| Maria1211 a întrebat:

Hei, în ultimul timp ma simt foarte nasol din cauza aspectului meu am aproape 16ani și arat mult mai mica, sunt scunda și slaba -.-
Nu îmi place sa fiu văzută, mai ales ca de multe ori lumea îmi spune ceva legat de fizic.
Ma simt inconfortabil și simt ca orice as zice eu e inutil, deoarece nu par de vârstă mea, ma simt ca un mic copil și toată lumea simt ca ma percepe asa.
As vrea sa pot sa ma comport și eu ca o adolescenta, sa socializez mai mult, dar din cauza aspectului simt ca nu pot. Majoritatea fetelor de vârstă mea sunt frumoase și arata foarte bine la corp, iar eu. îngrozitor. Ma simt nedorita și foarte neatractiva.
Ce as putea face, ce schimbări as putea sa fac?

15 răspunsuri:
| вσмвση3ℓ a răspuns:

Eu zis sa te calmezi ca nu e nimic in neregula cu tine. O sa te dezvolti tu, nu e timpul trecut. Asteapta doar, si mai incolo o sa arati mai bine ca prietenele tale. E mai bine sa te perceapa lumea ca pe un copil, iar tu sa gandesti ca un adult. Nu mai gandi urat despre tine. Fii tu insuti, si nu-ti pasa de parerea celorlalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne, imi vine sa plang. Pe cuvant de mincinos! Nu citind intrebarea, ci raspunsurile. Doamne fereste-ne de asa oameni. Ei cred ca fac un bine dar fac mai mult rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Frumusetea unui om sta in zambetul lui si in ce izvoraste din inima sa"
Mă bucur că n-am mâncat nimic azi. Vomitam de 10 ori până acum.
Cât despre întrebarea ta, dacă ai pus-o ca să primești răspunsuri idioate de genul celui de mai sus, e trist.Mi-ar părea rău de tine, dacă mi-ar păsa.

| AlexSalling a răspuns:

In viata nu conteaza cum arati, conteaza cum esti. Si mi-e mi se intampla sa mi se spuna ca par mai mic decat eram, eram gras, isi batea joc de mine tot prostul. Nu trebuie sa asculti ce-ti spune cineva, dar daca pe tine te deranjeaza cum arati, atunci poti incerca sa schimbi ceva la tine. Fiecare este cum este, se poate schimba dar trebuie sa fie dorinta lui, nu a altora. Din poza de profil, esti o fata frumoasa si pot sa jur ca chiar daca are 5 ani vechime poza, continui sa fii la fel de frumoasa. Nu te mai gandi la ce zic altii, nu merita.

| Zsolt15 a răspuns (pentru AlexSalling):

Te-ai inspirat un pic din raspunsul meu laughing

| AlexSalling a răspuns (pentru Zsolt15):

Nici nu l-am citit.

| Zsolt15 a răspuns (pentru AlexSalling):

Ok,dar e asemanator cu al meu si de aia happy

| alin131 a răspuns:

Maria,

Frumusetea unui om sta in zambetul lui si in ce izvoraste din inima sa. Ca sa iti faci prieteni trebuie sa ii ajuti pe altii la ce au nevoie si poti sa faci cu drag. Sa asculti oamenii si sa nu ii judeci si sa dai un sfat prietenesc bun daca poti, daca nu sti ce sfat sa dai poti sa faci omul sa zambeasca putin si sa treaca mai usor peste problema lui.

Eu nu ma vad frumusete de barbat cand ma uit in oglinda, dar vad un om zambitor si stiu ca ma iubeste Dumnezeu.

Esti frumoasa, si meriti sa ti capul sus si zambetul pe buze, in viata asta sunt multe momente cand suntem deprimati sau devenim tristi chiar si pentru cateva clipe dar sa stii ca daca stai suparata se supara si ingerasul tau pazitor pentru ca tu trebuie sa fi fericita zi de zi.

Toate femeile sunt frumoase, toate!

Iisus Hristos te iubeste.

| Zsolt15 a răspuns:

Daca tu esti in poza de profil nu mi se pare cum te descrii tu,esti chiar ok happy
Schimbari nu poti face,asa esti,doar mentalitatea fata de tine o poti schimba,oamenii sunt rai,trebuie ignorati,aspectul fizic nu este mereu important(cel putin pentru mine)ce este inauntru conteaza,sunt sigur ca ai prieteni cu care chiar te intelegi, care te aprecieaza si te sustin.
Si eu sunt asa doar ca invers adica sunt inalt pentru varsta mea, pe strada mai rad unii de mine cred dar ii ignor, fa si tu la fel, fii fericita happy

| Maria1211 explică (pentru Zsolt15):

Poza este veche, de vreo 5 ani cred, dar dacă e sa îmi dau cu părerea cred ca arat mai bine în poza aia la 10 ani decat acum la aproape 16 laughing

| Zsolt15 a răspuns (pentru Maria1211):

Nu gandi asa, sigur si acum arati bine doar ca tu nu te consideri asa(si eu sunt la fel dar nu imi pasa cum arat)

| Maria1211 explică (pentru Zsolt15):

Simt ca sunt proasta în tot ceea ce fac și mai arat și urat, adică nu prea au legătură una cu alta, dar simt ca nu sunt bună la nimic

| Zsolt15 a răspuns (pentru Maria1211):

Sunt sigur ca nu este adevarat, sigur te pricepi la ceva, iti trebuie un om care sa iti arate asta, sa te sprijine si sa te iubeasca asa cum esti happy

| fsdfgdfgfsdfds a răspuns:

Bună happy
Din câte se pare, tu suferi de un complex de inferioritate și-anume: nu ai încredere în tine.
Și eu când aveam vârsta ta aveam tot felul de complexe și frustrări și mă vedeam urât și nasol dar după 18 ani am început să văd altfel lucrurile pentru că m-am maturizat. Încearcă să înțelegi că noi, oamenii, suntem diferiți; nimeni nu se naște egal cu altul. Dar nu uita că fiecare femeie este frumoasă în felul ei iar o fată ca tine, mică și cu aspect de copil nu creează nici o impresie proastă în fața bărbaților ci din contră: ești o tipă finuță și sensibilă iar asta te face să fii mai feminină nici decum caraghioasă sau urâtă happy
Asta este doar în căpșorul tău de copilă, dar să știi că nu trebuie să suferi din cauză că nu arăți ca și prietenele tale sau că ai fi vrut să arăți altfel față de cum te-a lăsat Dumnezeu. Mulțumește-i Lui că ești sănătoasă și că nu suferi de vreo boală gravă sau că nu ești invalidă, Doamne ferește. Atâta timp cât ai doi ochi, mergi pe picioarele tale și poți să vorbești și să zâmbești, nu ai de ce să fii tristă.
*Mă simt nedorită și neatractivă*
-Măi fetițo, cine ți-a băgat chestia asta în cap? Tu chiar ai impresia că toți băieții din lumea asta se uită doar după femei frumoase și cu corp de fotomodel? Nu este așa. Orice buruiană are umbra ei și într-o zi, vei găsi un băiat care să te dorească cu adevărat, crede-mă.

| Djciupi123 a răspuns:

Asta e doar in capul tau, scoate asta din cap si o sa iti revii