| foreveryou a întrebat:

Hei fetelor, stiti cum as putea sa scap de punctele negre cu niste tratamente naturiste fara sa cumpar nimic de la farmacie? :3

Răspuns Câştigător
| violetajustme a răspuns:

Mergi la dermatolog si roag-o sa iti prescrie o reteta pentru punctele negre.
din propria experienta sunt foarte bune!

10 răspunsuri:
| Coco2730 a răspuns:

Buna, draga mea. Eu am puncte negre cand nu folosesc saptamanal cele doua arme contra lor. Le folosesc in zile diferite. Folosesc nisip fin de mare pentru exfoliere. Mai folosesc si o masca de argila. Eu imi cumpar argila de la farmacie(2 lei), dar poti sa faci si o excursie pe teren si sa cauti. Exista mai multe tipuri, eu am gasit odata argila alba pe un varf de munte unde se exploata exact pentru industria cosmetica. Exista mai multe tipuri, rosie, alba, etc, si sunt sigura ca poti sa gasesti un anumit tip in orice zona geografica a tarii ai locui.

| foreveryou explică (pentru Coco2730):

Folosesc argila dar cu ea am scapat doar de cosuri big grin nu si de puncte sad

| Coco2730 a răspuns (pentru foreveryou):

Asta pentru ca nu e suficienta argila, iti trebuie si un scrub serios, care sa elimine straturile de piele moarta. Poti incerca cafea(pe mine ma irita), gris(o varianta acceptabila), nisip fin de mare (varianta mea ideala).

| denisa123456 a răspuns:

Eu am incercat toate metodele naturiste, produse cosmetice, farmateutice etc si tot nu am scapar, mi le scot singura dar dupa 2-3 zile le am la loc.nu te descurajez dar de punctele negre nu prea se poate scapacrying(((((((((

| Roxx123 a răspuns:

Hey am eu alta solutie mai simpla!:*
Da-te pe zona cu putin suc de lamaie, dar ai grija sa nu exagerezi! Sau cu niste felii de dovleac pe fata:*

| monyk93 a răspuns:

Ideea cu dermatologul e foarte buna. Insa daca nu vrei nu dai bani la medic iti recomand sa stai cu fata deasura unei oale cu apa fiarta. Aburii respectivi iti scot punctele negre la suprafata.
Dupa 10 min, pune intr-un bol putina smantana si faina de porumb si maseaza usor. Dupa ce te clatesti punctele vor disparea vizibil!

| violetajustme a răspuns (pentru monyk93):

Depinde de ten! eu am incercat asta si a 2-a zi eram plina de cosulete... cu tenul nu e de joaca...am suferit mult pentru ca am vrut sa imi fac tenul mai "curat, catifelat"