| MotiAlessia a întrebat:

Hei, fetelor! Am o intrebare:oare sunt prea grasa? Am 10 ani, inaltimea 1, 52 si 39-40 kg.Imi puteti spune dac am greutatea ok? Funda si vot.msss.pop

32 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Buna.
Esti foarte bine.Nu ii asculta pe cel care au zis ca esti grasa.
Eu am 11 ani 1.60 si 38 de kg si toata lumea zice ca sunt anorexica, deci e mai bine cum esti tu.kiss

| Valisha18 a răspuns:

Mai plinuta, dar n-are nimic atata timp cat esti o persoana activa, care nu este dependenta de fast food.

| Roxett a răspuns:

Da, este bine la varsta ta.

| MMihai a răspuns:

Discută cu un medic de copii!

| Iulika96 a răspuns:

Uite aici un site care te poate ajuta :introduci dfatele si iti spune daca ai greutatea potrivita la varsta ta.http://www.csid.ro/calory-calculator/
Oricum cred ca esti OK (presupun ca nu vrei sa devii o rahitica sau o obeza) si nu incerca diete sau mai stiu eu ce.Continua sa cresti si apoi vezi tu!

| bibi2011 a răspuns:

Este ok, ca sa aflii asta faci inaltimea - 10, adica ar trebui sa ai 42 kg ca sa fii bine deci arati foarte bine! tine-o tot asa happy

Răspuns utilizator avertizat
| Fineness a răspuns:

Esti perfecta!love struck La 1.52 ar fi trebuit sa ai 1.42!

| Laura a răspuns:

Da, ești obeză.

| Rozette a răspuns:

Eu cand am fost la policlinica mi-a zis ca greutatea ideala la 10-12 ani este maximum 45 de kg si minimum 38. Deci greutatea ta este cel mai potrivita!:*

P.S: Nu mai trebuie sa slabesti pentru ca crede-ma vei arata urata slaba. Daca nu esti cat ramura asta nu inseamna ca nu esti slaba. Decat un copac mai bine cu forme si frumoasa!:*love struck

Răspuns utilizator avertizat
| Lightose a răspuns:

Nu asculta persoanele rautacioase si fara educatie care ti-au lasat aceste raspunsuri incorecte si de prost gust! Si eu sunt interesata de greutatea mea si stiu sa fac deosebirea dintre un om gras si unul normal.La 10 ani nu ai de ce sa iti faci astfel de probleme, abia la 15 ani incepi sa te maturizezi si sa fii in forma.Sunt persoane care in gimnaziu au greutate mai mare decat au in liceu.Pana la 15 ani ar trebui sa mananci fructe si legume cat mai multe, asa o sa fii in forma.152 cm si 39-40 kg? nu e o problema!
Sper ca te-am ajutat! Funda?
O zi buna!

| ViseColoratee a răspuns:

Heylove struck Dupa parerea mea esti suuper ok. Se zice ca trebuie sa ai cu 10 kg mai putin decat inaltimea, deci ar trebui sa ai 42 de kgwinking
Dar nu e tot timpul la fel. Depinde de fiecare persoana si de conformatia lui.

Aa! Vrei sa iti spun un secret?batting eyelashes Greutatea ideala este cea care te face sa te simti bine in pielea tawinkingbig grinhappy

| TeoPT a răspuns:

Ești slabă

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Pai eu la varsta ta aveam exact aceeasi inaltime si greutate si ma ofticam foarte tare pentru ca la exterior eram foarte slaba si lumea zicea ca am vreo 35 kg, dar de fapt eu aveam mai mult si nu intelegeam de ce se intampla asta. Apoi mi-am dat seama ca daca esti mai inalta normal ca oasele sunt mai lungi si mai grele si atunci normal ca vei avea mai multe kg dar nu pentru ca te-ai ingrasat, ci pentru ca ai crescut. Mi se pare foarte normala greutatea ta. Esti norocoasa ca ai1.52 la10 ani. Probabil ca esti una dintre fetele inalte din clasa ta. Felicitari! Cand vei fi mai mare baietii vor roi in jurul tauwinking poate si acumtongue. Pot sa spun ca sieu fac parte din aceasta categorie "a fetelor inalte". Am 12 ani si 1.65 m. Dar asta nu inseamna ca persoanele scunde trebuie sa fie tratate in mod diferit. Toti avem calitatile noastre, dar si defecte. Eu cand aveam 11 ani aveam 1.55 si eram complexata. Credeam ca sunt prea inalta. Dar apoi mi-am dat seama ca sunt ok asa cum sunt. Tu esti exact cum trebuie la varsta si inaltimeata. Nu te lua dupa oamenii care spun ca "trebuie sa ai greutatea cu 10 mai putin decat inaltimea" Nu in toate cazurile este asa. De exemplu, eu la 12 ani si 1.65 am45kg si chiar vreau sa slabessc pana la 40. Si prietena mea are 1.67, aceeasi varsta si 40kgdeci depinde de fiecare. Daca cineva iti spune ca ai prea multe sau preaputine kg nu ii lua in seama. nimeni nu e perfect.cu siguranta nici cel care ti-a spus asta nu e. Eu am patit sa ma iau dupa "sfaturile" altora si am sfarsit cam urat...adica prin clasa a 2-a la noi in clasa toate fetele aveau in jur de 30 kg si mie mi se parea cam mult avand in vedere ca eu aveam mai putin.Si m-au intimidat, mi-au bagat in cap ca sunt prea slaba si am inceput sa ma ingras. Apoi m-am trezit ca fetele care aveau peste 30 kg acum aveau mai putin de atat. Sper ca te-am ajutat. funda?

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Dyana, vrei sa zici ca ar trebui sa aiba 29 kg?

| Sicmao a răspuns:

Ceeeee? La 10 ani ai 40 kg? Vai fato dar ai mâncat nu te-ai jucat.Vezi să nu explodezi de atâta grăsime.

| Nimikdspus a răspuns:

Iti spun cum sa calculezi greutatea ideala si vei vedea daca esti pre plinuta.Dar imi dai funda. La copii se calculeaza dublul varstei +9... sper ca am fost de ajutor

| alexandra5251 a răspuns:

Esti cam slaba pentru inaltimea si varsta ta, depinde de cum vrei tu sa fii, foarte slaba sau normala.

| andreea_2617 a răspuns:

Este ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

... Tu chiar numai pe fete le-ai intrebat? Da baietii ce au? E bine. 1.52 52-10=42 42kg asta e greutatea ideala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti foarte ok scumpa nu iti mai face griji, chiar daca vei avea ceva kg in plus, dupa 15 ani sa incepi sa te ingrijorezi, acum trebuie sa te mai dezvolti, am calculat imc tau (indicele de masa corporala) si zice ¨
Normal
O greutate normala pentru înaltimea lui/ei
Un IMCV situat între 5 si 84, 9 este asociat cu riscuri reduse de boli la majoritatea persoanelor. Cel mai bine este sa va mentineti greutatea. Pentru a ramâne în forma, încercati sa ramâneti în intervalul 5-85, evitând pe cât posibil sa va situati în una din cele doua extreme.
Greutatea ta trebuie să se încadreze între32, 35 şi 46, 09 kg.¨. uite ai un link aici, bagi inaltimea, greutatea si varsta si afli singura raspunsul :*:*
http://www.calcule.ro/......copii.aspx
Succes si nu iti mai face griji!

| loredanalorena a răspuns:

DA.E perfect! eu am tot 10 ani 1, 40 inaltime si 41 kg

| Solovey a răspuns:

E foarte normal. Caci stiu in comform cu greutatea cite kg trebuie sa ai

| marionettetolife a răspuns:

Esti normala nu iti fa griji e bine asa

| ILuvBondVagaBond a răspuns:

E ok, dar cat de inalte is toacele, de curiozitate?

| AdriiAnna a răspuns:

Ee okee, dar ai putea slabi 2-3 cahee hee

| ramona_3149 a răspuns:

Pai sa fiu sincera nu! eu am 11 ANI si am 30 kg.Iti sugerez sa mananci dimineata lapte cu cereale integrale dupa-amiza mananca ce vrei tu dar sa contina legume iar desertul fructe iar seara mananca cartofi prajiti cu salata de castraveti pentru ca ambele sunt legume. Tine-o tot asa o luna-doua si o sa ai maximum 35 kg si minimum 30 kg. fundita?

| Beyk a răspuns:

Pai sincer nu stiu ce sa zic...eu am 12 ani 1, 63 si 33 de kg dar sunt foarte slaba si sti cum se zice grasa si frumoasa adica eu una as vrea sa fiu ca tine, totusi ai grija sa nu te faci prea grasa este bine asa cum esti! te pup plizz funda?