pai depinde... Avon pentru make-up si parfumuri... Ives Rocher pentru creme, șampoane...

| anonim_4396 explică (pentru AddaAndra00):

Parfumuri de la Avon? Se pare ca nu ai incercat parfumurile de la YR. Sunt destul de bune si cele de la Avon, deoarece am avut, mai ales mi-a placut cel mai mult Little Black Dress. Pe cand la YR parfumurile sunt mai scumpe dar isi merita banii.