| Alessya90 a întrebat:

Hei. Ma poate ajuta si pe mine cineva? A inceput sa mi se duca pielea de pe corp, deoarece m-am bronzat, si arata extrem de urat. Cu ce ma pot face sa nu mi se mai duca? Dar sa nu trebuiasca sa cumpar ceva special pentru asta. Va rog foarte frumos spuneti-mi.

8 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Eu mă dau cu o cremă după bronzat.
http://avonshop.co.uk/shop/Assets/images/prod/prod_1105024.jpg
E foarte bună şi are un miros foarte plăcut.

| Alessya90 explică (pentru AikkoxD):

Si eu m-am dat cu crema si inainte si dupa bronzat. dar m-am expus prea mult la soare si cred ca de aceea mi se duce pielea happy

| AikkoxD a răspuns (pentru Alessya90):

Da, eu mă dau cu cremă de protecţie solară spf 50, că mă bronzez foarte repede şi nu-mi place, iar după ce stau la soare, mă dau cu crema aia.

| Myssteriusthanlife a răspuns:

Mai nu prea stiu ce sa zic am fost de multe ori la mare am stat ore in sir m-am bronzat dar nici odata nu mi s-a exfoliat pielea dar poti incerca cu iaurt la o vecina i se exflia rau rau de tot pielea si s-a dat cu iaurt si in cateva zile i s-a dus
sa ai o zi buna : *

Răspuns utilizator avertizat
| Peace22 a răspuns:

Parerea mea este ca o sa-ti treaca in maxim 1-2 saptamani ( stiu ca si mie mi s-a intamplat).

Daca vrei sa se refaca pielea la normal, trebuie sa te ungi cu putin ulei de masline, sa te speli cu sapun cu sulf, in zonele cu problema...
Daca se intampla sa fie problema asta si pe fata, atunci mergi la dermatolog.

Sper ca ti-a fost de folos.

| fratica_6823 a răspuns:

Problema este ca,exfolierea pielii arse de razele solare,este absolut normala si nu ai ce face daca te-ai expus prea mult la soare. Daca ai o piele alba si vrei sa te bronzezi, te sfatuiesc sa nu te expui dintr-odata la soare si sa stai mult, pentru ca piele nu va rezista si se ajunge la ce ai ajuns tu acum...Un alt sfat, dupa ce te arzi tare da-te cu spirt, nu se va mai exfolia pielea, dar acum daca la tine a inceput sa se exfolieze (decojeasca) deja e tarziu nu o mai poti oprii. sper ca ai inteles ce am vrut sa descriu aicihee hee

| Alessya90 explică (pentru fratica_6823):

Aha. Inca nu a inceput sa se exfolieze dar se vad urme unde se va intampla aceest lucru. Intelegi ce vreau sa spun? In acest caz nu mai pot face nimic?