Întrebare recomandată | 1234567890987654321miha a întrebat:

Hei. Recent mi-am pus ochelari ( am miopie ) si ma simt foarte urata. Prietenii mi-au spus ca-mi sta bine, dar eu nu consider asta. Ochelarii sunt micuti cu o rama albastra, imi plac, dar nu imi place cum imi vine cu ei. Trebuie si sa-i port pentru o perioada foarte lunga de timp. Ma simt ciudat cand ii port in public, dupa ce ca inainte ma consideram urata, am sunt mai urata. Nu stiu ce sa fac. Un sfat ceva? Ochelarii nu sunt singura mea problema, problema e ca sunt si foarte timida, ma inrosesc, sunt grasa si multe altele..Nu vreau sa ma vait, dar chiar voiam sa ma descarc undeva

Răspuns Câştigător
| RoxyRoxi a răspuns:

Cu timpul te vei obisnui cu ei.Nu port ochelari dar am multi prieteni care poarta si la fel au zis si ei la inceput dar dupa s-au obisnuit. Daca nici asta nu te va ajuta, incearca sa ''ascunzi'' faptul ca porti achelari.Adica fa-te remarcata printr-un alt mod.Ex:aranjeaza-ti parul intr-un anumit fel, imbraca-te frumos etc. si asa nici nu se mai observa ca porti ochelari. Ceea ce vreau sa intelegi este ca trebuie sa maschezi faptul ca porti ochelari infrumusetandu-te. :* Sper ca te-am ajutat! big grin

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Incepe cu partea "sint grasa" si restul va veni de la sine. Nu mai bea timpenii, baga minim 2.5 litri de apa PLATA pe zi, maninca cit mai natural, inlocuieste zaharul cu miere. Trezeste-te la 6 dimineata. O sa vezi ca dupa 2-3 saptamini te vei simti cu totul alt om.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa te obisnuiesti cu ochelarii. in 1-2 luni ai sa uiti de ei

| g00dmorning a răspuns:

Nu te ingrijora. La un moment dat se vor obisnui cu tine si nu le va placea cand nu vei mai purta ochelari. Este un caz real... de-al meu =]]

| lauramaria2702 a răspuns:

E ok, desi toti spun ca te vei obisnui cu ei, crede-ma ca nu.....si eu sunt la fel! Ar trebui sa port ochelarii aia nenorociti de vreun an, dar nu o fac pentru ca imi sta urat, ii port doar prin casa cand imi aduc aminte. Eu am inceput sa port lentile de contact de 4luni si nu aste cum spun toti sunt f. Ok si sunt si confortabile si usor de pus, chiar merita! Incerca sa faci schimbarea asta(Desigur cum am facut si eu cu accordul si sprijinul medicului, caci daca nu poet fi f. Periculos) si vei vedea ca nu o sa mai nicio problema. Daca imi spui din ce Ora's esti si daca cumva coincide cu al meu iti pot recomand a medicul meu oftalmolog care este f.bun si care Dupa ce m-a controlat sa nu am vreo problema cu ele, chiar mi-a recomandat lentilele, daca aceasta era decizia mea. Bafta! Astept sa imi dai mesaj cu orasul!

| CuteLittleThing a răspuns:

Eu port ochelari de la 4 ani. Am 18 ani acum si pot spune ca am trecut prin multe chestii de genul... copii rautaciosi, glume proaste care m-au jignit, m-au durut, dar cu timpul am realizat ca am nevoie de ochelari si astfel ei au devenit o necesitate, nu o povara. Faptul ca ma ajuta sa vad imi ofera mai multe incredere si in tot acest timp m-am obisnuit cu... aspectul meu. Am observat ca imi contureaza fata si o fac sa para mai simetrica.
Sfatul meu este sa lasi timpul sa treaca si iti vei schimba parerea.

| PisicutzaThaIunitha663 a răspuns:

O sa te obisnuiesti ..si nu trebuie sa te consideri urata toti avem defecte si eu port ochelari si m-am obisnuit cu ei.:* :*

| Alexndra2015 a răspuns:

Daca toti iti spun ca iti stau bine,ai incredere, nu cred c-o spun doar pentru a nu te supara, jigni, etc
Incearca sa uiti de ei pentru o saptamana, daca nu merge schimba-i cu unii ....mai in ton cu anul 2015
Te pup si sa ai incredere in tine, sunt convinsa ca-ti stau super bine