| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de ajutorstraight faceam 13 ani si vreau sa ma epilez pe picioare dar nu stiu cu ce si cum.Mama zice sa nu o fac, dar toate colegele de la mine din clasa(de aceasti varsta)se epileaza pe picioare. O intrebare:cand te epilezi cu lama, creste mai repede?
Cu aparatul nu stiu cum sa fac, am avut multe si erau ale mamei, mereu si le schimbachatterbox
Credeti ca ma puteti ajuta?puppy dog eyes
Multumesc mult, FunditsSa!:*

Răspuns Câştigător
| Mary24 a răspuns:

Buna...daca te epilezi cu lama iti va creste par mult dar daca te epilezi cu lama sa nu te epilezi numai pana la genunghi ca mai sus de genuchi ai numai puf, poti sa te epilezi si cu ceara iti intinzi ceara pe picior lasi un pic sa se usuce si tragi sau cu aparat de epilat numai ca cu ala te doare foarte tare... daca nu ai mult par pe picioare nu are rost sa te epilezi happy

15 răspunsuri:
| annkaa a răspuns:

CEau:*
poti sa te faci cu crema epilatoare(farmec, veet)gasesti la farmacie si la supermarketuri, si te poti face si cu lama dar da creste foartee repede cam in 3 zilelaughingbaftahappy

| PinkPanther a răspuns:

Buna. Pai in primul rand trebuie sa te gandesti... ai par pe picioare? SI aici nu ma refer la puf. Daca ai, atunci e cazul sa te epilezi. Cu lama este mai ieftin dar te faci cam la 2-3 zile, nu creste mai mult dar creste repese si mai gros, de asta pare mai mult. Iar cu ceara trebuie sa te faci o data pe luna, dar creste mai incet, iar cu timpul se rareste. E alegerea ta ce faci, dar epileazate doar daca este cazul, nu doar pentru ca se fac alte colege.

| stweety10 a răspuns:

Cu lama creste mai des si mai repede, cu crema depilatoare o sa iti ramana semne, mie mi-au ramas niste bulinute albe sad, cu ceara, benzile si aparatul e cel mai bine, dar e si cel mai dureros, parul o sa iti creasca la 2-3 saptamani, poate chiar mai mult, si cu timpul se rareste, dar si durerea dispare. Cu ceara insa nu iti recomand sa te faci acasa, pentru ca e greu, cel mai bine te duci la un salon. Dar daca te hotarasti sa te epilezi si sa o faci singura acasa te sfatuiesc sa alegi aparatul sau benzile.

| DenysaLove a răspuns:

Iti dau un sfat prietenesc: nu te face cu lamawinking mai bine incepi de mica sa te faci cu ceara deoarece cu lama iti vor creste firele mai groase si mai multe iar cu ceara daca te faci in timp in unele parti nu vei mai avea par asa de mult

| Armyanka a răspuns:

Eu spun sa nu te epilezi! Faci o mare greseala! Daca te epilezi chiar si O SINGURA DATA o sa iti creasca un par negru si gros ca la barbati! Te sfatuiesc sa nu o faci!

| ChocolateAddict a răspuns:

Nu este nicio problema sa te epilezi, dar nu iti recomand lama.Cel mai bine ar fi sa te faci cu benzi de ceara rece sau sa mergi la un salon

| RaluuRaluu a răspuns:

Fa`o, doar cand portii ceva scurt, cand se vede parul` de pe picioare! In rest nu are rost! De ex : Vara cand portii pantaloni scurtii, La mare! Iarna toamne sh primavara nu cred ca este nevoie kiss! 1

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca cel mai bine e sa te programezi la un salon si sa te faci cu ceara.eu am tot 13 ani si incepand cu aceaasta vara ma epilez pe picioare cu ceara la salon:d. daca te faci cu lama [am incercat] iti creste in 2 zile si creste mai mult asa ca iti recomand ceara chiar daca "suferi" putin la inceput o sa te obisnuiesti si o sa vezi ca nu e atat de rawwinking
big grin

| ShyKido a răspuns:

Heii. happy si eu am 13 ani. si m-am epilat. N-o face. Crede-ma. Am folosit o crema depilatoare. am intins-o pe picioare cu ajutorul unei lingurite de plastic. peste circa 5-7 minute am dat.o jos cu ajutorul unui buretel cu apa. Apoi te usuci cu prosopul si gata. happy. Pielea a devenit fina, nu mai erau fire de par. Dar a 2 a zi am fost plina de 'bubitze' rosii dupa care parul a revenit a 3a zi si bubele au disparut. Nu merita. sau poate ca era crema proasta calitate. Eu consider ca fiind piele de copil, fina de aceea au aparut iritatii. Si mama mea mi-a spus sa nu o fac. Stiu ele ceva... laughing

| TyoღMarilynManson a răspuns:

Cand te epilezi cu lama iti creste cat de cat repede (dupa o luna cred ca iti creste iar si chiar mai devreme cred) dar iti creste aspru, poti sa te dai cu ceara...eu cu asa ceva ma dau si eu am 13... dar pentru inceput da-ti cu o crema depilatoare,gasesti la farmaciewinking. Spui ca toate fetele se epileaza,poate la ele chiar e nevoie,daca la tine nu se vede nu trebuie sa iti dai, crede-ma nu e o placere sa te epilezihee hee. Sper ca te-am ajutat, succes!

| MalinaAndreea a răspuns:

Daca te iei cu lama o sa ai o tufa pe picior...dar daca ai sa cumperi crema pentru epilare totul va fi bine.Nu te doare si nu iti creste par pe picioare vreo 3 saptamana sau mai mult.Cu aparatul este super naspa si ai sa te iriti foarte tare si crede-ma nu ai sa suporti!

| RoXiiiAliina a răspuns:

Buna.Ai incercat sa te epilezi cu bicu? Da nu prea trebuie sa o faci.pentru ca o fata tot de 13 ani nu sa epilat deloc

| Terranova a răspuns:

Nu este adevarat. Este demonstrat stiintific ca parul epilat cu lama nu se indeseste ci doar grosimea firului de par creste. Cu epilatorul este dureros prima data, dar cel mai bine este cu ceara la un salon.winking Si daca te epilezi. epileaza-te pana sus pentru ca parul este inestetic indiferent unde se afla [ in afara de cap, maini, gene, sprancene.laughing ]. Daca nu ai mult par nu are rost sa te epilezi.winking

| Andrei1998 a răspuns:

Nu te epila si eu am facut prostia si mi-a curs sange

| larysuc a răspuns:

Eu ma epilez din iarna cu ceara si nu doare asa de rau pana te obisnuiesti si m-am epilat la inceputul verii si pana acum in toamna nu mi-a crescut mult mult par a si apropo ci orice altceva te-ai face iti va creste mai repede atat cu lama cat si cu aparatul