| Izabella312 a întrebat:

Am 15 ani si port sutien cu push-up. Asta imi poate afecta cresterea sanilor? Cat de des pot purta sutienul cu push-up fara sa ma afecteze?

8 răspunsuri:
| KDily a răspuns:

Stai linistita, n-are cum sa ti-i afecteze ca doar nu stai non-stop cu el pe tine. Oricum, ai 15 ani si de acum inainte n-o sa ti se mai dezvolte atat de mult.Eu port sutien de la 12 ani si sanii mi s-au dezvoltat perfect normal, sunt foarte frumosi si mari.E un mit chestia asta cu sutienul dar oricum cea mai importanta e gena. Daca mama/bunica/strabunica e dotata, atunci si tu vei fi. Daca nu vei avea sani mari sa nu crezi ca e din cauza sutienului, ci a geneticii.

| corbulalbrosu a răspuns:

De ce impiedici cu buna stiinta dezvoltarea normala a sanilor tai si nu le lasi spatiul liber si necesar care sa permita sa se dezvolte normal.Cel mai indicat ar fi sa nu-i tii "incorsetati" prin folosirea acelui sutien.Incearca sa folosesti/porti sutienul cat mai rar sau putin cu putinta si sa-l folosesti doar atunci cand iesi pe afara sau esti intro colectivitate. Folosirea sutienului poate afecta cresterea lor dar mai ales mentinerea fermitatii si formei lor.

| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Nu,nu are nimic. Faptul ca sutienele cu push up stopeaza/incetinesc cresterea sanilor sau cauzeaza lasarea lor este doar un MIT! Marimea sanilor este determinata genetic si isi schimba volumul de obicei din cauza kilogramelor in plus sau in minus, si dupa nastere.E ca si cum ai spune ca daca porti caciula nu iti mai creste parullaughing, ca sa ma intelegi.Atata timp cat marimea e potrivita si nu le strangi exagerat, nu e nici o problema, crede-ma.Eu si multe prietene, colegte purtam sutiene cu push-up si nu ne-a cauzat probleme de genul asta.Eu,de exemplu, port sutien de pe la 12 ani jumate-13, acum am 18, iar sanii mi-au crescut, si sunt fermi.Majoritatea sutienelor au push-up macar putin, e normal, stai linistita.

| Quiin a răspuns:

Am auzit ca daca porti prea mult o sa se cam lase sanii in jos. Dar poarta oriunde afara, iar in casa nu mai purta sutien si nici cand dormi.

| Alina49335 a răspuns:

Sutienul cu push-ul incetineste cresterea sanilor. Poarta-l numai cand iesi in oras si la ocazii speciale, sfatul meu (fata, 16 ani) happy

| AliG a răspuns:

Exista posibilitatea sa se lase.

| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Sutienul nu-ti lasa pieptul sa se dezvolte, tine sani intr-o pozitie care poate pentru ei nu este una prea buna, plus ca nu au suficient spatiu, inca sunt in crestere si ar putea afecta cresterea lor. Ti-as recomanda mai degraba o bustiera care iti ofera totusi un sprijin sanilor. Stiu ca este tentant dar pana pe la varsta de 18 ani sani tot cresc.

| ioanalexandra345 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Am 15 ani, trec clasa a 10 a si port sutien din clasa a 8 a ( normal ) si din a 9 a sutien cu push up. Nu iti incetineste cresterea! Mie tot imi cresc