| Annabelle a întrebat:

Mama zice ca nu e bine sa te epilezi pe pulpele de la picioare ca iti va creste padure.Mi-a zis sa ma epilez decat de la genunchi in jos. Eu ma epilez cu crema Veet si cu lama de ras. Si as vrea sa ma epilez si pe pulpe dar nu vreau sa imi creasca par mult ca padurea. Ce sa fac?!

10 răspunsuri:
| Etelca a răspuns:

Buna! Normal ca trebuie sa te epilezi pe tot piciorul, eu o fac din clasa a 5-a, sunt si fete norocoase care nu au par pe pulpe sau este foarte putin si blond, insa eu sigur nu fac parte din acele fete. Epileaza-te la salon cu ceara sau cu epilator, eu asa fac.Cu lama sau cu crema trebuie sa te epilezi mult mai des pentru ca nu ia parul din radacina.Pe pulpe nu-ti creste mai mult ca de la genunchi in jos, ci invers, cel putin asa e la mine si la multe alte persoane. Explica-i mamei tale asta si pana la urma nu poti sa stai cu par pe picioare, deci clar epileaza-te.Mult succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am auzit pe nimeni sa se epileze pe pulpe, si in principiu da, odata ce epilezi va trebui sa faci mereu asta

PS poate vrei sa te epilezi DOAR de la genunchi in jos nicidecum DECAT de la genunchi in jos

| Kenya a răspuns:

Nu e adevarat. Epileaza-te linistita.

| kiri11 a răspuns:

De obicei orinde te epilezi parul creste "padure„ laughing

| Sweet155 a răspuns:

Asa este dar poti sa te epilezi cu ceara, alte creme etc

| Silicart2001 a răspuns:

Nu iti creste si soaramea se epileaza pe tot piciorul si nu i-a crescut. Si daca iti va creste tie asa te vei epila mai des laughing glumesc.

| cristinatat a răspuns:

Intr-adevar unele creme pot avea efectul asta dar nu si cea de la veet
cel mai rau e ccu aparatul de ras atunci cresye de4. Ori mai rau

| Andruskha13 a răspuns:

Depinde. De organism. Unora le
Cresc altora nu. Eu nu ma epilez acolo decât de la genunchi in jos

| Annabelle explică (pentru Andruskha13):

Pai eu am facut deja cu lama pe pulpe si mama mi-a zis sa nu imi mai dau, acum este putin negru.

| catrinaaa a răspuns:

Buna din propria mia experienta iti spun ca odata ce incepi sa te epilezi tot piciorul vei fi nevoita sa o faci mereu. Sfatul meu in nici un caz sa nu te epilezi cu crema sau cu lama de ras pe pulpa in genere nu e bine sa folosesti astfel de epilari.Eu am par foarte aspru intunecat des asta neimportind ca de natura is blonda.Din copilarie foloseam si eu lama de ras, crema si asta e o mare greseala da bine atunci nu era asa de dezvoltat domeniul epilari. Daca poti rezista piscaturilor durerilor incearac un aparat de epilat, sau inceraca ceara cu benzi acum sunt o sumedenie poti sati cumperi benzi deodata gata apoi daca iti place procedura cumperi aparat cu ceara si benzi separate.O sa vezi ca parul ese mai greu si mai rar. Minosul cremeii si lamei de ras este ca ele iau toate firele de la o lalta chiar si mici blonde care nu se vad bine dar dupa mai multe procedur de astea firele alia mici cresc si devii si mai padure.